12 tydzień ciąży – jakie objawy mogą mu towarzyszyć? Jak wygląda płód?

Fot: Studio Romantic / stock.adobe.com

12 tydzień ciąży to ostatnie dni pierwszego trymestru. Ustępują dokuczliwe objawy związane z zawirowaniami hormonalnymi. Rodzice są też na ogół dużo spokojniejsi, ponieważ minął czas, w którym można wykryć poważne wady genetyczne.

Można powiedzieć, że 12 tydzień ciąży jest przełomowy. Organy dziecka są już w pełni wykształcone i, jeśli dotychczas badanie USG ich wykryło żadnych wad rozwojowych, istnieje bardzo niskie ryzyko poronienia.

12 tydzień ciąży – który to miesiąc?

12 tydzień jest ostatnim 3 miesiąca i 1 trymestru. Według wielu matek to właśnie wtedy zaczyna się najpiękniejszy okres ciąży.

12 tydzień ciąży – objawy

W większości przypadków pod koniec pierwszego trymestru mijają już dokuczliwe dolegliwości, takie jak mdłości czy parcie na pęcherz. Zamiast nich pojawią się jednak często nowe. W tym czasie wykształca się łożysko, wpływając na zmiany w krążeniu matki, a także rosnąca macica powoli zaczyna uciskać na sąsiadujące naczynia (głównie na żyłę główną dolną), co może powodować zaburzenia przepływu krwi, niedotlenienie mózgu, szczególnie przy nieodpowiedniej pozycji ciała, które może objawiać się trudnościami z koncentracją. W tym czasie również przyszła mama może zapominać o wielu sprawach, na co wpływ mają zaburzenia w utlenowaniu komórek mózgowych, jak i zmiany hormonalne. Odpowiednie krążenie krwi i dotlenienie organizmu można zapewnić sobie poprzez ruch na świeżym powietrzu oraz odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry. Nagłe wahania cukru w organizmie mogą wywołać u ciężarnych napady wilczego głodu i złego samopoczucia. Najlepszym sposobem na zapobieganie takim sytuacjom jest spożywanie pięciu posiłków dziennie z jak największą ilością węglowodanów złożonych. W tym okresie często pojawia się także uporczywa zgaga, którą powinno się leczyć w sposób naturalny, gdyż większość farmaceutyków jest groźnych dla płodu (zawierają aluminium).

12 tydzień ciąży – brzuch

W 12 tygodniu ciąży brzuch przyszłej matki mógł się już powiększyć. Macica na tym etapie ma wielkość grejpfruta i jest łatwo wyczuwalna podczas badania. Na brzuchu większości kobiet pojawia się ciemna linia biegnąca od pępka w dół. Ciąża powoli zaczyna być widoczna, więc jest to dobry moment na poinformowanie znajomych, rodziny i pracodawcy. Warto też pamiętać, że od 12 tygodnia ciąży kobiecie przysługują liczne przywileje, takie jak ochrona przed zwolnieniem oraz zmiany w trybie pracy. 

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

12 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Wielkość płodu

W 12 tygodniu ciąży dziecko ma już 6 cm i waży 14 g, oznacza to że rośnie znacznie szybciej niż dotychczas. Płód wygląda jak człowiek, ma nawet wykształcone genitalia i rozdzielone palce. Podczas badania USG można też dostrzec intensywne ruchy, które wykonuje. Rozwinął się też bardzo układ pokarmowy dziecka – jelita zaczynają ćwiczyć ruchy perystaltyczne, a płód nieustannie połyka płyn owodniowy. Wykształcają się paznokcie.

Czy 12 tydzień ciąży to moment, w którym można określić płeć dziecka?

Teoretycznie w 12 tygodniu możliwe jest określenie płci dziecka podczas badania USG, ponieważ narządy płciowe są już wykształcone. Jednak ze względu na ciągle drobny rozmiar płodu diagnozy na tym etapie bywają mylne. Ponadto w trakcie badania dziecko może ułożyć się w taki sposób, że nie będzie widać jego genitaliów.

12 tydzień ciąży – USG, USG genetyczne i USG 3D. Jak wygląda badanie prenatalne?

W 12 tygodniu ciąży powinno się wykonać przesiewowe USG genetyczne (jeżeli nie było robione wcześniej). Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, które przebiega dokładnie tak samo, jak zwyczajne USG w ciąży, ale trwa 40–60 minut. Podczas niego lekarz ocenia wymiary czaszki, kości udowej, grubość fałdu karkowego i inne czynniki, dzięki którym może stwierdzić, czy dziecko nie jest dotknięte chorobami genetycznymi lub wadami wrodzonymi. Do badania nie trzeba się przygotowywać, nie należy się też nim przesadnie martwić, ponieważ wykonuje się je u wszystkich matek w ramach profilaktyki. Na USG 3D wciąż jest zbyt wcześnie. Służy ono głównie do pokazania rodzicom, jak w danym momencie wygląda ich dziecko i nie dostarcza wielu danych diagnostycznych odnośnie jego rozwoju. Najlepiej wykonać je w połowie ciąży lub później.

Krwawienie lub plamienie w 12 tygodniu ciąży

Zdarza się, że w 12 tygodniu ciąży (czyli w czasie, w którym wystąpiłaby miesiączka, gdyby nie doszło do zapłodnienia) dochodzi do drobnego plamienia i nie zagraża to w żaden sposób ciąży. Dzieje się tak szczególnie u osób, który wcześniej plamiły w dniach, na które powinien przypadać okres. Jednak dla bezpieczeństwa płodu każde plamienie powinno się jak najszybciej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli wystąpi krwawienie, należy niezwłocznie udać się na pogotowie. Choć może ono być niegroźne, lepiej upewnić się, że nic nie zagraża rozwijającemu się dziecku.

12 tydzień ciąży bliźniaczej

Na początku ciąży bliźniaczej przebieg jest bardzo podobny do tej z jednym płodem. W 12 tygodniu brzuch może być jednak nieco większy. Dodatkowo matki bliźniaków częściej odczuwają silne mdłości i mogą one jeszcze nie ustąpić w 12 tygodniu ciąży.

12 tydzień ciąży – nawiązywanie więzi z potomkiem

Na tym etapie proces nawiązywania więzi z dzieckiem nabiera tempa. Choć matka nie może jeszcze wyczuć jego ruchów, a dziecko jej usłyszeć, to jest to moment, w którym płód zaczyna wyczuwać głaskanie po brzuchu. Dzięki zmianom w neuroprzekaźnikach docierają do niego także emocje matki.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej