Zespół Reye'a - co to za choroba? Przyczyny, objawy, leczenie

Fot: Burlingham / stock.adobe.com

Zespół Reye'a to bardzo rzadka i niezwykle niebezpieczna choroba, która może pojawić się u dzieci w następstwie przebytej infekcji. Przyczyną mogą być leki zawierające kwas acetylosalicylowy, np. zwykła aspiryna. Aż 20-50% zachorowań kończy się śmiercią pacjenta. Jakie są objawy zespołu Reye'a?

Zespół Reye'a to ciężka i zagrażająca życiu choroba, która może wystąpić zwłaszcza u dzieci w wieku 4-12 lat, choć pojawia się również u dorosłych, a nawet niemowląt. Nieznane są dokładne przyczyny występowania choroby, wiadomo jednak, że zazwyczaj poprzedza ją przebyta infekcja organizmu (często nawet zupełnie błaha, np. niegroźna infekcja górnych dróg oddechowych czy biegunka). Dzieci z zespołem Reye'a, przeważnie leczone były środkami zawierającymi kwas acetylosalicylowy (aspiryną, polopiryną, etopiryną itp.). Choroba jest niezwykle rzadka, towarzyszą jej gwałtowne i niepokojące objawy (obfite wymioty, symptomy neurologiczne), nierzadko prowadzi do śmierci. Powoduje zwłaszcza obrzęk mózgu oraz encefalopatię wątrobową: niewydolność wątroby połączoną z jej zwyrodnieniem tłuszczowym. Największa zapadalność na tę chorobę obserwowana jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy odporność u dzieci może być osłabiona, a przez to zwiększa się podatność na różnego typu infekcje.

Zespół Reye'a - przyczyny występowania

Nie wiadomo, jakie są dokładne przyczyny wystąpienia zespołu Reye'a. Pojawienie się choroby na ogół łączone jest z przebytą wcześniej infekcją, a także z zażywaniem leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Zespół Reye'a bywa często poprzedzony chorobami, takimi jak: grypa, ospa, różyczka, świnka, półpasiec, a także infekcjami spowodowanymi przez rynowirusy, reowirusy lub adenowirusy. Ryzyko wystąpienia choroby może być również związane z narażeniem dzieci na działanie niektórych toksyn, np. środków owadobójczych, pestycydów, rozpuszczalników do farb . Nie istnieją określone zasady profilaktyki, które pomagają ustrzec się przed wystąpieniem zespołu Reye'a. Dla bezpieczeństwa warto jednak zrezygnować z podawania dzieciom leków zawierających kwas acetylosalicylowy (aspiryny itp.). Bezpieczniejszym rozwiązaniem są leki zawierające paracetamol, które mają podobne działanie: przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a przy tym są lepiej tolerowane przez organizm dziecka.

Zespół Reye'a - objawy

Objawy zespołu Reye'a są niepokojące i często bywają mylone z innymi poważnymi chorobami, np. zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniem mózgu, zapaleniem wątroby czy zatruciami niektórymi lekami i toksynami. Choroba pojawia się zazwyczaj 1-2 dni po przebytej infekcji (przeziębieniu, niektórych chorobach zakaźnych, biegunce itp.). Z wystąpieniem zespołu Reye'a wiąże się uszkodzenie układu nerwowego (np. obrzęk mózgu) oraz encefalopatia wątrobowa (niewydolność wątroby, na ogół połączona z jej tłuszczowym zwyrodnieniem). Ostra niewydolność wątroby i mózgu spowodowana jest najprawdopodobniej uszkodzeniami struktur komórkowych (mitochondriów), polegającymi na zaburzeniu metabolizmu zainfekowanych wirusem komórek. Skutkiem są objawy, takie jak:

  • gwałtowne, obfite wymioty;
  • biegunki;
  • nadmierna senność, przysypianie;
  • drażliwość i płaczliwość, agresja, nieracjonalne zachowania itp.;
  • problemy ze wzrokiem i słuchem;
  • objawy neurologiczne: zaburzenia mowy, splątanie itp.;
  • drgawki;
  • nieprawidłowości podczas oddychania (nadmiernie głęboki lub zbyt płytki oddech);
  • osłabienie lub porażenie kończyn (górnych i dolnych);
  • dezorientacja i zaburzenia świadomości;
  • nielogiczne odpowiedzi na pytania;
  • utrata przytomności.

Do poważnych objawów, które nie są dostrzegalne "gołym okiem" należy hipoglikemia (spadek stężenia glukozy we krwi)obrzęk mózgu i innych narządów wewnętrznych oraz stłuszczenie wątrobyW skrajnych sytuacjach może dojść do poważnego uszkodzenia mózgu, które prowadzi do śmierci pacjenta.

Zespół Reye'a - diagnoza, leczenie i rokowania

Wystąpienie powyższych objawów u dziecka wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Rokowania przy zespole Reye'a w dużej mierze zależą od szybkiego wykrycia choroby i możliwie jak najwcześniejszego wdrożenia leczenia. Celem zdiagnozowania zespołu Reye'a lekarz zleca badania laboratoryjne z krwi. O wystąpieniu choroby świadczą między innymi następujące wyniki badań laboratoryjnych:

  • wzrost aktywności enzymów wątrobowych (aminotransferazy asparaginianowej - AST i aminotransferazy alaninowej - ALT);
  • podwyższone stężenie amoniaku;
  • hipoglikemia (obniżony poziom glukozy we krwi);
  • zmniejszenie wskaźnika protrombiny;
  • wzrost leukocytozy w morfologii krwi.

Ponadto wykonuje się badania histopatologiczne próbek pobranych z wątroby (pozwala to na stwierdzenie stłuszczenia wątroby) oraz płynu mózgowo-rdzeniowego.

W przypadku potwierdzenia zespołu Reye'a leczenie wymaga hospitalizacji, często na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM-ie). Diagnoza wymaga również wykluczenia innych chorób, które mogą dawać bardzo zbliżone objaw (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie wątroby, zatrucia lekami i toksynami). Nie istnieje konkretny lek na tę chorobę - terapia polega przede wszystkim na leczeniu objawowym (tj. przeciwgorączkowym, przeciwwymiotnym itp.), nawadnianiu organizmu oraz podtrzymywaniu i stabilizacji funkcji życiowych pacjenta. Należy pamiętać, że zespół Reye'a ma bardzo gwałtowny przebieg, a nieleczony niemal zawsze kończy się zgonem.

Zobacz film: Moczenie nocne u dzieci - najczęstsze przyczyny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 12.07.2019,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej