21 tydzień ciąży – najczęstsze dolegliwości i waga matki. Jak wygląda i ile powinno ważyć dziecko?

Fot: georgerudy / stock.adobe.com

W 21 tydzień ciąży matki często wchodzą z poczuciem, że ich brzuch nie może się już ani odrobinę powiększyć, a przecież to dopiero połowa ciąży. Do czasu rozwiązania waga dziecka musi jeszcze wzrosnąć prawie dziesięciokrotnie, a kobieta również przybierze jeszcze kilka dodatkowych kilogramów.

21 tydzień ciąży to moment, w którym często zaczynają się pojawiać nowe, nieznane dotąd dolegliwości ciążowe. Coraz częściej wyczuwalne ruchy dziecka i radość z tego, że zagrożenie poronieniem minęło, potrafią je jednak zagłuszyć.

21 tydzień ciąży – który to miesiąc?

21 tydzień ciąży to 5 miesiąc, trwa trymestr 2. To wciąż piękne chwile dla matki, która być może dopiero od paru dni wyczuwa ruchy dziecka. Mimo rozpierającej ją energii, powinna o siebie dbać.

Jakie dolegliwości pojawiają się, gdy nadejdzie 21 tydzień ciąży?

W 21 tygodniu ciąży przyszłej mamie ciągle mogą doskwierać bóle brzucha czy kłucie w boku, które są wywołane rozciąganiem się więzadeł macicy. Często też towarzyszą im coraz bardziej uciążliwe bóle kręgosłupa – środek ciężkości zmienia się wraz z rosnącym brzuchem. Jeżeli mama jeszcze nie zrezygnowała z chodzenia na obcasach, powinna to zrobić teraz.

Mogą pojawiać się upławy – nawet śluzowate i intensywne. O ile nie mają one brzydkiego zapachu lub nie są zabarwione na żółto lub zielono, nie ma powodów do obaw.

Zgaga, która przeszła w 1 trymestrze, może wrócić w 21 tygodniu ciąży ze zdwojoną siłą i towarzyszyć mamie do rozwiązania, ponieważ macica uciska na układ pokarmowy.

Może pojawić się też problem z nadciśnieniem, szczególnie u tęższych osób. Ciśnienie tętnicze powinno się mierzyć podczas każdej wizyty u lekarza.

21 tydzień ciąży – brzuch przyszłej matki

Brzuch w 21 tygodniu ciąży jest bardzo widoczny i zaczyna przeszkadzać kobiecie w spaniu. W tym czasie powinno się spać na lewym boku, gdyż pozycja ta zapewnia dobre ukrwienie dziecku.

21 tydzień ciąży – waga matki. Jak powinna wyglądać dieta?

Jeżeli matka do tego czasu przytyła mniej niż 4 kg, powinna zacząć jeść więcej i częściej sięgać po zdrowe przekąski między posiłkami. Do końca 30 tygodnia idealnie byłoby, gdyby przybrała jeszcze 5 kg, czyli średnio między 20 a 30 tygodniem po 500 g na tydzień.

Warto też pamiętać, że dieta w tym okresie powinna być jak najbardziej zróżnicowana. U dziecka wykształcił się już zmysł smaku, a posiłki zjadane przez matkę zmieniają smak wód płodowych. Dzięki temu niemowlę, które się rodzi, ma już wykształcony gust i może grymasić, gdy mleko mamy zmienia smak pod wpływem zjadanych przez nią potraw.

Jak wygląda dziecko w 21 tygodniu ciąży?

Dziecko w 21 tygodniu ciąży wygląda już bardzo podobnie do tego, jakie będzie w chwili narodzin. Ma wykształcone włosy i brwi, chociaż wciąż są one bezbarwne. Bardzo szybko rozwija się u niego skóra, podczas gdy na wykształcenie się tkanki tłuszczowej potrzeba jeszcze czasu, dlatego mogłoby się wydawać, że jest jej za dużo.

Układ pokarmowy nadal intensywnie ćwiczy – dziecko zaczęło już trawić część cukrów zawartych w wodach płodowych, które nieustannie połyka. Wciąż tworzą się nowe czerwone krwinki, rozwija też układ odpornościowy – część przeciwciał przejmuje ono od matki.

Mózg płodu w 21 tygodniu ciąży jest niezwykle rozwinięty. Przysadka już od dłuższego czasu produkuje hormon wzrostu. Dziecko odbiera świat wszystkimi zmysłami – czuje dotyk, słyszy, widzi nagłe zmiany światła, czuje zmiany temperatury, smakuje wód płodowych, wyczuwa zmiany ułożenia ciała. Działa także u niego funkcja pamięci, dzięki czemu może się ono uczyć rzeczy, które będą mu przydatne po urodzeniu.

Ile powinno ważyć i mierzyć dziecko w 21 tygodniu ciąży?

Długość ciała dziecka w 21 tygodniu ciąży mierzona jest już od czubka głowy do pięt (CHL), a nie jak dotychczas – do palców (CRL) i powinna ona wynosić 20–30 cm. Waga dziecka powinna się mieścić w przedziale 270–400 g. Warto pamiętać, że w 21 tygodniu ciąży bliźniaczej powinna ona oscylować bliżej dolnej granicy.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak często powinno się wyczuwać ruchy dziecka w 21 tygodniu ciąży?

Większość kobiet do 21 tygodnia ciąży bardzo dobrze wyczuwa ruchy płodu i potrafi już określić jego przybliżony rytm dobowy. Dziecko może zasypiać na parę godzin, szczególnie jeżeli matka dużo chodzi, kołysząc je w swoim brzuchu.

Część z matek może jeszcze nie wyczuwać ruchów przez parę tygodni. Nie stanowi to powodów do obaw, jeżeli podczas badania USG lekarz orzekł, że rozwój płodu przebiega prawidłowo. Może być to związane z umiejscowieniem łożyska lub nadwagą matki.

21 tydzień ciąży – USG

Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży należy wykonać kolejne badanie USG, podczas którego lekarz ponownie sprawdzi, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Warto, aby ojciec był obecny podczas tego badania, żeby nawiązać więź z potomkiem. Jeżeli rodzice nie znają jeszcze płci dziecka, z pewnością dowiedzą się teraz.

21 tydzień ciąży to także dobry moment na wykonanie USG 3D i 4D, z którego warto zachować zdjęcie na pamiątkę.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 15.10.2018r.

Dzień dobry, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Tekst został ponownie sprawdzony i poddany korekcie.

Ewe 05.09.2018r.

Od kiedy 21 TC to 6 miesiąc ciąży?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej