Zimne dłonie i stopy – jak leczyć, przyczyny i sposoby na wychłodzone kończyny

Fot: Antonioguillem / fotolia.com

Zmarznięte dłonie i stopy nie są powodem do niepokoju, o ile występują w okresach jesieni lub zimy. Jeżeli zimne kończyny występują przez cały rok, mogą świadczyć o chorobach, głównie związanych z układem krążenia. Aby zapobiegać marznięciu stóp i dłoni, można stosować profilaktykę w postaci: okładów parafinowych, noszenia ocieplaczy na dłonie czy masaży kończyn.

Zimne stopy i dłonie to problem, który może świadczyć o poważnych chorobach, dlatego nie można go lekceważyć. Jeżeli niska temperatura kończyn utrzymuje się nawet latem, należy zgłosić się do lekarza.

Zimne dłonie – co to znaczy?

Zimne dłonie i stopy to najczęstszy problem jesienią oraz zimą. Kiedy temperatura drastycznie spada, układ krążenia wzmaga transport krwi do brzucha i klatki piersiowej, aby ogrzać organizm. Skutkiem tego mniej krwi dopływa do dolnych i górnych kończyn, powodując wzmożone uczucie zimna, a palce zmieniają kolor na blady lub lekko biały. Chwilowe wychłodzenie dłoni i stóp nie jest powodem do niepokoju, jeżeli jednak trwa nieprzerwanie cały rok, może być oznaką choroby.

Zimne dłonie u niemowlaka

Zimne dłonie u niemowlaka to normalny objaw. Obniżona temperatura rąk oraz nóg bardzo małego dziecka wynika z faktu, że jego układ krążenia nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty. Chłodne dłonie nie są wyznacznikiem tego, czy dziecku jest ciepło czy nie. Aby sprawdzić, czy niemowlę jest odpowiednio ubrane, należy dotknąć jego karku. Lekko ciepły (czyli nie gorący, ani nie zimny) oznacza, że dziecko nie marznie.

Zimne stopy i dłonie – przyczyny

Zimne dłonie i stopy mogą wynikać z siedzącego lub stojącego trybu życia. Nagminne przebywanie w jednej z wymienionych pozycji zaburza swobodny przepływ krwi, czego efektem mogą być zmarznięte kończyny dolne lub górne. Przemieszczanie się krwi mogą również blokować: za ciasne skarpetki, buty, rękawiczki, pasek od zegarka, bransoletki czy ozdoby na nadgarstek, podkolanówki uciskowe oraz pończochy samonośne. Spowolnienie ukrwienia palców u rąk i nóg może powodować palenie papierosów oraz picie mocnej kawy.

Nikotyna oraz kofeina powodują bowiem skurcze naczyń krwionośnych, co bywa powodem zmniejszenia się temperatury i przez to marznięcia. Mniejszy przepływ krwi do kończyn dolnych i górnych spowodowany jest także stresem. Jest on powodem wydzielania się adrenaliny, co zmusza układ krążenia do wzmożonej pracy w okolicach mózgu i serca, przez co mniej krwi dostaje się do kończyn. Zimne dłonie i stopy mogą być także wynikiem stosowania niektórych leków, zwłaszcza tabletek antykoncepcyjnych, beta-blokerów, cytostatyków czy interferonu.

Zobacz film: Domowe SPA dla wysuszonych dłoni. Źródło: Klinika urody

Zimne dłonie i stopy – jak zapobiegać?

Zimnym dłoniom i stopom można zapobiegać, wprowadzając w życie kilka prostych nawyków. Są nimi, np.:

  • w okresie jesiennym oraz zimowym ogrzewanie rąk rękawiczkami z naturalnych materiałów,
  • unikanie noszenia za ciasnych skarpetek, butów, podkolanówek, pończoch, bransoletek, zegarków, rękawiczek,
  • gimnastyka dłoni oraz stóp w ciągu dnia, która pobudzi krążenie,
  • przy bardzo niskich temperaturach noszenie w kieszeni specjalnych ogrzewaczy dłoni wielokrotnego użytku, dostępnych w postaci hermetycznie zamkniętych worków lub mini poduszek,
  • masaże dłoni i stóp,
  • zrezygnowanie z palenia papierosów i picia mocnej kawy,
  • częste przerwy w pracy u osób o siedzącym lub stojącym trybie pracy,
  • wykonywanie ćwiczeń, takich jak: stawanie na palcach lub przestępowanie z nogi na nogę,
  • w trakcie siedzenia niezakładanie nogi na nogę,
  • parafinowe okłady na dłonie,
  • zażywanie na przemian ciepłego i zimnego prysznica,
  • używanie podkładek pod nadgarstek w czasie pracy przy komputerze, co zabezpiecza przed uciskiem na nerw pośrodkowy.

Zimne dłonie – choroby o jakich mogą świadczyć

Zimne dłonie i stopy mogą być także oznaką choroby, najczęściej związanej z układem krążenia, jak zakrzepica żył głębokich. W zaawansowanym stadium rozwoju schorzenia może wystąpić ryzyko śmierci. Do najczęściej występujących przyczyn dolegliwości związanych z ciągłym marznięciem stóp i dłoni należą:

  • niedoczynność tarczycy,
  • cukrzyca,
  • niedokrwistość związana ze zbyt małą ilością żelaza w organizmie,
  • miażdżyca,
  • sinica,
  • zakrzepowo-zatorowe zapalenie naczyń krwionośnych,
  • ostre zapalenie tętnic,
  • bardzo niskie ciśnienie (hipotonia),
  • zespół cieśni nadgarstka, spowodowany uciskiem na nerw pośrodkowy,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • wirusowe zapalenie wątroby (WZW),
  • obrzęk płuc,
  • toczeń rumieniowaty układowy (toczeń trzewny),
  • sklerodermia (twardzina układowa).

Zimne dłonie – jak leczyć?

W przypadku jeżeli zimne stopy i dłonie nie są spowodowane chorobą, wystarczy stosować postępowanie objawowo-profilaktyczne, czyli: wykonywanie masażu stóp, robienie przerw w siedzącej pracy, zaprzestanie palenia papierosów czy unikanie noszenia ciasnych butów, skarpet, podkolanówek, zegarków czy bransoletek. Jeżeli istnieje podejrzenie, że marznięcie kończyn spowodowane jest czynnikiem chorobowym, należy udać się do lekarza, który określi najlepszy sposób leczenia.

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 31.01.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej