10 patentów na zdrowe święta

Fot.: sarsmis / stock.adobe.com

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Święta to czas błogiego relaksu. Ale, żeby ten relaks był, najpierw trzeba się ciężko napracować. Sprzątanie, gotowanie, zakupy oraz szukanie prezentów bywa męczące. Co zrobić, żeby zmniejszyć stres do minimum? Jak zniwelować niepożądane skutki świąt, czyli dodatkowe kilogramy i niestrawność?

1. Zacznij przygotowania wcześniej

Wcześniejsze przygotowania do świąt wszystko ułatwią. Zastanów się co musisz zrobić, przygotuj listę, a następnie po kolei realizuj jej punkty. Wcześniej możesz zrobić zakupy, porządki. Warto także wcześniej kupić prezenty - np. przez Internet. 

2. Lista zakupów

Nie idź do sklepu bez konkretnej listy zakupów. Sprzedawcy tylko na to czekają. Zewsząd kuszą nas piękne dekoracje, smakowicie wyglądające ciasta, propozycje prezentów. Przy kasach pojawiają się "niezbędne" produkty. Bez listy zakupów istnieje duże prawdopodobieństwo, że kupisz sporo niepotrzebnych rzeczy.

Przed wyjściem na zakupy przejrzyj zawartość lodówki i szafek. Zastanów się na spokojnie czego ci brakuje do ugotowania świątecznych potraw. Kup tylko to. 

3. Lżejsze odpowiedniki tradycyjnych potraw

Jeśli obawiasz się dodatkowych kilogramów możesz przygotować święta w wersji light. Zastąp smażonego karpia pieczonym, do sałatki jarzynowej zamiast majonezu dodaj jogurt naturalny...

Więcej: Święta w wersji light: lżejsze odpowiedniki tradycyjnych potraw

4. Przygotuj się na problemy: niestrawność

Niestrawność, zgaga i wzdęcia to najczęstsza przypadłość, z jaką Polacy borykają się w święta. Warto zawczasu (wiedząc, że apteki są w świąteczne dni nieczynne) kupić pomagające nam farmaceutyki. Można także ratować domowymi sposobami na niestrawność i zgagę. Napar z mięty, szałwii, kminek, anyż i imbir powinny skutecznie pomóc w walce z przypadłościami wynikającymi z przejedzenia.

Polecamy: Jak sobie poradzić z niestrawnością i wzdęciami?

5. Przygotuj się na problemy: pierwsza pomoc

Warto znać zasady pierwszej pomocy w każdej sytuacji, nie tylko w święta. Więcej: Bezpieczne święta - pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Jednakże najczęściej w święta... rybia ość wbija się nam w gardło. Pamiętajmy, żeby w żadnym razie nie zagryzać jej chlebem! W ten sposób możemy sobie tylko zaszkodzić. Ość możemy przepchnąć głębiej, przez co będzie ją trudniej wyjąć. Im głębiej utknie ość, tym jest to bardziej niebezpieczne. Jeśli jest duża może nawet dojść do przebicia aorty, a wtedy możemy się wykrwawić lub udusić krwią.

Ość najlepiej wyjąć przy pomocy drugiej osoby za pomocą pęsety. Kiedy nie widzimy ości niezbędna okaże się wizyta w szpitalu.

Czytaj też: Jak sobie poradzić z ością w gardle?

Koniecznie musimy wiedzieć, gdzie w naszej okolicy znajduje się punkt przyjęć w razie, gdybyśmy potrzebowali nagłej pomocy. Ponieważ nie działają już punkty świątecznej i nocnej opieki medycznej (czyli nocne dyżury w niektórych przychodniach) niezbędne jest zorientowanie się, w którym szpitalu uzyskamy pomoc.

6. Podziel się obowiązkami

Jeśli przygotowujesz święta to pamiętaj, żeby nie brać wszystkiego na siebie. Podziel się obowiązkami z najbliższymi. Ustal, kto z gości ma co przynieść. W ten sposób wszyscy będą zaangażowani, a ty się nie przepracujesz!

7. Pamiętaj o ruchu

Wiele rodzin święta spędza tylko przy stole. Pamiętaj, że ruch na świeżym powietrzu to zdrowie. Przerwa od jedzenia zniweluje ryzyko pojawienia się niestrawności i zgagi, a ruch na świeżym powietrzu sprawi, że dotlenimy się i z radością wrócimy z powrotem do stołu!

8. Prezenty 

Nie wiesz co komu kupić? Nie masz pomysłu? Moglibyśmy radzić, że w takiej sytuacji najlepsze są bony upominkowe lub prezenty z możliwością zwrotu/wymiany. A może zorganizować święta bez prezentów? Lub z prezentami tylko dla najmłodszych? Przecież w duchu świąt chodzi nie tylko o prezenty, ale o atmosferę i wspólną radość z narodzenia Chrystusa.

9. Nikt nie jest idealny!

Nie martw się, że coś nie wyszło. Coś jest nieposprzątane? Przypalone? Nie zdążyłaś czegoś zrobić? Wszyscy jesteśmy tylko  ludźmi i takie rzeczy się zdarzają! Najważniejsze to pozbyć się stresu i wyluzować!

10. Uśmiech

Dobry humor jest zaraźliwy. Dlatego uśmiechnij się! Święta są po to, żeby się cieszyć.

Zobacz film: Kiedy musimy wezwać pogotowie? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 21.12.2022,
Opublikowano: 24.12.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Fobia szkolna to nie mit. Jak pomóc dziecku, które nie chce chodzić do szkoły?

Fobia szkolna jest odmianą fobii społecznej, która wiąże się z chodzeniem do szkoły. Dla rodziców może zamienić codziennie poranki, w takcie których dziecko stawia opór przed wyjściem z domu, w wyzwanie, ale jeszcze trudniejsza jest dla niego samego.

Czytaj więcej