10 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG? Jak duży jest brzuch przyszłej matki?

Fot: cucurudza / stock.adobe.com

10 tydzień ciąży to moment, w którym przyszła matka najczęściej odczuwa już jej objawy.

Czasem nawet pojawia się lekko zarysowany brzuch. W tym czasie płód jest dobrze widoczny na badaniu USG, dzięki któremu można określić czy nie ma on żadnych wad rozwojowych.

W 10 tygodniu powinno się wykonać już pierwsze USG dopochwowe rozwijającego się płodu, aby upewnić się, że jego serce bije i rozwija się on w sposób prawidłowy. Spada też ryzyko poronienia, ale ciągle należy o siebie dbać.

10 tydzień ciąży – który to miesiąc?

10 tydzień to połowa 3 miesiąca ciąży, a końca 1 trymestru zostały tylko 3 tygodnie. Rozwijający się organizm od tego momentu nie jest już określany jako zarodek, ale płód, bo przypomina już człowieka. Warto także pamiętać, że nie jest to 10 tydzień życia dziecka – od zapłodnienia minęło 8 tygodni.

10 tydzień ciąży – objawy

W organizmie przyszłej matki wciąż szaleje burza hormonalna, co jest związane z nagłymi zmianami nastroju – od euforii po rozpacz. Mogą jej też dokuczać mdłości i wymioty, oraz nadwrażliwość na zapachy, jednak powoli powinny one już ustępować. Możliwe jest też częstsze oddawanie moczu, należy jednak zawsze sprawdzić, czy nie jest to spowodowane infekcją dróg moczowych, nierzadko występującą u kobiet w ciąży.

Jaką wielkość ma brzuch i macica? 10 tydzień ciąży

W 10 tygodniu ciąży macica ma już wielkość grejpfruta i ciążowy brzuch może się lekko zarysowywać u szczupłych osób. Najczęściej jednak w pierwszej kolejności przyszłe mamy zauważają poszerzenie w talii.

10 tydzień ciąży – ciało przyszłej matki

Wiele kobiet czuje się piękniejszych na początku ciąży. Nic dziwnego, ponieważ w tym czasie skóra produkuje więcej kolagenu i może mieć zdrowszy wygląd, wygładzają się też zmarszczki. Włosy stają się silniejsze i bardziej błyszczące. Dodatkowo do tego czasu większość mam nie przybiera jeszcze na wadze, a nawet może stracić parę kilogramów.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Seks w 10 tygodniu ciąży

Mimo wspaniałego wyglądu kobiety w pierwszym trymestrze ciąży często skarżą się na niskie libido, co jest związane z wysokim poziomem hormonów, zmęczeniem oraz i złym samopoczuciem. Częstą dolegliwością dotykającą ciężarne w tym okresie jest też suchość pochwy. Dodatkowo wielu rodziców obawia się, że stosunki seksualne mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. Jeżeli lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań, seks na początku ciąży jest zupełnie bezpieczny, pozwala kobiecie się rozluźnić i poradzić z trudnymi emocjami, dlatego nie powinno się z niego rezygnować. W przypadku suchości w pochwie można korzystać z nawilżających preparatów, jednak należy pamiętać o wybieraniu takich, które nie przenikają do krwi.

Wielkość płodu – jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży?

W 10 tygodniu ciąży płód waży około 5 g, mierzy około 4 cm i zaczyna przypominać człowieka. Wykształciły mu się już wszystkie organy wewnętrzne. Wykonuje też ruchy rękami i nogami. Twarz płodu w 10 tygodniu także coraz bardziej przypomina swoim wyglądem twarz ludzką – oczy przykryte są powiekami i przesunęły się na jej przód (dotychczas były po bokach), a nos nabiera kształtów. Dziecko ma również zalążki zębów, w żołądku pojawiają się soki trawienne, a nerki wydalają mocz.

Poronienie w 10 tygodniu ciąży

Prawdopodobieństwo poronienia od 10 tygodnia ciąży jest już o wiele niższe. Również ryzyko pojawienia się wad rozwojowych znacznie maleje, ponieważ podstawowe organy zostały już ukształtowane. Przyszła matka powinna jednak nadal o siebie dbać, nie przemęczać się, dużo spać i nie dźwigać.

Ciąża bliźniacza – 10 tydzień ciąży

W 10 tygodniu ciąża bliźniacza powinna już zostać zauważona podczas badania USG. Bliźniaki rozwijają się tak samo, jak inne dzieci w tym czasie. Warto pamiętać, że ciąże mnogie wymagają większej kontroli ze strony lekarza i częstszego wykonywania badań, ponieważ obarczone są wyższym ryzykiem.

10 tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

W 10 tygodniu ciąży kobieta powinna być już po pierwszym USG dopochwowym, a nawet przymierzać się do genetycznego USG przesiewowego (należy je wykonać między 10 a 13 tygodniem), które pozwala na wczesne wykrycie wad rozwojowych u płodu. Dodatkowo należy zrobić następujące badania:

  • morfologię z rozmazem,
  • przeciwciała na różyczkę,
  • grupę krwi i czynnik Rh,
  • badanie ogólne moczu.

Matki chorujące na przewlekłe choroby lub znajdujące się w grupie wyższego ryzyka wykonują więcej badań, które zleca lekarz w zależności od ich potrzeb.

Co jeść w 10 tygodniu ciąży?

W 10 tygodniu ciąży powoli zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne matki i może ona odczuwać silny głód po przebudzeniu. Nie należy rezygnować z jego zaspokajania w obawie przed przybraniem zbędnych kilogramów – wystarczy jeść regularnie, 5 posiłków dziennie i sięgać po zdrowe i niskokaloryczne przekąski, takie jak owoce i warzywa. W tym okresie wielu przyszłym matkom zdarzają się tak zwane zachcianki ciążowe, które są silnym pragnieniem zjedzenia konkretnego produktu. To organizm podpowiada im, czego potrzebuje, dlatego warto go słuchać. Należy też jeść produkty bogate w witaminy, wapń i żelazo. Odradzane jest natomiast spożywanie surowego mięsa, ryb i jaj oraz produktów z niepasteryzowanego mleka.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 18.06.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej