Aceton kosmetyczny - zastosowanie. Czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Getty Images/Carol Yepes

Aceton jest bezbarwną cieczą o ostrym, charakterystycznym zapachu. Znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce i jest stosowany jako zmywacz do paznokci. Poza tym aceton to bardzo popularny rozpuszczalnik wykorzystywany w budownictwie. Czy aceton jest szkodliwy dla zdrowia?

Aceton –  do czego służy?

Aceton to związek organiczny i  należy do grupy ketonów o wzorze C3H6O. Jest bezbarwny, łatwopalny i posiada charakterystyczny, ostry i duszący zapachu. Jest popularnym rozpuszczalnikiem lakierów, olejów i tłuszczy.

Rodzaje acetonu

Aceton jest powszechnie stosowany w kosmetyce jako środek rozpuszczający lakier do paznokci: tradycyjny i hybrydowy. Aceton dzielimy na dwa rodzaje:

  • Aceton techniczny – posiada taką samą substancję aktywną, co aceton kosmetyczny, ale może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Ten rodzaj acetonu posiada zanieczyszczenia, m.in. alkohol metylowy, który jest toksyczny dla organizmu. Dawka ok. 8-10 gram alkoholu metylowego może spowodować utratę wzroku, a dawka powyżej 12 gram jest śmiertelną dawką.
  • Aceton kosmetyczny – to substancja, która jest poddana procesom oczyszczania i jest wzbogacana odżywczymi składnikami, jak m.in. witaminy E lub minerały.  Ten rodzaj acetonu jest wykorzystywany w kosmetyce, zarówno w profesjonalnych salonach, jak i w warunkach domowych.

Przeczytaj także: Krwiak pod paznokciem - przyczyny i jak go leczyć?

Zobacz video: Jak wzmocnić paznokcie domowymi sposobami?

Dzień Dobry TVN

Czy aceton jest szkodliwy?

Duże dawki acetonu mają działanie drażniące na organizm. W przypadku stosowania go w niewentylowanych  pomieszczeniach, może dojść do szeregu skutków ubocznych, jak:

  • wymioty i mdłości
  •   bóle głowy
  • zmęczenie
  • rozdrażnienie
  • podrażnienie błon śluzowych gardła, nosa i oczu

Nie wykazano, że aceton posiada działanie rakotwórcze lub uszkadzające komórki.

Przeczytaj także: Jak wygląda rekonstrukcja paznokcia?

Aceton – jak stosować go bezpiecznie?

  • Po zmyciu lakieru do paznokci, wyrzuć wszystkie waciki i patyczki kosmetyczne nasączone acetonem. Jego odór może wpłynąć na twoje złe samopoczucie, a w efekcie spowodować bóle głowy, czy wymioty. Pojemnik z acetonem schowaj w bezpieczne miejsce, które jest suche, z dala od źródeł ciepła i nie jest w zasięgu dzieci.
  • Zadbaj, by pomieszczenie w którym odbywa się zabieg zmywania lakieru do paznokci acetonem był wentylowany. Jego drażniący zapach może powodować bóle głowy, podrażnienia oczu, dróg oddechowych oraz śluzówki.
  • Zadbaj, by aceton nie znajdował się nigdy w pobliżu ognia lub innego źródła wysokiej temperatury – jest łatwopalny!

Aceton – skutki stosowania

Częste stosowanie acetonu, może powodować wysuszanie skórek wokół paznokci oraz ich uszkodzenia. Co objawia się suchością skóry, zaczerwienieniem, a nawet poparzeniami. Na uszkodzonej skórze dłoni bardzo szybko dochodzi do rozwoju stanów zapalnych, ponieważ mnożą się na niej bakterie zanieczyszczenia i grzyby. Aby zapobiec uszkodzeniom skórek, należy unikać regularnego używania acetonu.

Częste stosowanie rozpuszczalnika powoduje także wysuszanie płytki paznokci, czego efektem są nieestetyczne białe plamki.

Aceton – który rodzaj wybrać?

W celu zmycia lakieru do paznokci, warto wybrać aceton wzbogacony składnikami odżywczymi. W szerokiej gamie acetonów, znajdziemy takie z witaminami: A, E, F lub z aloesem, czy kreatyną. Wzbogacony skład chroni skórki i płytkę paznokcia przed szkodliwym działaniem zmywacza.

Aceton kosmetyczny okiem eksperta

" Zbyt duża częstotliwość stosowania acetonu na te same miejsca na skórze, np. skorki przy paznokciach to poważne zagrożenie dla przesuszenia skórek oraz płytki paznokci. W konsekwencji paznokcie staną się one łamliwe, rozdwajające się i skłonne do pękania. Ważne jest więc wykonywanie zmywania lakieru aceton w rękawiczkach, a po ich skończeniu dokładne umycie rąk. Należy pamiętać, że długotrwałe przebywanie w oparach acetonu może doprowadzić do bólu głowy, odczuwania zmęczenia, czy podrażnienia błon śluzowych. Używajmy tego preparatu z pełna świadomością a przede wszystkim z umiarem." - tłumaczy ekspertka Jolanta Puk z Instytutu Babor Wilanów

Zobacz także video: Jak dbać o łamliwe paznokcie?

Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.02.2020,
Opublikowano: 14.02.2020 r.
Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej