7 kroków wytrawnego biegacza, czyli uniwersalne wskazówki dla  amatorów biegania

Fot: gettyimages.com / Antonio_Diaz

Gdybyś spontanicznie miał wybrać dyscyplinę sportu, którą możesz uprawiać praktycznie od zaraz, to jaki będzie Twój wybór? Najbardziej prawdopodobna odpowiedź to bieganie. To prosty i ekonomiczny sport. No i co najważniejsze, uszczęśliwia jak żaden inny. Warto biegać, ale jak biegać bezpiecznie?

Zalety biegania można wyliczać w nieskończoność. Wytrwali biegacze wiedzą, iż regularne uprawienie tego sportu niemal o połowę zmniejsza ryzyko chorób serca, pomaga w odchudzaniu i utrzymaniu szczupłej sylwetki, wzmacnia wiele partii mięśni oraz korzystnie wpływa na naszą kondycję psychiczną m.in. redukując stres, poprawiając nastrój. Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany do biegania, to koronnym argumentem jest uniwersalizm tej dyscypliny sportu. Można ją uprawiać praktycznie w każdych warunkach, o dowolnej porze roku i bez dodatkowych kosztów. Wystarczą dobre buty, wygodne ubranie i oczywiście wewnętrzna motywacja, aby śmiało można było wyruszyć w trasę.

Biegaj dla zdrowia

Każda dyscyplina sportowa ma jednak swoje ograniczenia. Pamiętajcie, że niezależnie od rodzaju naszej aktywności liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie. Jakie są najważniejsze - uniwersalne wskazówki dla wszystkich amatorów biegania?

1. Znajdź cel

Rozpoczynając przygodę z bieganiem wyznacz sobie cel, który będzie Twoim motywatorem do regularnych treningów. Może to być np. „zgubienie” zbędnych kilogramów, poprawa kondycji, praca nad zgrabną sylwetką, wzmocnienie mięśni. Konkretny i realny cel pomoże Ci pokonać bariery, wyjść z domu i przemierzać wyznaczoną trasę.

2. Zbierz sojuszników

Znajdź w swoim otoczeniu osoby, które będą Cię wspierać w realizacji Twoich postanowień. Może to być rodzina, która będzie Ci kibicować w zmaganiach lub znajomi, którym od czasu do czasu opowiesz o swoich postępach. Ideałem jest, gdy wśród najbliższego Ci grona znajdziesz ludzi, którzy będą razem z Tobą biegać. Rozejrzyj się, czy znany Ci klub fitness nie ma przypadkiem w ofercie amatorskich treningów biegowych. Jeśli tak, to uzyskasz potężną armię „sojuszników” i „wodza” – trenera, który przeprowadzi Cię przez najtrudniejsze psychiczne i fizyczne bariery.

Źródło: Elmetacin

3. Rozpoznaj możliwości

Nikt od razu nie jest mistrzem. Jeśli ruch do tej pory nie był Twoją najmocniejszą stroną, to absolutnie nie zaczynaj od startu w maratonie! Pierwsze treningi powinny bardziej przypominać intensywny spacer niż bieg. Kiedy Twój organizm będzie już odpowiednio zaadoptowany przebiegnij w umiarkowanym tempie przez ok. 30 min. Pół godziny to na początek optimum, w kolejnych dniach możesz stopniowo zwiększać czas biegu – zawsze jednak starannie słuchaj, co mówi Twój organizm.

4. Trzymaj rytm

W każdej dyscyplinie sportu efekty osiąga się dzięki konsekwencji i systematyczności. Biegaj regularnie. Fachowcy podają, że optymalna liczba treningów to minimum trzy w tygodniu. W miarę możliwości staraj się utrzymać ten rytm.

5. Szybko reaguj na kontuzje i ból

Wytrawnym biegaczom znany jest termin: „parszywa siódemka”. Kryje się pod nim siedem paskudnych kontuzji: kolano biegacza, czyli zespół bólu przedniej części stawu kolanowego, zapalenie ścięgna Achillesa, uszkodzenie zginaczy kolana, zapalenia rozcięgna podeszwowego, tzw. „sztywna łydka” - uczucie napięcia i bólu po przyśrodkowej stronie kości piszczelowej, syndrom pasma biodrowo-piszczelowego i złamania zmęczeniowe. Pamiętaj, aby zawsze odpowiednią rozgrzewką poprzedzać każdą aktywność fizyczną, co zabezpieczy Cię przed potencjalnymi kontuzjami.

6. Zastosuj Elmetacin®

Jeśli już dopadła Cię któraś z ww. dolegliwości, to oczywiście musisz na jakiś czas zaprzestać treningów. W leczeniu bólu i stanu zapalnego towarzyszącego urazom pomocne są nowoczesne preparaty o działające bezpośrednio w miejscu zmienionym chorobowo, takie jak np. spray Elmetacin®. Wygodna forma aerozolu pozwala zastosować preparat bezpośrednio w miejscu urazu uzyskując szybki efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.

7. Złap formę

Jeśli udało Ci się kontuzję skutecznie wyleczyć, to możesz wrócić do biegania. Pamiętaj, że powinieneś zacząć od początku, czyli spacer, bieg… no i koniecznie dołącz konsekwencję oraz systematyczność.

Więcej o Elmetacin® na: www.elmetacin.pl 

Data aktualizacji: 26.04.2018,
Opublikowano: 03.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej