9 tydzień ciąży – jak duży jest brzuch? Płód w 9 tygodniu ciąży

Fot: edithrum / stock.adobe.com

9 tydzień ciąży to okres, w którym delikatnie może już zarysowywać się brzuch matki. Ciągle dokuczają jej mdłości i wahania nastroju. W tym czasie powinna ona dużo odpoczywać i prowadzić regularny tryb życia.

W 9 tygodniu ciąży matka prawdopodobnie jest już po pierwszych zleconych przez lekarza badaniach i pozostaje jej czekać na kolejną kontrolną wizytę oraz przesiewowe USG genetyczne wykonywane między 10 a 13 tygodniem ciąży.

9 tydzień ciąży a 9 tydzień życia dziecka. Który to miesiąc?

9 tydzień ciąży to 7 od zapłodnienia, a nie 9. 9 tydzień życia dziecka będzie w 11 tygodniu ciąży. Jest tak dlatego, że wiek ciąży liczy się nie od momentu poczęcia, a od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

9 tydzień ciąży to jej 3 miesiąc i I-szy trymestr. Istotnie zmniejsza się ryzyko poronienia z każdym tygodniem. Jeśli serce płodu bije, nie należy się martwić.

9 tydzień ciąży – objawy

Mdłości mogą nadal doskwierać przyszłej mamie w 9 tygodniu ciąży, chociaż w tym czasie tracą one na sile. Należy pić napary z rumianku albo imbiru i chodzić na częste spacery na świeżym powietrzu.

Piersi nadal są nabrzmiałe i bolesne, dlatego, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło, należy kupić odpowiednio dopasowany, miękki stanik z naturalnego materiału. Dobrze jest również nawilżać skórę piersi, aby uchronić się przed powstaniem na nich rozstępów.

Matkę wciąż może gnębić zgaga wywołana przez zmiany hormonalne. Najłatwiej się przed nią bronić, stosując odpowiednią dietę. Lekkostrawne produkty jedzone w niewielkiej ilości, ale za to częściej, minimalizują częstotliwość wystąpienia zgagi. Dobrze jest również nie kłaść się bezpośrednio po posiłku. Do jadłospisu warto włączyć produkty bogate w błonnik, które pomogą uniknąć zaparć. Jeżeli problemy z układem pokarmowym są wyjątkowo dotkliwie, warto porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciążę.

Kobieta w 9 tygodniu ciąży może wciąż odczuwać silne zmiany nastroju. Mimo często pojawiających się w tym okresie lęków, powinna ona spróbować się im nie poddawać, gdyż nadmierny stres źle wpływa na rozwój nienarodzonego dziecka.

9 tydzień ciąży – brzuch

Brzuch w 9 tygodniu ciąży wciąż jest niewidoczny dla większości osób. Przyszła mama jednak wyraźnie wyczuwa, że jej talia się zaokrągliła, a nad spojeniem łonowym pojawiło się delikatne wybrzuszenie. To właśnie tam znajduje się na początku ciąży macica, która z czasem uniesie się na wysokość pępka.

9 tydzień ciąży – USG , USG 3D i inne badania

Jeżeli ciężarna nie była jeszcze u ginekologa, powinna to zrobić jak najszybciej. Lekarz zleci podstawowe badania:

  • morfologię krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • grupę krwi,
  • odporność na różyczkę;
  • w kierunku kiły, HIV, toksoplazmozy i cytomegalii,
  • pierwsze USG.

Kobiety, które miały już pierwsze ciążowe USG, mogą spokojnie poczekać z wykonywaniem kolejnego do 10–13 tygodnia ciąży, kiedy wykonuje się przesiewowe USG genetyczne. USG 3D nie wykonuje się w 9 tygodniu ciąży, gdyż jest jeszcze na to za wcześnie – trzeba poczekać do jej połowy.

9 tydzień ciąży – wielkość pęcherzyka i zarodka, tętno płodu

Wielkość pęcherzyka ciążowego na początku 9 tygodnia wynosi około 38 mm, w jego połowie – 41 mm, a pod koniec – 44 mm. Zarodek ma 20 mm, a jego tętno powinno wynosić 155–195 uderzeń serca na minutę.

Dziecko w 9 tygodniu ciąży

9 tydzień ciąży to okres intensywnego rozwoju mózgu płodu, dlatego warto wciąż przyjmować kwas foliowy. W tym czasie wykształcają się półkule mózgowe, międzymózgowie i przysadka, która będzie produkować hormon wzrostu, stymulując płód do dalszego wzrostu.

Płód ma już wykształcone ręce i nogi, zniknął też ogon. Palce u dłoni i stóp rozdzielają się, a w następnym tygodniu zniknie łącząca je błona. Dzięki temu, że pojawiły się u niego mięśnie, potrafi się poruszać i zmieniać pozycję ciała, chociaż większość tych ruchów wykonuje jeszcze bezwiednie.

Dziecko posiada wykształcone narządy płciowe i rozwija się jako chłopiec lub dziewczynka. Są one jednak zbyt małe, żeby móc rozpoznać jego płeć podczas standardowego badania. Bywa jednak, że udaje się to podczas USG genetycznego (10–13 tydzień ciąży).

Krew produkowana na razie przez wątrobę płodu ma już określoną grupę krwi. Ważne jest aby matka znała czynnik Rh swój i, jeśli jest on ujemny, ojca. Choć jeszcze na to za wcześniej, w późniejszej ciąży może dojść do konfliktu serologicznego i warto być na to przygotowanym.

9 tydzień ciąży bliźniaczej

Ciąża bliźniacza jest już widoczna na USG. Objawy w ciąży bliźniaczej są o wiele bardziej dokuczliwe niż w przypadku ciąż pojedynczych. Matki bliźniąt skarżą się na silniejsze mdłości i częstsze wymioty. Powinny one prowadzić oszczędny tryb życia i częściej konsultować się z lekarzem. Do końca I trymestru może dojść do obumarcia jednego z zarodków, co jest dość częstą sytuacją, należy więc podchodzić z rezerwą do informacji o ciąży bliźniaczej.

Objawy poronienia w 9 tygodniu ciąży

Poronienia w 9 tygodniu ciąży są najczęściej spowodowane wrodzonymi wadami płodu. Jeżeli do niego dojdzie, należy udać się do lekarza. Objawy poronienia to bóle brzucha i krzyża, skurcze brzucha oraz krwawienie.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej