Zioła i leki na uspokojenie dla dzieci. Co można podać, aby uspokoić dziecko?

Fot. Emma Kim / Getty Images

Leki uspokajające dla dzieci powinno stosować się tylko w szczególnych przypadkach i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub pediatrą. Ze względu na zawarte w nich substancje i możliwe skutki uboczne nie można ich podawać wszystkim dzieciom.

Leki na uspokojenie są szczególną kategorią środków farmakologicznych. Te, które działają łagodnie, można kupić w aptece bez recepty. Natomiast zawierające silną substancję aktywną są dostępne wyłącznie po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Leki uspokajające mają postać syropów, kropli, tabletek lub herbat. Wskazaniem do ich stosowania są: stany napięcia psychicznego, długotrwały stres, bezsenność, lęk i depresja. Można je podawać także dzieciom, jednak wyłącznie pod okiem lekarza.

Jak rozpoznać depresję u dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Depresja u dziecka - jak ją rozpoznać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Kiedy stosuje się leki uspokajające dla dzieci?

Środki uspokajające dla dzieci są przepisywane przez lekarza wyłącznie w szczególnych i wyjątkowych przypadkach. Wszelkie zaburzenia dotyczące sfery psychicznej i emocjonalnej mogą wystąpić w każdym wieku, nawet u bardzo małych dzieci. Ich przyczyna jest najczęściej złożona – wpływ na wystąpienie problemu mają czynniki środowiskowe, biologiczne i genetyczne, a także różne wydarzenia w życiu.

Skutkiem zaburzeń są kłopoty wychowawcze, trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, nieprzystosowanie do środowiska i nieprawidłowy rozwój. Ich leczenie obejmuje psycho- i farmakoterapię. Leki uspokajające dla dzieci stosuje się najczęściej w przypadku:

  • nadpobudliwości psychoruchowej,
  • stanów lękowych i depresyjnych,
  • bezsenności,
  • napadów agresji,
  • reakcji nerwicowych.

Niepokój, rozdrażnienie i płaczliwość u dzieci może być wywołana nie tylko zaburzeniami w sferze psychicznej i emocjonalnej. U niemowląt często taki stan towarzyszy ząbkowaniu, kolce, infekcji górnych dróg oddechowych lub zapaleniu ucha. Natomiast dziewczynki i chłopcy w wieku przedszkolnym i szkolnym zwykle stresują się nową sytuacją lub relacjami z rówieśnikami. Dlatego, zanim sięgnie się po leki uspokajające dla dzieci, warto skonsultować się z pediatrą, porozmawiać z dzieckiem, a także skorzystać z pomocy psychologa lub pedagoga szkolnego.

Polecamy: Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i jak wysoka może być?

Środki na uspokojenie dla dzieci

Leki uspokajające dla dzieci, które są dostępne wyłącznie na receptę, zawierają substancję czynną w dawce dostosowanej do wieku i masy ciała pacjenta. Można je stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza, z zachowaniem wszelkich możliwych środków ostrożności – przestrzegania ustalonej dawki, pory podania i uważnej obserwacji dziecka. Jest to ważne, ponieważ mogą wywołać reakcje niepożądane i skutki uboczne.

Najczęściej spotykane są krople lub syrop dla dzieci na uspokojenie. Taka forma leku pozwala na dokładne odmierzenie zalecanej dawki. W większości przypadków stosuje się środki farmakologiczne z hydroksyzyną. Ma ona działanie wyciszające, uspokajające, przeciwlękowe i hamujące aktywność układu nerwowego. Zalecana dawka dobowa to 2 mg na kg masy ciała.

Leki na uspokojenie dla dzieci bez recepty

W aptece dostępne są także różnego rodzaju leki na uspokojenie dla dzieci bez recepty. Zwykle nie zawierają chemicznych substancji aktywnych, a ich głównym składnikiem są zioła, które wykazują łagodne działanie wyciszające i rozluźniające. Mają formę syropu, kropli, tabletek lub herbat. Można zastosować je doraźnie, jednak kiedy problem nie ustępuje lub powraca, konieczna jest konsultacja lekarska.

Zioła na uspokojenie dla dzieci to:

  • melisa – działa wyciszająco i kojąco na układ nerwowy; polecana jest szczególnie w przypadku stresu, nadmiernego pobudzenia i przy bezsenności;
  • lawenda – działa relaksująco i przeciwstresowo;
  • żeń-szeń – poprawia pracę układu nerwowego i łagodzi stres;
  • kozłek lekarski – polecany na problemy ze snem i stany lękowe;
  • rumianek – koi stany nadmiernego napięcia emocjonalnego.

Herbatka na uspokojenie dla dziecka sprawdzi się, kiedy dziecko jest niespokojne i rozdrażnione z powodu kolki, ząbkowania, infekcji lub stresu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku problemów emocjonalnych trzeba zwalczać przede wszystkim przyczynę, a nie objawy.

Podczas podawania leków na uspokojenie dla dzieci bez recepty również należy zachować szczególną ostrożność, a przed ich zastosowaniem skonsultować się z pediatrą. Środki na bazie ziół także mogą wywołać skutki uboczne, np. problemy żołądkowo-jelitowe, reakcje alergiczne, nadmierną senność. Niektóre z nich ponadto są dozwolone dopiero od pewnego wieku i nie można ich podawać niemowlętom.

Melisa potrafi załagodzić objawy stresu. Dlaczego nas uspokaja? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Melisa złagodzi codzienny stres. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co na uspokojenie dla dziecka?

Zanim sięgnie się po leki na uspokojenie dla dzieci, warto poznać źródło problemu. Ważna jest obecność, zrozumienie i czułość. Dziecku należy okazać empatię i zrozumienie. Niekiedy konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty – pedagoga szkolnego lub psychologa dziecięcego.

Bibliografia:

  1. N. Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, [w:] „Postępy fitoterapii”, 3/2017.
Data aktualizacji: 01.08.2019,
Opublikowano: 23.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej