Aseksualizm – co to znaczy i jakie są objawy?

Fot: nd3000 / fotolia.com

Aseksualizm cechuje się całkowitym brakiem odczuwania pociągu seksualnego do innych ludzi czy przedmiotów, co nie jest efektem wyborów życiowych, np. celibatu czy problemów zdrowotnych. Szacuje się, że dotyczy nawet 1 procenta ludzkości. Aseksualne osoby przekonują, że to czwarta orientacja seksualna.

Aseksualizm wciąż jest tematem mało poznanym przez naukę i medycynę, dlatego wielu seksuologów uważa, że jest za wcześnie, by w międzynarodowej klasyfikacji wprowadzać go jako nową orientację seksualną, dzięki czemu zająłby miejsce obok hetero-, homo- oraz biseksualizmu. Domagają się tego osoby aseksualne, zrzeszone m.in. w AVEN (Asexual Visibility and Education Network, czyli Sieć Widoczności i Edukacji Aseksualnej), organizacji prowadzącej działania mające zwiększyć społeczną akceptację dla aseksualizmu, inicjującej publiczną dyskusję na ten temat, a także będącej platformą współpracy dla aseksualnych kobiet i aseksualnych mężczyzn. AVEN od kilku lat funkcjonuje również w Polsce.

Zobaczcie, dlaczego mężczyźni ukrywają swoją prawdziwą orientację:

Zobacz film: Dlaczego mężczyźni ukrywają swoją orientację seksualną? Związki "przykrywki". Źródło: Dzień Dobry TVN

Aseksualizm – objawy

Osoby aseksualne bardzo często unikają wszelkich form kontaktu fizycznego. Wiele z nich nie wykazuje potrzeby odbywania stosunków seksualnych, a często nawet nie przejawia ochoty na zawiązywanie więzi platonicznej z drugim człowiekiem. Natomiast niektórzy, mimo aseksualizmu, tolerują różne formy pieszczot, zdarza się im również odczuwać podniecenie, często rozładowują wówczas napięcie masturbacją.

Osoby aseksualne przeżywają niekiedy zauroczenia, wykazują czasami także pociąg do kobiety lub mężczyzny, jednak zwykle jest to uczucie o charakterze romantycznym. Właśnie tak zwana „orientacja romantyczna” stanowi podstawę klasyfikacji różnych form aseksualizmu, wśród których wyróżnia się:

  • aromantyczność – brak jakiegokolwiek, także romantycznego pociągu do innych ludzi,
  • heteroromantyczność – pociąg romantyczny do osób przeciwnej płci,
  • homoromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób tej samej płci,
  • biromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób obu płci,
  • transromantyczność – pociąg romantyczny do osób o nieustalonej tożsamości płciowej,
  • demiromantyczność – pociąg romantyczny do osób, z którymi nawiązało się bardzo głęboką więź.

Osoby aseksualne, które decydują się na stworzenie związku, często podejmują współżycie intymne. Jednak nie dla własnej satysfakcji i przyjemności, ale po to, by zadowolić partnera.

Co to znaczy aseksualny?

Osoba aseksualna nie czuje potrzeby odbywania stosunków intymnych z kimkolwiek, zarówno kobietą, jak i mężczyzną. W jej wypadku nie jest to związane z świadomym powstrzymywaniem się od współżycia i abstynencją seksualną, np. z powodu podjęcia decyzji o celibacie albo problemów zdrowotnych, chociażby impotencji, depresji, zaburzeń hormonalnych czy schorzeń neurologicznych, które powodują obniżenie poziomu libido. Aseksualizmu nie należy też utożsamiać z hipolibidemią – zaburzeniem objawiającym się brakiem lub całkowitą utratą potrzeb seksualnych.

W przypadku aseksualizmu brak popędu seksualnego nie wiąże się również z wcześniejszymi traumatycznymi doświadczeniami, zwykle z okresu dzieciństwa i dojrzewania (np. gwałtem lub molestowaniem), a także problemami z zaakceptowaniem własnej tożsamości płciowej.   

Aseksualizm – leczenie

Aseksualizmu nie uznaje się obecnie za chorobę czy zaburzenie patologiczne, wśród specjalistów przeważa opinia, że brak pociągu seksualnego wobec innych osób (bez względu na płeć) może kształtować się, podobnie jak inne orientacje seksualne, już w wieku płodowym, na co wpływa zazwyczaj poziom testosteronu.

Równocześnie jednak nie brakuje naukowych opinii, według których aseksualizm uwarunkowany może być także czynnikami psychospołecznymi, co miałoby tłumaczyć, dlaczego – jak wynika z nielicznych przeprowadzonych dotychczas badań – osobami aseksualnymi częściej są słabo wykształcone kobiety z niskim statusem społecznym i ekonomicznym. Aseksualne dziewczyny cechuje też zwykle kiepski stan zdrowia, niski wzrost oraz późniejsze od rówieśnic dojrzewanie płciowe.

Aseksualizm raczej nie wymaga leczenia, ponieważ nie jest uznawany za stan chorobowy. Specjaliści odradzają sięganie po preparaty farmakologiczne, które miałyby pobudzić popęd seksualny. Dla osób aseksualnych, które mają problem z samookreśleniem lub chciałyby stworzyć związek, wskazana jest konsultacja z seksuologiem, psychoterapeutą lub psychologiem.

Aseksualizmu na pewno nie należy ukrywać przed partnerem, ponieważ takie postępowanie w dłuższej perspektywie będzie miało katastrofalne skutki dla związku. Zmuszanie się do seksu lub jego unikanie doprowadzi do rozpadu relacji. Nieprzypadkowo brak dopasowania seksualnego uchodzi za jedną z głównych przyczyn rozstań i rozwodów.

Zobacz film: Seksoholizm a relacje z partnerem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.07.2018,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Stefan 17.11.2019r.

Aseksulaizm ma swoje plusy, zwłaszcza jak jest się np politykiem. pewien domniemamny osobnik aseksualny jest najpotęzniejszą osoba w tym kraju. Dzięki czemu nie obawia sie o skes afery z udziałem wąłsnej oosby i może je inicjowac

Zbigniew 03.03.2018r.

Wypierając się własnej seksualności jestem wolny, zwłaszcza że i tak nie mam z kim uprawiać seksu. Teraz mogę iść spokojnie np do sauny i nagość jest czymś normalnym oraz niepodniecającym. Wcześniej się męczyłem i walczyłem ze sobą, teraz zaakceptowałem i się uwolniłem.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Panseksualizm - na czym polega? Co to jest?

Panseksualizm to orientacja psychoseksualna. Panseksualista to osoba, która odczuwa pociąg do drugiego człowieka - bez względu na płeć, orientację seksualną oraz tożsamość płciową.

Czytaj więcej
Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie

- Sprawcy przemocy czują się teraz najbardziej bezkarni, a ofiara jest odizolowana od pomocy z zewnątrz. Nie poskarży się koleżankom z pracy, bo ich nie widuje - mówi Agata Czaja-Michaud psycholog. Gdzie szukać ratunku? Poznaj tajne hasła i tajemniczy sklep internetowy, przez który ofiary przemocy domowej zamówią wizytę policji.

Czytaj więcej
Spędzisz najbliższe dwa tygodnie tylko z rodziną? Sprawdź, jak sobie poradzić z przymusową kwarantanną

Zamknięte szkoły, teatry, kina i praca w domu. Jak na nowo nauczyć się bliskości i przetrwać z rodziną czas kwarantanny czy izolacji w czasach koronawirusa? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad psychologa, dzięki którym możesz uniknąć kłótni i nieporozumień z najbliższymi osobami! 

Czytaj więcej
Jak oglądanie pornografii wpływa na osobę starszą, a jak na młodą?

Czytaj więcej
Specjalista podpowiada, jak pary - z długim stażem - mogą podkręcić atmosferę w sypialni?

Czytaj więcej
Jak zdradzają Polacy? - raport dotyczący zdrady wśród kobiet i mężczyzn

Zdrada to najczęstsza przyczyna rozstań Polaków. Towarzyszący jej żal, złość i rozczarowanie przekreślają wspólną wizję przyszłość. Jak zdradzają  Polacy? Przeczytaj wyniki najnowszego raportu.

Czytaj więcej
Jesteś po rozstaniu? Poczujesz się lepiej po 3 miesiącach

Rozpad związku to często traumatyczne przeżycie dla obojga partnerów. Często wiąże się z wyraźnymi wahaniami nastroju, utrzymującym się smutkiem, poczuciem żalu, porażki i osamotnienia. Jak przetrwać rozstanie? Przeczytaj rady Marzeny Mawricz, psycholożki. 

Czytaj więcej
Poliandria (wielomęstwo) – na czym polega i gdzie jest praktykowana?

Poliandria, zwana także wielomęstwem, to forma małżeństwa, w którym jedna kobieta ma kilku mężów jednocześnie i dla każdego z nich jest jedyną żoną. Obecnie istnienia takich związków nie dopuszcza prawo w żadnym z krajów, ale w niektórych regionach świata są nieoficjalnie praktykowane.

Czytaj więcej
Na czym polega związek kohabitacyjny? Kohabitacja a konkubinat

Związek kohabitacyjny tłumaczy się jako niezamężne pożycie z osobą przeciwnej płci i wspólne prowadzenie z nią gospodarstwa domowego. To obecnie dość często spotykana forma związku. Nie należy jej mylić z konkubinatem.

Czytaj więcej