Zmarszczki – jak z nimi walczyć i jak wybrać odpowiedni krem?

Fot: pavelkriuchkov / fotolia.com

Zmarszczki są oznaką utraty przez skórę coraz większych ilości kolagenu i elastyny. Proces ten jest nieunikniony, jednak możemy znacznie go opóźnić. Wystarczy dopasować odpowiedni kosmetyk i stosować sprawdzone, domowe sposoby na zmarszczki. Poznaj sekrety walki ze zmarszczkami.

Pojawianie się zmarszczek jest zależne między innymi od prowadzonego trybu życia, genów i rodzaju pielęgnacji. Na przykład zmarszczki na szyi, zwane naszyjnikiem Wenus, są często wynikiem złej postawy i pozycji podczas snu. Z kolei zmarszczki na czole i tak zwane zmarszczki palacza (czyli kreski wokół ust) zalicza się do zmarszczek mimicznych. Poznaj rodzaje zmarszczek, dowiedz się, jakie są ich przyczyny, jak wybrać dobry krem i czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się zmarszczek.

Zmarszczki na czole, naszyjnik Wenus, usta palacza – rodzaje zmarszczek i przyczyny ich powstawania

Poznanie typów zmarszczek jest ważne, ponieważ dzięki temu można wyeliminować przynajmniej część czynników, które sprzyjają powstawaniu bruzd na twarzy i szyi.

Zobacz film: Wypełnianie zmarszczek. Źródło: Klinika marzeń

Podział zmarszczek:

  • Zmarszczki mimiczne, które są wywołane ruchami twarzy i skurczami mięśni. Zaczynają pojawiać się po 25. roku życia i zaliczają się do nich zazwyczaj zmarszczki na czole, wokół oczu i zmarszczki wokół ust. Praca nad opanowaniem mimiki twarzy nie jest łatwa, ale warto zwracać uwagę na to, jakie miny przybieramy. Może okazać się, że zbyt często marszczymy brwi lub usta.
  • Zmarszczki grawitacyjne – wywołane utratą kolagenu i procesem starzenia się skóry. Aby ograniczyć ich powstawanie, należy odpowiednio nawilżać twarz i stosować dobre kremy na zmarszczki.
  • Zmarszczki senne, których przyczyną jest ułożenie podczas snu. Pojawiają się na przykład na policzkach, w okolicach oczu, na czole, brodzie, szyi i dekolcie. Najbardziej dogodną pozycją do snu jest pozycja na wznak. Aby uniknąć nadmiernego zgniatania twarzy, można zakupić specjalną poduszkę, która koryguje pozycję podczas snu.
  • Zmarszczki posłoneczne, za które odpowiedzialna jest nadmierna ekspozycja skóry na słońce. Promieniowanie UV niszczy kolagen i znacznie przyspiesza procesy starzenia się skóry, dlatego warto przez cały rok stosować odpowiedni kosmetyk z filtrem, nosić okulary przeciwsłoneczne i osłaniać twarz przed słońcem.

Zobacz film: Jak powstają zmarszczki? Źródło: Klinika urody.

    Do powstawania zmarszczek przyczyniają się także:

    • Palenie papierosów – nikotyna silnie zanieczyszcza organizm i skórę, niszcząc włókna kolagenowe.
    • Nieodpowiednia dieta – uboga w wartości odżywcze i witaminy (zwłaszcza, A, B, C i E).
    • Zbyt małe ilości wody.
    • Nieodpowiednia postawa – garbienie się, częste pochylanie głowy, pozycja podczas snu, mają duży wpływ na powstawanie zmarszczek na szyi i dekolcie.
    • Zanieczyszczenia powietrza i klimatyzacja.
    • Stres – zmniejsza odporność i zdolność organizmu do regeneracji, a do tego zaburza gospodarkę hormonalną.
    • Alkohol i narkotyki – pozbawiają skórę witamin i minerałów, co ma bezpośredni wpływ na proces tworzenia się zmarszczek.

    Wyeliminuj jak najwięcej z powyższych czynników, nawilżaj twarz, stosuj odpowiednie kosmetyki, chroń skórę przed słońcem, nie pal papierosów, odpowiednio się odżywiaj i pij duże ilości wody. Wszystko to sprawi, że opóźnisz proces starzenia się skóry.

    Zobacz film:Jak powstają zmarszczki? Źródło: Klinika Urody

    Co powinien zawierać dobry krem na zmarszczki

    Wybierając kosmetyk przeciwzmarszczkowy, należy zwracać uwagę na jego skład. Najlepiej byłoby, gdyby krem na zmarszczki (dla mężczyzn, jak i kobiet) zawierał następujące składniki:

    • Kwas hialuronowy – na zmarszczki działa bardzo skutecznie, ponieważ silnie nawilża skórę, a w dodatku jest składnikiem, który występuje naturalnie w naszym ciele. Wiąże wodę w naskórku i tworzy na skórze ochronny filtr.
    • Witamina C – stymuluje produkcję kolagenu, naprawia szkody wywołane działaniem wolnych rodników, rozjaśnia przebarwienia i nadaje skórze miękkość. Prawie każdy najlepszy krem na zmarszczki zawiera witaminę C w swoim składzie.
    • Retinol (czyli rodzaj witaminy A) – pobudza regenerację naskórka, przyspiesza regeneracje komórek, stymuluje produkcje kolagenu, nadając skórze sprężystość, rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt. Retinol to sprawdzony sposób na zmarszczki.
    • Kwasy AHA (alfa-hydroksylowe) – mają działanie złuszczające, wygładzają drobne lub pierwsze zmarszczki. Najczęściej stosowane kwasy AHA to kwas mlekowy lub glikolowy.
    • Peptydy – białka, które wnikają w głąb skóry, pobudzają procesy regeneracyjne, stymulują produkcję kolagenu i poprawiają nawilżenie oraz jędrność skóry.
    • Witamina E – silnie nawilża, regeneruje, odżywia i opóźnia procesy starzenia.

    Zobacz film: Czy botoks to dobry sposób na zmarszczki? Źródło: Bez skazy

    Domowe sposoby na zmarszczki wokół oczu, na czole i twarzy

    W drogeriach i aptekach znajdziemy maseczki, serum, olejki i kremy na zmarszczki mimiczne czy zmarszczki pod oczami. Oprócz stosowania dobrych kosmetyków możemy postawić też na domowe maseczki na zmarszczki i naturalne sposoby zapobiegające powstawaniu bruzd. Na przykład:

    • Olejek rycynowy – z odrobiną soku z cytryny stanowi skuteczny element zabiegów przeciwzmarszczkowych.
    • Olej lniany – nawilża i regeneruje skórę, a do tego przyspiesza gojenie się poparzeń słonecznych i zwalcza trądzik. Możesz nakładać go na twarz, mieszając z awokado, śmietaną i miodem.
    • Olej kokosowy na zmarszczki – dostarcza mnóstwo składników odżywczych, regeneruje skórę, nawilża ją i uelastycznia. Możesz wmasowywać go w skórę twarzy i wokół oczu przed snem lub mieszać z innymi, ulubionymi olejkami i stosować do demakijażu.
    • Ocet jabłkowy na zmarszczki – zawiera dużo witaminy C i E, które wspomagają odnowę kolagenu i wygładzanie zmarszczek. Smaruj zmarszczki czystym octem jabłkowym lub zmieszanym z cytryną.

    Stosuj kosmetyki przeciwzmarszczkowe zawierające odpowiednie składniki, dodaj do tego domowe sposoby na zmarszczki, wyeliminuj z życia jak najwięcej szkodliwych czynników. Dzięki temu Twoja cera będzie dłużej gładka i sprężysta.

    Zobacz film: Modelowanie twarzy. Zastosowanie promieni ultrasonograficznych w medycynie estetycznej Źródło: Klinika marzeń


    Data aktualizacji: 17.07.2018,
    Opublikowano: 24.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

    Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

    Czytaj więcej
    Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

    Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

    Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

    Czytaj więcej
    Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

    Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

    Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

    Czytaj więcej
    Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

    Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

    Czytaj więcej
    Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

    Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

    Czytaj więcej
    SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

    Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

    Czytaj więcej