19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka? Jak duży powinien być brzuch matki?

Fot: Syda Productions / stock.adobe.com

19 tydzień ciąży zbliża matkę do półmetka – jej brzuch jest coraz większy, zaczynają się też pojawiać nowe dolegliwości, które wywołuje rosnąca waga ciała. Najczęściej są one jednak zagłuszane radością spowodowaną wyczuwaniem ruchów dziecka.

19 tydzień ciąży to etap, w którym większość rodziców jest już spokojna o jej przebieg i zaczyna przygotowywać się do pojawienia się na świecie potomka. Często też starają się oni dobrze wykorzystać ostatnie miesiące spędzane we dwoje. W wirze tych zajęć powinni jednak pamiętać, że przyszła matka nie może się nadmiernie przemęczać.

Zobacz także: Osiemnasty tydzień ciąży. Co dzieje się wewnątrz organizmu matki?

19 tydzień ciąży – który to miesiąc?

19 tydzień ciąży to jej 5 miesiąc i 2 trymestr. Co ważne – to nie 19, a 17 tydzień życia dziecka. Za tydzień mama przejdzie przez magiczną granicę połowy ciąży, po której nie dochodzi już do poronienia, ale przedwczesnego porodu. Część dzieci urodzonych po 20 tygodniu ciąży może już przeżyć, choć oczywiście najlepiej, aby spędziły one w łonie matki całe 9 miesięcy.

19 tydzień ciąży – samopoczucie matki

Wraz z 19 tygodniem ciąży zaczyna się okres, który może już nie być tak przyjemny dla matki, jak poprzednie tygodnie. Choć sam brzuch nie jest jeszcze bardzo duży, to mogą jej dokuczać liczne dolegliwości. Najczęstsze z nich to:

  • bóle kręgosłupa spowodowane dźwiganiem dodatkowych kilogramów i nowym rozłożeniem ciężaru ciału;
  • zawroty głowy, obrzęki nóg i żylaki wywołane przez zaburzoną cyrkulację krwi;
  • skurcze nóg wywołane niedoborami magnezu i zaburzeniami krążenia;
  • zgaga na skutek ucisku macicy na układ pokarmowy;
  • osłabienie związane z trudnościami ze spaniem i zmianami zachodzącymi w ciele mamy;
  • bóle głowy wywołane wahaniami ciśnienia i poziomu cukru.

19 tydzień ciąży – brzuch i macica

Zdarza się, że u tęższych osób brzuch nie jest jeszcze mocno widoczny w 19 tygodniu ciąży, ale z pewnością zmieni się to lada dzień. Szczupłym kobietom wydaje się z kolei niemożliwe, że byłby on aż tak wielki. Wcięcie w talii znika do tego czasu zupełnie.

Przyszłej matce mogą również dokuczać bóle brzucha. Część z nich jest spowodowana dalszym rozciąganiem się więzadeł macicy i promieniuje do pachwin i krzyża. Najlepszym lekarstwem jest rozmasowywanie napiętych miejsc oraz masaż stóp. Należy pamiętać, że w ciąży lepiej nie stosować maści przeciwbólowych, gdyż przenikają one do krwi, z którą trafiają do wrażliwego płodu.

19 tydzień ciąży – waga matki

Przyszła mama powinna przytyć w 19 tygodniu ciąży około pół kilograma, tak jak przez poprzednie tygodnie w 2 trymestrze. Jeśli tak się nie dzieje, warto upewnić się, czy spożywane jedzenie na pewno pokrywa zapotrzebowanie energetyczne dla kobiety w ciąży i udać się do lekarza. Z kolei jeśli waga matki zbyt szybko rośnie, powinna jeść odrobinę mniej i zdrowiej.

19 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Jego wielkość, waga i nowe umiejętności

Wielkość dziecka w 19 tygodniu ciąży to około 16–17 cm, a jego waga wynosi 200–300 g. Jego wygląd nie zmienia się już tak bardzo, jak w poprzednich tygodniach, bo większość procesów zachodzi wewnątrz jego organizmu, gdzie doskonalą się wytworzone wcześniej organy.

W tym czasie słuch płodu wykształcił się już do tego stopnia, że dobrze słyszy on nie tylko głos matki, ale również obojga otaczających go rodziców. Przypuszcza się, że już na tym etapie dzieci zaczynają się uczyć języków – choć nie potrafią jeszcze rozróżniać słów, to wychwytują melodię języka – trudno to jednak potwierdzić. Natomiast na pewno mogą one już nawiązywać więź z rodzicami i odbierać to, co dzieje się na zewnątrz brzucha. Potrafią przestraszyć się głośnych hałasów lub kłótni, reagować na śmiech, dotyk czy muzykę. Warto poświęcać czas nienarodzonemu dziecku i dużo do niego mówić, dzięki czemu będzie ono rozpoznawać głos rodziców, gdy się urodzi i łatwiej będzie go w ten sposób uspokoić.

19 tydzień ciąży a ruchy dziecka

Wiele mam wyczuwa już ruchy dziecka w 19 tygodniu ciąży, ale jeśli tak się nie dzieje, nie trzeba się obawiać. Niektóre z kobiet doświadczają tego dopiero w 22 tygodniu. Często wynika to z tego, że spodziewają się one silnych kopnięć, podczas gdy na początku odczuwa się delikatne muśnięcia, które są łatwe do pomylenia z perystaltyką jelit.

19 tydzień ciąży bliźniaczej

Ciąże bliźniacze są zawsze klasyfikowane jako ciąże wysokiego ryzyka – nawet wtedy, kiedy rozwój obu dzieci przebiega pomyślnie. Matki bliźniąt powinny o wiele więcej odpoczywać i 19 tydzień ciąży to dobry moment, żeby poprosić lekarza o zwolnienie. W tym czasie często też wykonuje się USG dopplerowskie, aby upewnić się, że matka, dzieci i ich łożyska są odpowiednio zaopatrywane w krew.

19 tydzień ciąży – USG 3D i 4D

19 tydzień ciąży to odpowiedni moment, aby udać się na badanie USG 3D lub 4D. To pierwsze umożliwia oglądanie dziecka w trójwymiarze, a drugie – w trójwymiarze podczas ruchu. Rzadko wnoszą one ważne dla lekarza informacje, dlatego nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wielu rodziców decyduje się jednak na prywatną wizytę, aby pooglądać swoje dziecko. Pomaga im to zwizualizować sobie, jak będzie ono wyglądało po urodzeniu oraz sprzyja nawiązywaniu bliskiej więzi. Często otrzymywaną pamiątką po tym badaniu jest płyta CD zawierająca nagranie z USG.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej