Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie: wady, zalety, możliwe powikłania

Fot: Firma V / stock.adobe.com

nieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie naturalnym i przy tzw. cesarce może być stosowane wtedy, gdy kobieta tego sobie zażyczy i nie występują przeciwwskazania. Podany lek zaczyna działać po około 15 do 20 minutach, a każda dawka znieczula na około 2 godziny.

Znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu podaje anestezjolog. Sprawia ono, że rodząca odczuwa ból w mniejszym natężeniu. Prawidłowo podane nie powinno mieć żadnych skutków ubocznych. Nie można jednak wykluczyć powikłań, ponieważ wiele zależy nie tylko od umiejętności lekarza, ale też indywidualnych uwarunkowań organizmu znieczulanej kobiety.

Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie: wskazania i dostępność

Od 2015 roku znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie może bezpłatnie otrzymać każda kobieta, która wyrazi takie życzenie i nie ma ku temu przeciwwskazań. Szpital powinien zapewnić jej opiekę anestezjologa. Przed porodem najlepiej odbyć wizytę u lekarza, który będzie znieczulał podczas porodu. Przeprowadzi on wywiad lekarski, a także zleci wykonanie niezbędnych badań, w tym badań krwi i EKG (elektrokardiografii).

Wskazaniem do znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie są silne bóle, zwłaszcza w okolicy krzyżowej, ale nie tylko. Kobieta może poddać się znieczuleniu, jeśli bardzo obawia się bólu podczas wydawania dziecka na świat. Nie ma medycznych powodów, dla których znieczulenie zewnątrzoponowe byłoby obowiązkowe.

Zobacz także: Jak rozpoznać skurcze porodowe? Jak je liczyć i kiedy wiadomo, że rozpoczął się poród?

Zobacz film: Znieczulenie zewnątrzoponowe w czasie porodu: wady, zalety, możliwe powikłania. Źródło: 36,6

Znieczulenie zewnątrzoponowe można zastosować, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 2 do 3 centymetrów. Za późno na podanie leków znieczulających w ten sposób jest, gdy rozwarcie wynosi więcej niż 8 centymetrów. Potem pozostają metody relaksacyjne i ewentualnie dożylne leki przeciwbólowe.

Przed rozpoczęciem procedury nakłucia anestezjolog dezynfekuje skórę w docelowym miejscu. Kobieta powinna przyjąć zalecaną jej pozycję. Następnie lekarz podaje miejscowe znieczulenie, a następnie wkłuwa się do przestrzeni zewnątrzoponowej. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie cewnika przez igłę i podanie leków. Cewnik zostaje unieruchomiony poprzez naklejenie plastra. Jedna dawka wprowadzonych leków znieczula na około 2 godziny. Kolejne dawki podawane są według potrzeb. Zdarza się, że zostanie podana zbyt duża ilość leków, wtedy rodząca traci mobilność. Standardowo po znieczuleniu wykonuje się cewnikowanie.

Zobacz także: Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe boli? Nie, ponieważ przed wykonaniem wkłucia rodzącą znieczula się miejscowo. Jednak może być odczuwalny nacisk podczas wkłuwania igły.

Zobacz film: Metody zmniejszania bólu w czasie porodu. Źródło: 36,6

Przeciwwskazania do znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie

Znieczulenie zewnątrzoponowe bezwzględnie nie może być podane osobom cierpiącym na padaczkę, ze zniekształconym kręgosłupem ani z zaburzeniami układu krzepnięcia. Inne przeciwwskazania to:

  • choroba hemolityczna,
  • uczulenie na leki podawane do znieczulenia miejscowego, np. u dentysty,
  • podwyższone ciśnienie śródczaszkowe,
  • infekcja i zmiany skórne w miejscu wkłucia,
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
  • nadciśnienie tętnicze krwi.

W niektórych przypadkach to lekarz musi zadecydować, czy można wykonać znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie. Dotyczy to chorób neurologicznych, posocznicy, a także chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym wad serca. Przeciwwskazaniem względnym jest też przebyty poród przez cesarskie cięcie. Powodem odmowy znieczulenia zewnątrzoponowego mogą być też nagłe stany położnicze.

Zobacz także: Wczesne i nietypowe objawy porodu. Jak rozpoznać nadchodzący poród?

Możliwe powikłania po znieczuleniu zewnątrzoponowym

Znieczulenie zewnątrzoponowe skutki uboczne może mieć mniej lub bardziej nasilone, a czasem jedyną dolegliwością jest utrzymujący się przez kilka dni ból pleców w okolicy wkłucia (od 2 do 3 dni).

Możliwe powikłania po znieczuleniu zewnątrzoponowym to:

  • bóle głowy – występują po przypadkowym nakłuciu opony twardej, to tzw. popunkcyjne bóle głowy, można leczyć je tabletkami przeciwbólowymi,
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi – metodą zapobiegania temu skutkowi ubocznemu jest podanie wcześniej kroplówki kobiecie rodzącej,
  • uczulenie na podane leki znieczulające,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zatrzymanie moczu lub trudności w jego oddawaniu,
  • rzadko powikłania neurologiczne, w tym zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, krwiak lub ropień w przestrzeni zewnątrzoponowej czy parestezje nóg,
  • drgawki,
  • nudności i wymioty.

Zobacz także: Jak przyspieszyć poród – naturalne sposoby i ćwiczenia

Uważa się, że znieczulenie zewnątrzoponowe poród może wydłużać ze względu na zmniejszone parcie lub niewystarczającą współpracę rodzącej z położną. Ponieważ kobieta w mniejszym stopniu odczuwa nie tylko ból, ale i skurcze, położna powinna mówić, kiedy należy przeć. Nie jest to jednak reguła. To, w jakim tempie będzie przebiegał poród, zależy od wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Bibliografia:

  1. https://medlineplus.gov/ency/article/007413.htm
  2. http://www.rodzicpoludzku.pl/Wiedza-o-porodzie/Znieczulenie-zewnatrzoponowe.html
  3. http://www.szpitalskierniewice.pl/znieczulenie-zewnatrzoponowe.html
Data aktualizacji: 10.01.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej