Zmęczone oczy – przyczyny, objawy i domowe sposoby leczenia

Fot: malkovkosta / fotolia.com

Zmęczone oczy to częsty problem współczesnego człowieka. Optymalna organizacja codziennych czynności, wytworzenie odpowiednich nawyków i niewielkie wsparcie lekami pozwalają na uzyskanie zdecydowanej poprawy.

Życie zawodowe, najczęstsze rozrywki i codzienne obowiązki wymagają intensywnego korzystania ze wszystkich zmysłów. Największa ilość bodźców (według niektórych badań – nawet 80%) dociera do nas za pośrednictwem wzroku i ten narząd jest zwykle poddany poważnym obciążeniom. Zmęczenie narządu wzroku to uciążliwa, choć relatywnie prosta w leczeniu dolegliwość.

Zmęczenie oczu – objawy

Gdy pacjenci trafiają do okulisty, najczęściej zgłaszają następujące objawy zmęczenia oczu:

  • zaczerwienienie spojówek,
  • zamglone, niewyraźne widzenie,
  • pieczenie oczu, „piasek pod powiekami”,
  • nadwrażliwość na światło,
  • wrażenie, że po mrugnięciu po powierzchni oka spływają zanieczyszczenia, drobinki,
  • chwilowe dwojenie (pacjent widzi podwójnie, kiedy znaczne zmęczenie mięśni zewnętrznych oczu powoduje zmniejszenie możliwości śledzenia obiektów i skierowania oka w odpowiednią stronę).

Jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma wadę wzroku, albo nie nosi przepisanych mu okularów, może na co dzień odczuwać objawy zmęczenia wzroku. Spadek ostrości widzenia, bóle oczu lub głowy, mrużenie oczu, prowadzące nawet do powstawania drżenia powiek i chwilowych tików, to najbardziej charakterystyczne objawy niedowidzenia.

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6

Zmęczenie oczu – przyczyny

Przyczynami intensywnych dolegliwości mogą być nieskorygowane wady wzroku, niedobory niektórych witamin, a przede wszystkim czynniki środowiskowe. Dyskomfort lub ból mogą być spowodowane przez rozwijające się choroby oczu i narządów pomocniczych (np. zapalenia spojówek, rogówki, tęczówki, zaburzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego).

Najczęściej przyczyną zmęczenia oczu jest wpływ otaczającego środowiska i pracy. U wielu osób dochodzi w związku z tym do powstania tzw. zespołu suchego oka. Powoduje on niedostateczne zwilżanie powierzchni rogówki, co z jednej strony obniża ostrość widzenia, a z drugiej wywołuje poczucie dyskomfortu, pieczenie i ewentualny ból, ponieważ rogówka ma bardzo silne unerwienie czuciowe. Duże znaczenie ma mruganie powiekami, ponieważ dzięki niemu substancje zwilżające oko mogą być rozprowadzane po jego powierzchni. Jednocześnie brzegi powiek spełniają rolę „wycieraczek” zbierających z rogówki zanieczyszczenia.

W codziennym życiu wiele jest sytuacji, w których ludzie rzadziej mrugają i są narażeni na zanieczyszczenia. Typowym przykładem może być praca kierowcy, który uważnie, nieustannie obserwuje drogę, osoby pracującej przy komputerze lub czytającej długie teksty, mechanika obsługującego precyzyjne urządzenia. Dodatkowym obciążeniem dla większości ludzi są również godziny spędzane przed telewizorem, nad tabletem, smartfonem albo z książką w ręce.

Zobacz nasz film i poznaj najlepsze domowe sposoby na zmęczone oczy

Zobacz film: Domowe sposoby na zmęczone oczy. Źródło: Klinika urody.

Na zmęczenie oczu narażone są osoby przebywające w niedostatecznie wietrzonych, przegrzanych albo klimatyzowanych pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza jest obniżona.

Na nasilenie objawów wpływa także zapylenie otoczenia. Problem ten dotyczy pracowników drogowych, kierowców, mechaników, osób pracujących w hutach, kopalniach, tartakach czy stolarniach.

Dodatkowym czynnikiem obniżającym komfort widzenia i powodującym zmęczenie oczu jest nadmiar światła i promieniowania ultrafioletowego (np. na plażach lub zaśnieżonych, wysokogórskich terenach).

Zespół suchego oka może być też objawem ubocznym stosowania leków steroidowych albo niektórych doustnych środków antykoncepcyjnych.

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6.

Domowe sposoby na zmęczenie oczu

Najważniejszym sposobem zapobiegania zmęczeniu oczu jest higieniczny tryb życia. Należy przeznaczać odpowiednią ilość czasu na sen i wypoczynek, najlepiej na świeżym powietrzu. Trzeba dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń, w których się przebywa, utrzymywać optymalną temperaturę, a także starać się zapewnić właściwą wilgotność powietrza (50–60%). Jest to szczególnie istotne w czasie sezonu grzewczego, kiedy ogranicza się wietrzenie, a powietrze jest suche. Zawieszenie na kaloryferach kamionek wypełnionych wodą lub (doraźnie) wilgotnych ręczników może znacząco poprawić stan oczu. Należy również pamiętać, że instalacje klimatyzacyjne powodują zmniejszenie ilości pary wodnej w powietrzu i jego wysuszenie. Niektóre nowoczesne klimatyzatory zapewniają możliwość regulacji wilgotności.

Podczas pracy obciążającej wzrok należy regularnie robić przerwy. Jeśli praca związana jest z długotrwałym patrzeniem na bliskie obiekty (np. czytanie lub obsługa komputera) – warto wykorzystać czas odpoczynku na patrzenie na odległe przedmioty, np. zieleń za oknem.

Przy pracy w zapylonym pomieszczeniu powinno się stosować okulary ochronne i zapewniać wysoką wilgotność powietrza, co zmniejsza ilość unoszącego się kurzu.

Ważne jest zachowywanie odpowiedniej higieny oczu i twarzy. Regularne jej mycie oraz codzienny, pełny demakijaż poprawiają komfort życia.

Zmęczone oczy – leczenie

Intensywne objawy zmęczenia oczu i zespołu suchego oka mogą wymagać czasowej farmakoterapii. Do tego celu wykorzystuje się głównie preparaty z grupy tzw. sztucznych łez, które zapewniają długotrwałą poprawę nawilżenia rogówki i spojówek, a przy regularnym stosowaniu mogą zdecydowanie poprawiać kondycję narządu wzroku. Większość z tych preparatów dostępna jest bez recepty.

Warto spożywać pokarmy zawierające duże ilości witaminy A, beta-karotenu i luteiny. W razie potrzeby ich niedobory można uzupełnić dostępnymi w aptekach suplementami diety.

Inną grupę stanowią preparaty obkurczające naczynia spojówek i „wybielające” zaczerwienione oko, ale ich działanie jest wyłącznie objawowe i należy je stosować tylko doraźnie. Ich zbyt częste użycie może nawet spowodować nasilenie symptomów zmęczenia oczu. 

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 12.07.2018,
Opublikowano: 27.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja

Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

Czytaj więcej
Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

Czytaj więcej
Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

Czytaj więcej
Jaskra u dzieci (wrodzona) – mechanizm, objawy i leczenie

Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Czytaj więcej