Alergia na proszek do prania u niemowląt i dorosłych – objawy

Getty Images/ Yana Tatevosian

Uczulenie na proszek do prania u dziecka jest częstym zjawiskiem, szczególnie kiedy rodzic zmienia rodzaj używanego proszku. Objawy alergii najczęściej są skórne, choć mogą wystąpić również nieswoiste objawy, jak duszność czy katar.

Proszek do prania to jedna z najczęściej uczulających substancji wśród środków chemicznych. Alergia szczególnie nasila się, gdy pranie jest niedokładnie wypłukane i proszek zalega we włóknach ubrań, działając drażniąco na skórę. Każdy chce mieć pięknie pachnące ubrania, i to jest przede wszystkim kryterium doboru proszku do prania. U dorosłych rzadko obserwuje się silne alergie skórne. Częściej zdarza się, że pokrzywka czy innego charakteru wysypki lub wypryski pojawiają się po stosowaniu niewłaściwych proszków do prania ubrań noworodków i niemowląt. Małe dzieci mają bowiem bardzo wrażliwą skórę, stąd kosmetyki i środki chemiczne powinny być do niej dostosowane.

Przeczytaj też: Jak się pozbyć bakterii z ubrań? Praktyczny poradnik nie tylko dla alergików

Czym jest alergia na proszek do prania?

Układ odpornościowy człowieka powinien rozpoznawać substancje dla niego obce i je neutralizować. Czasami jednak odpowiedź tego układu jest zbyt silna, mimo iż zastosowana substancja jest potencjalnie nieszkodliwa. Jest to określane mianem reakcji alergicznej. Czasami jest to niewinna reakcja, objawiająca się delikatną wysypką bądź wypryskiem w miejscu kontaktu z substancją alergizującą. Innym razem jest to rozlana reakcja alergiczna z rozległymi plamami na skórze, świądem, obrzękiem błon śluzowych, a nawet dusznością. Mechanizm reakcji alergicznej na proszek do prania czy jakąkolwiek inną substancję opiera się na produkcji przeciwciał klasy IgE odpowiedzialnych za odpowiedź natychmiastową na substancję uczulającą. Stymulują one w organizmie wydzielanie dalszych substancji bezpośrednio wywołujących objawy alergii.

Czytaj też: Czy proszek do prania może nam zaszkodzić? Toksyczne składniki proszku do prania.

Dlaczego proszek do prania uczula?

Proszek do prania zawiera różnego rodzaju środki zapachowe, środki konserwujące i substancje czynne odpowiedzialne za czyszczenie ubrania. Substancje zawarte w proszku mogą podrażniać wrażliwą skórę. Szczególnie narażone są niemowlęta i małe dzieci. Wystąpienie reakcji alergicznej na proszek do prania może mieć również związek z nadmierną ekspozycją na tę substancję, zarówno pod kątem stężenia, jak i czasu ekspozycji. Wobec tego z pewnością bardziej będą narażone osoby pracujące w pralni i mające dużo większy niż każdy inny człowiek kontakt z proszkiem do prania. Uczulenie na proszek do prania może również być efektem niewłaściwego wypłukania odzieży, kiedy wśród włókien dochodzi do zalegania resztek proszku, który ma później styczność ze skórą.

Objawy uczulenia na proszek do prania

Uczulenie na proszek do prania jest najczęściej kojarzone ze świądem skóry i jej zaczerwienieniem w miejscu kontaktu odzieży ze skórą. Powstaje wtedy kontaktowe zapalenie skóry, jest ona zaczerwieniona, mogą pojawić się dodatkowo wysypka, pokrzywka, świąd, liczne pęcherzyki. Zdarza się jednak, że reakcja jest bardzo nasilona. Oznacza to, że może dojść do obrzęku błon śluzowych, a nawet do duszności. Czasami objawy alergii na proszek polegają po prostu na pojawieniu się wodnistego kataru i kichania. Często bardzo trudno zidentyfikować czynnik sprawczy, ponieważ podobne objawy mogą dać perfumy czy odplamiacz dodany do prania. Jednak najczęściej objawy pojawiają się po zmianie proszku do prania. Jeśli objawy nie są nasilone, ustępują samoistnie po zdjęciu ubrań czy zmianie pościeli z pozostałością proszku do prania.

Uczulenie na proszek do prania u niemowląt

W przypadku niemowląt należy zachować szczególną ostrożność pod kątem doboru kosmetyków do pielęgnacji i proszków do prania. Zdarza się, że noworodki czy niemowlęta mimo stosowania hipoalergicznych proszków i płynów do prania dostają objawów alergii skórnej. Należy bowiem pamiętać, że nadal ubrania rodziców czy innych osób, które biorą dzieci na ręce, są prane w zwykłych środkach piorących, a tym samym mogą alergizować.

Jak uniknąć uczulenia na proszek u niemowląt i jak leczyć objawy alergii?

Aby uniknąć uczulenia niemowląt na środki piorące, konieczne jest stosowanie hipoalergicznych środków dostosowanych do delikatnej skóry dziecka. Należy też zabezpieczać twarz niemowlęcia przed bezpośrednim kontaktem z ubraniem opiekuna poprzez osłonięcie jej pieluchą. Jeśli objawy alergii występują po styczności z ubraniami wypranymi w alergizującym proszku, zaleca się obmycie zaczerwienionej skóry wodą i zmianę proszku. Objawy ustępują samoistnie po eliminacji czynnika drażniącego. W razie nasilonych objawów, duszności czy pojawienia się świszczącego oddechu, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Zobacz, jak samodzielnie zrobić proszek do prania i czym warto kierować się przy zakupie tego rodzaju produktów. 

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 01.09.2020,
Opublikowano: 31.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej