7-latek wpadł w barszcz Sosnowskiego. Kontakt z rośliną powoduje silne poparzenia

Fot. i-Stockr / Getty Images

7-letni Filip podczas zabawy w chowanego ukrył się w zaroślach na jednym z poznańskich podwórek. Z początku nic nie było widać, ale już następnego dnia na ciele dziecka pojawiły się bąble. Jak się okazało chłopca poparzył barszcz Sosnowskiego. 

7-letni Filip podczas zabawy dotknął barszczu Sosnowskiego. Kontakt z rośliną powoduje silne poparzenia skóry, podobne do tych, które pojawiają się po poparzeniu wrzącą wodą. Jak relacjonuje dziecko z początku odczuwał ból i pieczenie, ale nie było żadnych śladów poparzeń. Bąble pojawiły się dopiero następnego dnia.

Zobacz film: Barszcz Sosnowskiego. Dlaczego jest niebezpieczny? Źródło: X-Bank Gallery

Lekarz nie miał wątpliwości, że 7-latek dotknął barszczu Sosnowskiego. Dostał specjalne plastry na poparzenia i musi unikać słońca. Mama chłopca o zajściu poinformowała straż miejską, która owinęła roślinę taśmą. Procedury w tym przypadku wyglądają następująco: roślina jest zabezpieczana taśmą, straż miejska informuje centrum zarządzania kryzysowego, następnie ogląda ją biolog i określa jej gatunek. Barszcz Sosnowskiego nie jest w Polsce rośliną zakazaną, zatem nie można zmusić właściciela gruntu do jej usunięcia. 

Więcej na ten temat znajdziecie na TVN24.pl: 7-latek poparzył się barszczem Sosnowskiego

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest taki niebezpieczny? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda i jak się przed nim bronić? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Barszcz Sosnowskiego - co to za roślina?

Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w połowie ubiegłego wieku w wyniku rosyjskich eksperymentów. Początkowo próbowano go uprawiać, jednak z pomysłu zrezygnowano, a rośliny pozostawione same sobie zaczęły się rozprzestrzeniać. 

Barszcz Sosnowskiego łatwo rozpoznać - roślina wygląda potężnie, jej wysokość może przekroczyć nawet 3 m. Skupiska białych lub różowawych kwiatów mają kształt parasoli, których średnica może wynosić ponad 60 cm. 

Fot. konstantinks / Getty Images

Barszcz Sosnowskiego zawiera olejek eteryczny odstraszający owady. To właśnie on odpowiada za powstawanie oparzeń. Jego właściwości sprawiają, że bardzo łatwo łączy się z DNA komórek skóry, co powoduje ich obumieranie. Kontakt z jego oparami, oprócz oparzeń, może powodować bóle głowy, zawroty i nudności.

Barszcz Sosowskiego - pierwsza pomoc

Nie wolno dotykać rośliny, ale jeśli miało się z nią kontakt należy przemyć ciało letnią wodą z mydłem. Bezwzględnie należy unikać słońca, bowiem ekspozycja na nie może nasilać objawy poparzeń. Dobrze także zażyć preparat z wapnem by uniknąć reakcji alergicznej. Po pojawieniu się pęcherzy, jeżeli nie zostały rozerwane, można je posmarować maścią kortykosteroidową.

Kontakt z barszczem Sosnowskiego wymaga interwencji lekarskiej.

Polecamy:  Barszcz Sosnowskiego – czym grozi kontakt z tą rośliną?

Zobacz film: Barszcz Sosnowskiego - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 10.08.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej