Zmiany na sutkach w ciąży – ból i swędzenie sutków, wydzielina z sutka

Fot: fotolia.com

Ból i swędzenie sutków w ciąży są często interpretowane jako jej wczesny objaw. Nie muszą one jednak, podobnie jak wyciek z sutka, oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Mogą być także świadczyć o zaburzeniach hormonalnych i chorobach piersi. 

Sutki kobiety są bardzo podatne na zmiany w organizmie, które zachodzą na skutek ciąży, ale również zaburzeń hormonalnych. Ponadto często zdarza się, że ból sutków występuje jako efekt napięcia przed okresem.

Ból sutków w ciąży

Piersi zaczynają się zmieniać już na początku pierwszego trymestru ciąży. Zauważalnie się powiększają, czemu często towarzyszy ból i swędzenie sutków. Jest to zupełnie normalne. Ciąża nie jest jedyną przyczyną takich dolegliwości.

Ból sutków przed okresem a ciąża

Wiele kobiet w ciąży mówi o tym, że jeszcze przed datą spodziewanej miesiączki odczuwały silny i nietypowy ból sutków. Jednak taka sytuacja nie koniecznie świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. Może być spowodowana silnym napięciem przedmiesiączkowym lub zaburzeniami hormonalnymi. Działanie obu tych czynników może nasilać się na skutek stresu, a więc osoby, które boją się ciąży lub bardzo jej pragną, mogą odczuwać silny ból sutków, mimo że nie doszło do zapłodnienia.

Czy wyciek z sutka to zawsze objaw ciąży?

Biała, żółta lub przezroczysta wydzielina może wydobywać się z sutka podczas ciąży, jednak najczęściej nie dzieje się to na jej początku. Taki objaw występujący z każdej innej przyczyny powinien być zawsze konsultowany z lekarzem, ponieważ może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych lub patologicznych zmianach w piersiach. U kobiet, które nie są w ciąży, może nawet wystąpić mlekotok, który jest objawem wysoko podniesionej prolaktyny, co najczęściej wywołane jest przez gruczolaka przysadki i wymaga natychmiastowego leczenia.

Wyciek z sutka w czasie ciąży

W późniejszym okresie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, wyciek z sutka jest zupełnie normalnym objawem, który jest wywołany podniesieniem prolaktyny i przygotowywaniem się organizmu matki do karmienia. Taka wydzielina najczęściej jest wodnista bądź żółta. Nie jest to takie mleko, jakie dziecko będzie piło przez większość czasu, a tak zwana siara – pierwszy pokarm, który zawiera wyjątkowo dużo przeciwciał i składników odżywczych. Pojawienie się siary w ciąży może być kłopotliwe dla mamy, ponieważ potrafi ona plamić ubrania na żółty kolor, a nawet zostawiać mokre ślady na ubraniach. Można się przed tym zabezpieczyć, stosując wkładki laktacyjne – bawełniane krążki do umieszczenia w staniku.

Kolor sutka na początku ciąży

Na początku ciąży może się także zmienić kolor i wygląd sutków. Na skutek zmian hormonalnych zachodzących w ciele przyszłej mamy sutki znacznie się powiększają i ciemnieją, mogą przybrać kolor fioletowy lub brązowy. Nie należy się tym martwić, ponieważ jest to zupełnie normalne.

Ciąża i białe grudki na sutkach

Sutki przechodzą przez wiele zmian w ciąży, dlatego pojawienie się białych grudek jest bardzo możliwe i może mieć wiele przyczyn. Mogą to być kawałki zaschniętego pokarmu, który wydostał się z piersi. Należy je usuwać za pomocą ciepłej wody z mydłem, gdyż zeskrobywanie mogłoby uszkodzić wrażliwy sutek. Biały kolor może mieć także łuszcząca się z brodawek i uwypuklonych gruczołów łojowych skóra. Dzieje się tak najczęściej, gdy dochodzi do podrażnień, na przykład przez źle dobrany stanik. Przesuszone sutki warto natłuszczać za pomocą balsamów o naturalnym składzie.

Krostki na sutkach w ciąży

Pojawiające się krostki i grudki na sutkach również nie są powodem do obaw, ponieważ są to gruczoły łojowe, które uwypuklają się podczas w ciąży.

Jak przygotowywać sutki w ciąży?

Przez wiele lat panowała opinia, że sutki trzeba przygotowywać do karmienia poprzez hartowanie ich – szczypanie, pocieranie szorstkimi materiałami czy naciąganie. Miało to rzekomo utwardzić brodawki i zapobiec ich podrażnieniom na początku karmienia. Zabiegi takie nie tylko nie mają żadnych naukowych podstaw i są nieprzyjemne, ale mogą wręcz zaszkodzić. O sutki w ciąży należy dbać, ale w sposób zgoła odmienny – nie uciskać, nosić gładki, miękki i dobrze dopasowany stanik oraz smarować, jeżeli wysychają.

Z jakim dolegliwościami zmaga się każda przyszła mama? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Zmiany w sutkach – kiedy zgłosić się do lekarza?

Każda kobieta, która nie jest w ciąży i zauważa większe zmiany w swoich piersiach powinna udać się do lekarza, aby wykluczyć choroby piersi i zaburzenia hormonalne. Przyszłe mamy mogą być o wiele spokojniejsze, ponieważ większość zmian w sutkach wywołanych jest przez ciążę. Powinny się jednak zwrócić do lekarza, gdy dostrzegą niepokojące objawy, takie jak:

  • mlekotok na początku ciąży (może świadczyć o zbyt wysokim poziomie prolaktyny),
  • wydzielina z sutka o niestandardowym kolorze lub zapachu (podbarwiona krwią bądź ropna),
  • wyjątkowo bolesna, zaczerwieniona i ciepła pierś (może to oznaczać zapalenie piersi),
  • wyczuwalny guzek w piersi,
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą lub silny ból promieniujący do pachy.
Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 13.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Lorin 02.11.2018r.

Dziękuję za ten artykuł :) Staram się zbierać informacje na temat ciąży, bo w najbliższym czasie będę je potrzebować. Czy możecie mi polecić jakiś krem nawilżający piersi?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej