25 tydzień ciąży – jak powiększyły się waga i brzuch matki? Ile powinna wynosić waga dziecka?

Fot: tikotin / stock.adobe.com

25 tydzień ciąży to jej 6 miesiąc i 2 trymestr. Dziecko wygląda prawie tak, jak będzie w wyglądać w chwili narodzin. Gdyby wystąpił poród przedwczesny, miałoby ono już szanse na przeżycie, które zwiększa każdy kolejny dzień spędzony wewnątrz organizmu matki.

W 25 tygodniu ciąży waga matki już znacznie wzrosła, a duży brzuch może jej ciążyć. Rodzice coraz bardziej niecierpliwie wyczekują porodu, choć zapewne mają jeszcze wiele rzeczy do przygotowania, zanim na świecie pojawi się ich potomek.

25 tydzień – który to tydzień?

25 tydzień to ostatni 6 miesiąca i 2 trymestru. Jest to jednocześnie 23 (a nie 25) tydzień życia dziecka. Choć może się wydawać, że od poczęcia minęła tylko chwila, to do porodu zostało coraz mniej czasu.

25 tydzień ciąży – waga matki

Do 30 tygodnia ciąży matka nadal powinna przybierać pół kilograma tygodniowo. Nie ma powodów do zmartwień, bo większość kobiet szybko powraca do formy sprzed ciąży.

Zobacz także: Waga w ciąży - czy przyrost masy ciała kobiety jest właściwy? Jaka jest waga płodu?

25 tydzień ciąży – brzuch i macica

Brzuch matki w 25 tygodniu ciąży stale się powiększa i może temu towarzyszyć swędzenie rozciągającej skóry. Warto codziennie ją nawilżać, używając balsamów przeznaczonych dla kobiet w ciąży lub naturalnych olejków. Nie tylko zmniejszy to swędzenie, ale również może zapobiec występowaniu rozstępów.

Skurcze i pobolewanie brzucha mogą teraz stać się codziennością. O ile nie są one bardzo bolesne, silne i regularne, nie ma powodów do obaw.

Zdjęcie brzucha wykonane w 25 tygodniu ciąży może być niezwykłą pamiątką dla rodziców i dziecka. Ponieważ jest to okres, w którym kobieta wygląda kwitnąco, być może warto udać się na sesję zdjęciową z profesjonalnym fotografem, który uwieczni te niezwykłe chwile.

Zobacz film: Jak wybrać szpital do porodu? Źródło: O Matko

Jak wygląda i rozwija się dziecko w 25 tygodniu ciąży?

Na tym etapie wygląd dziecka niewiele się już zmienia z tygodnia na tydzień. Jego ciało jest właściwie wykształcone, posiada nawet paznokcie. Musi jednak jeszcze nabrać masy ciała. Ważne jest także, aby wykształciły się u niego do końca płuca – to właśnie teraz powstają pęcherzyki płucne. Dziecku otwierają się też nozdrza i ćwiczy ono oddychanie, wciągając do nosa wody płodowe. Nie trzeba jednak martwić się, że się zakrztusi, przecież ciągle tak naprawdę oddycha za nie matka.

Ciekawostką może być, że dzieci w macicy często mają czkawki. Jest to związane ze zbyt intensywnym połykaniem płynów owodniowych i niedostateczną dojrzałością układu pokarmowego. Czkawka u płodu przechodzi zwykle w kilkanaście minut i nie stanowi powodu do obaw.

Ile powinna wynosić waga i długość dziecka w 25 tygodniu ciąży?

Dziecko w 25 tygodniu ciąży powinno mierzyć między 28 a 34 cm i ważyć w granicach 600–950 g. Rodzice nie powinni się martwić, jeżeli jest bliżej dolnej granicy, będzie przecież rosnąć jeszcze przez 15 tygodni.

25 tydzień ciąży – ruchy dziecka. Czy słabe ruchy dziecka są powodem do obaw?

Ruchy dziecka w 25 tygodniu ciąży stają się coraz mocniejsze, a kopnięcia potrafią już naprawdę zaboleć mamę. Jest to związane nie tylko z faktem, że dziecko jest coraz większe, ale również z tym, że jego kości robią się twardsze, a mięśnie silniejsze.

Matki często niepokoją się, gdy ruchy płodu słabną. Należy pamiętać, że jeżeli dużo się chodzi, to dziecko kołysane usypia. Zjedzenie posiłku może je pobudzić na skutek docierającej do niego glukozy. Jeżeli mimo tego ciężarna się niepokoi, powinna policzyć ruchy dziecka i – jeżeli jest ich zauważalnie mniej – udać się do lekarza. Dzięki badaniu KTG można określić, czy akcja serca płodu jest prawidłowa i czy nie dzieje się coś niepokojącego. Szczególnym powodem do obaw jest, jeśli ruchy ustają zupełnie lub słabną po upadku matki, w czasie gorączki bądź infekcji, a także gdy było to poprzedzone niezwykle intensywnymi fikołkami. Warto wtedy udać się do lekarza.

25 tydzień ciąży bliźniaczej

W 25 tygodniu ciąży bliźniaczej matka powinna już od dawna nie pracować i jak najwięcej odpoczywać. Choć umiarkowany ruch jest wskazany, musi ona wsłuchać się w swoje ciało i wysilać tylko na tyle, żeby nie wywołać skurczów. Należy też regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać więcej badań niż w przypadku ciąży pojedynczej, ponieważ ciąża bliźniacza zawsze jest klasyfikowana jako wysokiego ryzyka.

Czy dziecko może przeżyć poród, jeśli przypada on na 25 tydzień ciąży?

Dziecko urodzone w 25 tygodniu ciąży może przeżyć, musi jednak zostać ono otoczone troskliwą opieką w szpitalu i przebywać w inkubatorze. Konieczne jest podawanie leków, które przyspieszają rozwój płuc, a mimo to dzieci te najczęściej muszą być intubowane. Bardzo dużym wstrząsem jest też dla niego zerwanie więzi z matką. Choć dla rodziców to bardzo trudny czas, powinni jak najwięcej czasu spędzać ze swoim dzieckiem, mówiąc do niego i, jeśli to możliwe, dotykając go, a nawet kangurując. Udowodniono, że znacznie zwiększa to szanse na przeżycie wcześniaków. Sami rodzice powinni zadbać o opiekę psychologiczną dla siebie, która pomoże im zmierzyć się z trudną sytuacją. 

Zobacz film: Cesarskie cięcie – medyczna potrzeba czy wygoda? Źródło: O Matko

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej