Anatidefobia – lęk przed patrzeniem na kaczki

fot. pixelchrome inc / Getty Images

W klasyfikacji medycznej DSM-5 próżno szukać nazw dziwnych fobii. Zazwyczaj wszystkie one mieszczą się w punkcie F.40 lub F.40.2 klasyfikacji ICD-10 – specyficzne odmiany fobii. Anatidefobia zasłynęła jako lęk przed obserwowaniem kaczek lub byciem obserwowanym przez nie.

Fobie należą do zaburzeń nerwicowych, których głównym objawem jest nieuzasadniony lęk przed konkretnymi przedmiotami, zwierzętami lub sytuacjami społecznymi. Niektóre fobie znacząco utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Reakcją na bodziec wywołujący fobię jest niepokój, pobudzenie lub nawet atak paniki. Lęk pojawia się natychmiast, nawet na myśl o sytuacji lub przedmiocie fobii. Anatidefobia jest bardzo dziwnym zaburzeniem, głównie znanym z memów. Czy takie zaburzenie rzeczywiście istnieje?

Przekonajcie się także, czy nieśmiałość jest cechą charakteru czy pierwszym objawem fobii społecznej:

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN

Anatidefobia – objawy

Głównym objawem anatidefobii jest uczucie lęku przed patrzeniem na kaczki i gęsi. Osoba obserwująca te zwierzęta doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

Tymczasem kaczki mają łagodne usposobienie i są dość płochliwe. Gęsi za to są zwierzętami, których rzeczywiście można się bać. W dziobie mają ostre zęby i języki, które chętnie pokazują potencjalnym wrogom. Gdy są złe, wydają charakterystyczne syczenie. Nie wahają się przed atakowaniem kogoś, kto je w jakikolwiek sposób drażni.

Anatidefobia – czy można bać się kaczki?

O anatidefobii próżno szukać artykułów czy badań naukowych. Nic dziwnego, skoro tak naprawdę nikt nigdy nie został zdiagnozowany na to schorzenie. Anatidefobia jest bowiem wymysłem Gary’ego Larsona, który umieścił ją w popularnej serii kreskówek „Far Side”. Termin został spopularyzowany przez Tammy Duffey w 2008 r., kiedy podjęła współpracę z firmą ubezpieczeniową Aflac. Znakiem rozpoznawczym w reklamach firmy była kaczka, która obserwowała ludzi i wtrącała się zawsze wtedy, kiedy była mowa o ubezpieczeniach. Tammy Duffey napisała artykuł, w którym zawarła zmyślone informacje o lęku przed obserwowaniem kaczek lub byciem przez nie obserwowanym. Opisała syndromy tej fobii i sposób jej leczenia, nawet podała kilka przypadków. Głównym przekazem artykułu był fakt, że ze wszystkiego we współczesnym świecie można zrobić fobię.

Anatidefobia jest terminem wymyślonym. Nie istnieje nic takiego jak lęk przed obserwacją kaczek lub byciem przez nie obserwowanym. Należy z rezerwą podchodzić do tego, co czytamy w internecie i oglądamy na memach.

Opublikowano: 16.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej