Acetylocysteina na kaca? Ma działanie odtruwające i mukolityczne – dawkowanie acetylocysteiny

Fot: Patryk Kosiński / fotolia.com

N-acetylocysteina działanie ma przede wszystkim mukolityczne, ale wykazuje też zdolności do odtruwania, ochrony wątroby przed działaniem substancji toksycznych, może przyspieszać detoksykację organizmu i wspierać regenerację komórek. Potencjalnie zmniejsza też poziom trójglicerydów i cholesterolu. Niektórzy stosują N-acetylocysteinę jako środek na kaca. Czy to dobry pomysł?

Acetylocysteina (N-acetylocysteina, łac. acetylcysteinum) to organiczny związek chemiczny występujący pod postacią białego lub krystalicznego proszku bądź bezbarwnych kryształów. Jest pochodną L-cysteiny i ma m.in. działanie mukolityczne. Oznacza to, że jej głównym zadaniem jest rozrzedzanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych i ułatwianie jej odkrztuszania.

Czytaj też:

Acetylocysteina jako lek – działanie i dawkowanie, przeciwwskazania

Acetylocysteina używana jest najczęściej jako środek rozrzedzający wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwiający jej wyprowadzanie poza organizm. Wydzielina pod wypływem leku z acetylocysteiną staje się mniej lepka, a nabłonek w drogach oddechowych aktywnie i szybciej przemieszcza ją do wyjścia. Dzięki temu odkrztuszanie jest o wiele prostsze.

Acetylcysteinum dzięki tym właściwościom ma zastosowanie w leczeniu mukowiscydozy, ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc, astmy oskrzelowej, skutków długotrwałej sztucznej wentylacji (podczas leczenia niewydolności oddechowej). Preparaty z tym składnikiem stosuje się także w laryngologii – w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok oraz wysiękowym zapaleniu ucha środkowego.

Jako lek acetylocysteina powinna być podawana zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ dostępne preparaty mają różne dawki i formy. Lek pod postacią tabletek musujących lub granulek należy rozpuścić w chłodnej wodzie, najlepiej w szklanym naczyniu. Roztwór acetylocysteiny nie powinien mieć styczności z metalem ani gumą. Dawkowanie w leczeniu chorób dróg oddechowych zależne jest od wieku chorego.

Ostatnia dawka powinna zostać przyjęta nie później niż 7 godzin przed snem, ponieważ rozrzedzona wydzielina może utrudniać nocny wypoczynek.

Przeciwwskazania do stosowania acetylcysteinum to:

  • nadwrażliwość na którąkolwiek substancję leków z acetylocysteiną,
  • ostry napad astmy,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy.

W stosowaniu acetylcysteinum u osób z niewydolnością oddechową, żylakami przełyku i astmą oskrzelową oraz osób starszych należy zachować ostrożność.

N-acetylocysteina na kaca i w zatruciu paracetamolem – działanie odtruwające

Acetylocysteina zastosowanie ma także w leczeniu zatrucia paracetamolem. Im wcześniej zostanie podana, tym większa jej skuteczność. Utrzymuje prawidłowy poziom glutationu w wątrobie, przyspiesza detoksykację i chroni komórki wątroby przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych. Uważa się, że z tego powodu acetylocysteina może być skutecznie stosowana w innych rodzajach zatrucia.

Używanie acetylocysteiny na kaca to kontrowersyjny pomysł, tym bardziej że może ona wywołać skutki uboczne nasilające dolegliwości związane w przedawkowaniem alkoholu, w tym:

  • podrażnienie śluzówki nosa i gardła,
  • nudności,
  • wymioty,
  • gorączkę i dreszcze,
  • zgagę,
  • biegunkę,
  • ból głowy,
  • szum w uszach,
  • w przypadku zażycia zbyt dużej dawki acetylocysteiny potencjalnie skurcz oskrzeli.

Acetylocysteina na alkohol w organizmie i jego metabolizm może wpływać przez utrzymywanie w wątrobie właściwego poziomu glutationu. Ten przeciwutleniacz m.in. ochrania komórki przed niszczycielskim działaniem toksyn. W związku z tym prawdopodobne jest, że acetylocysteina na kaca działa łagodząco.

N-acetylocysteina jako suplement diety

N-acetylocysteina to nie suplement diety, ale substancja lecznicza. Niemniej przez niektórych jest stosowana bez występowania u nich żadnych objawów. Zagadnienie to jest kontrowersyjne, tym bardziej że działanie n-acetylocysteiny nie zostało zbadane ani potwierdzone w przypadku schorzeń wymienianych przez zwolenników tej metody.

Osoby polecające suplementowanie acetylocysteiny twierdzą, że pozytywnie wpływa ona na:

  • leczenie niepłodności z powodu zaburzeń hormonalnych (m.in. jako konsekwencji zespołu policystycznych jajników),
  • leczenie skutków zaburzeń pracy tarczycy,
  • zapobieganie chorób serca,
  • leczenie zjawiska otępienia starczego,
  • leczenie raka,
  • zmniejszenie skutków ubocznych po chemio- i radioterapii.

Zalecają oni dawkowanie acetylocysteiny od 500 do nawet 3000 mg/d. Wskazują też, że podczas stosowania takiej terapii konieczne jest suplementowanie witaminy C, cynku oraz miedzi.

Data aktualizacji: 30.12.2020,
Opublikowano: 31.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej