Zmiany w kalendarzu szczepień. Nowy termin szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce

Fot. Jeffrey Hamilton / Getty Images

Szczepienia to jedyna możliwość, aby uchronić się przed wieloma chorobami zakaźnymi. Część szczepień refunduje państwo, a rodzice muszą jedynie pamiętać o terminie. Są także szczepienia, które nie są obowiązkowe, ale zalecane. Jakie zmiany w kalendarzu szczepień są przewidziane od 2019 roku?

Podczas 1 roku życia dziecko powinno zostać zaszczepione: 

  • w ciągu 24 godzin po urodzeniu podaje się pierwszą dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B i szczepionkę BCG przeciw gruźlicy;
  • w 2 miesiącu życia podaje się drugą dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B; a następnie pierwszą dawkę szczepionki DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, pierwszą dawkę szczepionki przeciw zakażeniom Haemophilus influenzae typu B (odpowiadają za zakażenia układu oddechowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) oraz pierwszą dawkę szczepionki na pneumokoki (NFZ refunduje szczepionkę 10-walentną, rodzice mogą na własny koszt zakupić szczepionkę 13-walentną). Zalecaną szczepionką jest także ta przeciwko rotawirusom, jest ona podawana doustnie na koszt rodzica;
  • w 3-4 miesiącu życia podaje się drugą dawkę szczepionki DTP przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi; pierwszą dawkę szczepionki inaktywowanej IPV poliwalentnej przeciw poliomyelitis (polio); drugą dawkę szczepionki przeciw zakażeniom Haemophilus influenzae typu B;  drugą dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom i ewentualnie drugą, ostatnią dawkę szczepionki przeciwko rotawirusom;
  • w 5-6 miesiącu życia podaje się trzecią dawkę szczepionki DTP przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi; drugą dawkę szczepionki inaktywowanej IPV poliwalentnej przeciw polio, trzecią dawkę szczepionki przeciw zakażeniom Haemophilus influenzae typu B;
  • w 7 miesiącu życia podaje się domięśniowo trzecią dawkę szczepionki przeciw WZW typu B;
  • szczepienia zalecane to także te przeciwko meningokokom, można je podawać już w pierwszym roku życia dziecka;
  • jeśli dziecko uczęszcza do żłobka to po 12 miesiącu życia można wykonać szczepienie przeciwko ospie refundowane przez NFZ.

Polecamy: Czym jest szczepionka 5w1? Zalety, cena i skutki uboczne skojarzenia DTPa + IPV + Hib

Z filmu dowiecie się więcej o szczepieniach obowiązkowych:

Zobacz film: Lista szczepień obowiązkowych. Źródło: 36,6

Podczas 2 roku życia kontynuuje się szczepienia:

  • w 13-14 miesiącu życia podaje się szczepionkę skojarzoną (typu MMR) przeciw odrze, śwince, różyczce oraz trzecią dawkę szczepienia przeciwko pneumokokom;
  • w 16-18 miesiącu życia podaje się czwartą dawkę szczepionki DTP przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi; trzecią dawkę szczepionką IPV poliwalentnej przeciw poliomyelitis; czwartą dawkę szczepionki przeciw zakażeniom Haemophilus influenzae typu B;

Następnie kalendarz szczepień przewiduje:

  • podczas 6 roku życia podanie pierwszej dawkę szczepienia przypominającego szczepionki DTP-a przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz dawkę przypominającą szczepionki inaktywowanej IPV przeciwko polio;
  • w 10 roku życia podanie dawki przypominającej przeciw odrze, śwince i różyczce;
  • w 14 roku życia podanie drugiej dawki szczepienia przypominającego przeciw krztuścowi, błonicy i tężcowi;
  • w 19 roku życia podanie trzeciej dawki szczepienia przypominającego przeciw krztuścowi, błonicy, tężcowi.

Jakie zmiany czekają nas w 2019 roku?

Od 2019 roku druga dawka szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce będzie podawana już w 6 roku życia dziecka (obecnie ma to miejsce w 10 roku życia). Ministerstwo Zdrowia ma także plany, aby od 2020 roku trzecią dawkę tej szczepionki podawać młodym kobietom w 19. roku życia, aby chronić je przed różyczką w czasie ciąży.

Kolejną zmianą jest to, że obowiązkowe szczepienie przeciwko gruźlicy będzie można wykonywać u noworodków przed wypisem ze szpitala, a nie w przeciągu pierwszych 24 godzin.

Dobrą wiadomością jest także to, że do dyskusji nad obowiązkowymi szczepieniami włączono szczepienia przeciwko rotawirusom. Cena szczepienia obecnie wynosi 300-350 zł, a szczepienie składa się z 2-3 dawek podanych doustnie w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Zaleca się podanie pierwszej dawki przed 12 tygodniem życia, a ostatniej – najpóźniej do 32 tygodnia życia. Szczepienie przeciwko rotawirusom nie uchroni w pełni przed zakażeniem, ale pomaga zapobiegać hospitalizacji dziecka. 

Rozważane jest także wprowadzenie szczepień przeciwko meningokokom dla wybranych grup ryzyka oraz poszerzenie wskazań do objęcia szczepieniem przeciwko ospie wietrznej.

Zobaczcie, czy nieszczepione dzieci są zagrożeniem dla innych:

Zobacz film: Czy nieszczepione dzieci są zagrożeniem? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 17.12.2018,
Opublikowano: 17.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej