Ampułki do włosów na ich porost i wypadanie – jakie dają efekty?

Fot. CoffeeAndMilk / Getty Images

Ampułki do włosów znajdują zastosowanie, gdy włosy wymagają silnego wzmocnienia i regeneracji. Przynoszą korzystne efekty w kuracji przeciw nadmiernemu wypadaniu owłosienia na głowie. Stymulują również porost nowych włosów. Sprawiają, że stają się one gęste, elastyczne, błyszczące, miękkie, sprężyste i mocne.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji włosów, ale najbardziej skoncentrowane produkty stanowią ampułki do włosów, które zapewniają bardzo silne wzmocnienie i intensywną regenerację. Preparaty te przeznaczone są do włosów przerzedzonych, skłonnych do wypadania, cienkich i delikatnych. Zmniejszają także przetłuszczanie się skóry głowy. Tworzą ochronną warstwę, która ogranicza szkodliwy wpływ czynników środowiskowych. Pełna kuracja ampułkami trwa od 1 do 3 miesięcy, w zależności od intensywności problemu.

Czym są ampułki do włosów?

Ampułki do włosów to kosmetyki, które wyróżniają się najwyższą koncentracją składników aktywnych. Dlatego też przeznaczone są do krótkoterminowej, ale bardzo intensywnej kuracji. Stosowane są, gdy szampon, odżywka, maska czy preparaty doustne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Ampułki do włosów różnią się składem i zawartością składników aktywnych. Mogą posiadać m.in. ekstrakt z pokrzywy, papryczki chili, skrzypu polnego, żeń-szenia, łopianu, tymianku, rozmarynu lub kory drzewa Muira Puama, a także chmiel, witaminę B5, biotynę, glicerynę, olejek lniany, leczniczą wodę termalną, kofeinę oraz wyciąg z kiełków zielonego groszku i czarnej rzepy. Popularnym składnikiem jest ekstrakt z guarany, który odżywia i działa energizująco na włosy. Znaczna liczba preparatów zawiera kolagen, który stymuluje cebulki włosowe, przywracając równowagę biochemiczną skóry głowy. Z kolei ampułki z keratyną do włosów dodają blasku i objętości. Te zawierające kłącze tataraku i olejek kolendrowy normalizują pracę gruczołów łojowych. Środki z olejkiem z drzewa herbacianego hamują rozwój bakterii i grzybów, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu łupieżu. Ze względu na bardzo duży wybór produktu najlepiej przed zakupem zasięgnąć opinii specjalisty i poprosić o pomoc dermatologa.

Jak zadbać o włosy? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Do jakich włosów stosuje się ampułki?

Ampułki regenerujące do włosów mają bardzo szerokie zastosowanie. Przeznaczone są na włosy zniszczone, suche, łamiące i przetłuszczające się, nadmiernie wypadające, matowe, słabe i bez objętości. Stanowią idealną kurację dla cienkich i wolno rosnących włosów. Wzmacniają i regenerują nawet najbardziej zniszczone włosy, które po kuracji są bardziej odporne na uszkodzenia i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Jak stosuje się ampułki do włosów?

Ampułki na włosy mają postać małych, szklanych buteleczek wypełnionych płynem, o pojemności od 5 do 15 ml. Otwiera się je poprzez przełamanie dzióbka. Nie powinno się tego robić gołymi rękami, gdyż może dojść do skaleczenia. Najlepiej zastosować ręcznik lub ściereczkę. Zawartość ampułki wystarcza zwykle na 1–2 aplikacje. Po otwarciu należy ją szczelnie zamknąć, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia preparatu. Ampułki zapakowane są w zestawy lub można kupić je pojedynczo.

Preparat aplikuje się bezpośrednio na suchą skórę głowy tuż po umyciu włosów. Do rozprowadzenia płynu można użyć zwykłej strzykawki lub pipety, a następnie wciera się go palcami. Produkt należy energicznie wmasować okrężnymi ruchami aż zostanie całkowicie wchłonięty. Aplikacji towarzyszy uczucie ciepła oraz niekiedy miejscowe lekkie i szybko ustępujące mrowienie. Środek ten może powodować podrażnienia, jeśli nakładany jest na zmienioną chorobowo skórę. Nie obciąża i nie skleja włosów.

Wcierki nie zmywa się. Włosy najlepiej jest umyć 1–2 dni po jej aplikacji. Pierwsze rezultaty zauważalne są już po 3–4 tygodniach regularnego stosowania. Przy włosach bardzo zniszczonych zabieg zaleca się wykonywać co drugi dzień, przez około 1–3 miesiące. Przy intensywnym wypadaniu włosów kurację najlepiej powtarzać 2 razy w roku.

Ampułki na wypadanie włosów

Sporą popularnością cieszą się ampułki na wypadanie włosów, które jednocześnie stymulują wzrost nowych. Działanie takie zapewnia zwłaszcza zawarta w nich biotyna, czyli witamina H. Produkt wzmacnia zakotwiczenie cebulek włosów, dzięki czemu zmniejsza ich wypadanie. Dodatkowo następuje poprawa mikrokrążenia, co znacznie ułatwia wnikanie substancji aktywnych do mieszka włosowego. Ampułki zapewniają też nawilżenie skóry głowy, poprawiają metabolizm komórkowy i dotleniają cebulki włosowe. Ampułki na porost włosów sprawiają, że włosy stają się gęste, mocniejsze, elastyczne, błyszczące, miękkie i sprężyste. Zwiększa się liczba włosów w fazie aktywnego wzrostu, a zmniejsza udział włosów w fazie spoczynku i regresji. Dodatkowo preparat przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów i zapobiega powstawaniu łupieżu, gdyż ogranicza nadmierny łojotok.

Czym są ampułki z placentą?

Ampułki z placentą przeznaczone są zwłaszcza do włosów zniszczonych i zmęczonych częstymi zabiegami chemicznymi (trwała ondulacja lub koloryzacja) lub działaniem czynników atmosferycznych, w tym promieni słonecznych i wody morskiej. Wskazane są także w przypadku męskich zakoli. Ich działanie opiera się na ekstrakcie z łożyska. Na rynku znajdują się ampułki zawierające placentę różnego pochodzenia – zwierzęcego (głównie krowią) lub ludzkiego. Zwiększają objętość delikatnych i cienkich włosów. Wzmacniają ich strukturę i rozbudzają uśpione cebulki. Ułatwiają rozczesywanie włosów, pielęgnują je, przywracając ich witalność i zdrowy wygląd. Ampułki z ludzkimi łożyskami kosztują ponad 100 zł za opakowanie, a ze zwierzęcymi około 15–20 zł.

Data aktualizacji: 20.11.2018,
Opublikowano: 20.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej