Aktywność fizyczna w domu dla seniorów. Ekspert: "Bezruch jest groźniejszy niż koronawirus"

martinedoucet/getty images

Pandemia koronawirusa zamknęła nas wszystkich w domach, co oznacza rezygnację ze wcześniejszych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Niestety kwarantanna sprzyja zasiedzeniu, na którą najbardziej podatne są osoby w podeszłym wieku. Jak tego uniknąć? Poprosiliśmy eksperta o wskazówki, jakie ćwiczenia zaproponować seniorom.

Aktywność fizyczna w domu dla seniorów

W czasie trwającej pandemii szukamy alternatywnych sposobów na aktywność fizyczną. W Internecie możemy znaleźć mnóstwo filmików z przykładowymi treningami. Do ich wykonania zazwyczaj wystarczą jedynie dobre chęci i kawałek wolnej, domowej przestrzeni.

Co jednak z seniorami? W sieci na próżno szukać wskazówek skierowanych konkretnie do tej grupy wiekowej. A przecież ruch jest tak samo potrzebny osobom w podeszłym wieku, jak i nam młodym. Pamiętajmy, że aktywność i odpowiedni dobór zajęć, może przyczynić się do poprawy sprawności fizycznej, ale też intelektualnej. Sprawność ruchowa utrzymuje seniora w dobrym nastroju i poprawia jego samoocenę. Nie pozwólmy naszym bliskim na zasiedzenie.

Zobacz też: Ćwicz w domu. Ekspert: „Ruszajmy się możliwie jak najczęściej, ale umiarkowanie”

Jakie ćwiczenia dla seniorów?

Zdaniem Pawła Raczyńskiego, trenera sprawności fizycznej, seniorzy powinni przede wszystkim wykonywać ruchy, które pomogą im w codziennym funkcjonowaniu. Kwarantanna odebrała osobom w podeszłym wieku możliwość spacerów na świeżym powietrzu, a więc najbardziej polecanej formy aktywności. Co możemy zaproponować im w zamian?

Nie ma tu mowy o wyczynie, "robieniu formy" itp. Im osoba starsza, tym bardziej podatna na zasiedzenie. Kwarantanna odbiera możliwość spacerów, dlatego seniorom zalecam wykonywanie delikatnych ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała na zasadzie aktywnego zwiększania zakresów ruchu. Ponieważ przez znakomitą większość czasu siedzą, powodując przykurcze zginaczy bioder oraz osłabiając mięśnie odpowiedzialne za prawidłową posturę, zasadnym będzie skupić się na rozciąganiu i umiejętnym wzmacnianiu danych grup. Oznacza to wykonywanie ćwiczeń z pogranicza jogi i pilatesu

-mówi Paweł Raczyński.

Zobacz też: Przysiady - jak prawidłowo robić przysiady? Ze sztangą, sumo

Według naszego eksperta warto również choć odrobinę pobudzić u seniorów ich układ sercowo-naczyniowy. Oznacza to:

Dodatkowo warto zaimplementować delikatny wysiłek w formie np. wejść na podwyższenie (niski stołek, byle stabilny), chodzenia po domu z dociążonym plecakiem czy też ćwiczeń w postaci pajacyków lub truchtu w miejscu. Są to narzędzia treningowe, które będą skutecznie przeciwdziałać bezruchowi, który jest groźniejszy niż koronawirus

- tłumaczy Paweł Raczyński.

Zobacz też: Jak ćwiczyć w domu z dzieckiem? Sportsmama: „Angażujmy je do wspólnej aktywności, będzie to procentować na przyszłość”

Kim jest Paweł Raczyński?

Paweł Raczyński to trener sprawności fizycznej, w branży fitness & wellness od ponad 12 lat. Zainteresowany ogólnym przygotowaniem motorycznym i poprawą sprawności ludzkiego aparatu ruchu. Bliskie są mu tematy odchudzania, budowy masy mięśniowej oraz rekompozycji ciała. Prowadzi zajęcia indywidualne oraz grupowe w swoim klubie Training Lab. Fan zróżnicowanej aktywności fizycznej: od tenisa stołowego, siatkówki, po bieganie, gimnastykę, sztuki walki i ciężary.

Zobacz film: Joga na skołatane nerwy. Jak się odprężyć?

źródło:x-news

Data aktualizacji: 19.04.2020,
Opublikowano: 17.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej