APTT – na czym polega to badanie?
Jak już wspomnieliśmy badanie APTT polega na pobraniu próbki krwi. Materiał bierze się z żyły łokciowej. Na badanie nie trzeba przyjść na czczo. Co później dziele się z próbką? W warunkach laboratoryjnych odtwarza się na jej podstawie proces krzepnięcia krwi. Kluczowy jest tutaj pomiar czasu procesu krzepnięcia. To właśnie ten wyniki określi czy u danego pacjenta odbywa się to w prawidłowy sposób. APTT można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przeczytaj też: Sztuczna krew. Czy krew można wyprodukować?
APTT – wskazania do badania
Komu zaleca się badanie APTT? Przede wszystkim osobom, które oczekują na operację lub inwazyjny zabieg. Ponadto sugeruje się też jego wykonanie kobietom w ciąży. Dodatkowo testowi temu poddawani są pacjenci z podejrzeniem zakrzepicy lub skazy krwotocznej, a także ci, którzy długo krwawią po wyrwaniu zęba, mają długie i obfite miesiączki lub krwotoki z nosa oraz choroby wątroby lub zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego. Wskazaniem do wykonania tego badania są także częste tworzenie się siniaków i wybroczyn.
APTT – jaka jest norma?
Jaki wyniki APTT nie powinien nas martwić? Bez wątpienia ten, który wskazuje czas między 26 a 36 sekund lub tez 42 a 65 sekund (różnica wynika z faktu, że różne laboratoria mogą stosować różne jednostki miar). Warto więc za każdym razem poprosić lekarza o interpretację.
APTT – co oznacza podwyższony wynik?
Co oznacza podwyższony wynik APTT? Powodów do paniki nie mają osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe lub są w ciąży. Wyższe APTT to nic dziwnego też dla pań podczas menstruacji. Jeśli nie zaliczasz się do żadnej z wymienionych grup, a twój wynik jest wyższy, może to oznaczać niedobór witaminy K, niedobór czynników krzepnięcia lub czynnika V, chorobę wątroby, chorobę von Willebranda, DIC (rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe), dysfibrynogenemię, afibrynogenemię lub Hipofibrynogenemię.
APTT – co oznacza za niski wynik?
Niskie APTT z koli świadczy o zbyt dużej krzepliwości krwi. Taki wynik pojawia się też często u osób w trakcie chemioterapii. Nadmierna krzepliwość może też ostrzegać przed stanem zapalnym jelit, trombofilią czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Przeczytaj też: Jak zrobić badanie krwi w czasie koronawirusa?
Zobacz też film: Badania krwi. Jak interpretować wyniki?