Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży

Fot: gettyimages.com / sot

Ciąża to niezwykle ważny okres w życiu matki i dziecka. W znacznej mierze to od niej zależy, w jaki sposób rozwinie się płód. Jedną z chorób, które mogą zaważyć na jego przyszłym życiu, jest FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy.

Płodowy zespół alkoholowy (FAS) to niezwykle poważna choroba, związana z zaburzeniami fizycznymi i neurologicznymi. Doprowadza do niej spożywanie alkoholu w czasie ciąży. Wbrew pozorom, nawet najmniejsze dawki mogą przyczynić się do powstania nieodwracalnych zmian.

Alkoholowy zespół płodowy

Informacje o dzieciach rodzących się z alkoholowym zespołem płodowym co jakiś czas wstrząsają społeczeństwem. Pomimo licznych kampanii i badań medycznych, część kobiet nadal wychodzi z założenia, że umiarkowane picie napojów o niższej zawartości alkoholu nie przekłada się na zdrowie ich dzieci. Takie przekonanie jest jednak błędne – badania dowodzą, że nawet nieznaczne ilości alkoholu mogą doprowadzić do FAS lub FAE (alkoholowego efektu płodowego).

Alkoholowy zespół płodowy to choroba nieuleczalna, prowadząca do ciężkich i nieodwracalnych zmian płodu. Dzieci z FAS mogą cierpieć na szereg chorób o podłożu fizycznym, neurologicznym i psychicznym. Nawet szybka diagnostyka i natychmiastowe podjęcie leczenia mogą nie wpłynąć znacząco na stan chorego. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, w czasie trwania całej ciąży powinno się wystrzegać spożywania napojów alkoholowych.

Zobacz też: Jak wygląda odwyk alkoholowy

Objawy FAS

Choroba FAS jest niezwykle rozwinięta i daje szereg objawów o różnym podłożu. Najłatwiej dostrzec zmiany w wyglądzie dziecka. Dzieci z FAS mają krótkie, zadarte nosy, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, wąską wargę górną i małą żuchwę. Ich uszy osadzone są nisko, szyja jest krótka. Zwykle płytka paznokciowa nie jest w pełni rozwinięta, widoczne są także problemy ze stawami i kośćmi. Na alkoholowy zespół płodowy może wskazywać również ogólne opóźnienie w rozwoju – niska waga i wzrost dziecka oraz mała głowa. Co najważniejsze – niedorozwój ma tendencje do pogłębiania się a dzieci nie będą rozwijały się tak szybko, jak ich rówieśnicy.

FAS uderza przede wszystkim w ośrodkowy układ nerwowy i to właśnie objawy neurologiczne stanowią największe zagrożenie dla życia dziecka. Dla choroby charakterystyczne są problemy motoryczne, trudności z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchową. Często pojawiają się także zaburzenia odbierania bodźców, w tym głodu, pragnienia i bólu. Dzieci z FAS mogą mieć problemy z właściwym widzeniem, słyszeniem, odbieraniem zapachów i smaku. Wiąże się to z poważnymi trudnościami natury intelektualnej – chorzy nie potrafią się skupić, są rozkojarzeni, trudność sprawia im współpraca z innymi, niemożliwe staje się odnalezienie w nowym środowisku, ocena sytuacji, podejmowanie decyzji i przyswajanie informacji. Zespół objawów doprowadza do charakterystycznych zaburzeń zachowania, wśród których możemy wyliczyć m.in.:

  • agresję,
  • wycofanie,
  • nagłe wahania nastrojów,
  • lęk,
  • skłonność do kłamstw,
  • zależność od otoczenia,
  • problemy w szkole,
  • ucieczki z domu,
  • kłopoty z prawem,
  • tendencje samobójcze.

Syndrom FAS stanowi jedynie 10% zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu w czasie ciąży. Większość przypadków to zdecydowanie lżejsze formy. Zalicza się do nich między innymi FAE, częściowy zespół alkoholowy płodu (PFAS) i poalkoholowy defekt urodzeniowy (ARBD). Pierwszy z nich nie wiąże się z fizycznymi objawami FAS, pozostałe dają symptomy choroby w mniejszym natężeniu.

Diagnostyka syndromu FAS

Ze względu na podobieństwo do wielu innych chorób, zdiagnozowanie alkoholowego zespołu płodowego jest bardzo trudne. W pierwszej kolejności należy wyeliminować inne możliwe zaburzenia. Diagnostyka opiera się na przeprowadzeniu szeregu badań, w tym RTG (zdjęcie rentengowskie) czaszki, tomografii komputerowej mózgu, rezonansie magnetycznym i elektroencefalografii. Postawienie właściwej diagnozy jest niezwykle ważne – nie tylko pozwala dostosować leczenie do potrzeb dziecka z FAS, ale także ułatwia jego socjalizację – osoby dotknięte tą chorobą powinny być otoczone szczególną opieką – ciągłe porównywanie ich do zdrowych rówieśników wpływa na wzrost frustracji i dodatkowo utrudnia cały proces.

Życie z FAS

Niemowlęta z FAS często przechodzą zespół abstynencyjny – są nadwrażliwe na światło i dźwięk, mają skurcze i drgawki, problemy ze snem. W następnym etapie życia dzieci są przyjacielskie, ale bardzo naiwne, gadatliwe, nie potrafią dostrzec zagrożenia, są mniej sprawne od rówieśników. W okresie szkolnym nauka często stanowi prawdziwe wyzwanie – zalecane jest zmniejszenie liczby bodźców, które mogłyby rozkojarzyć chorego, ważne jest stworzenie przyjaznych, bezpiecznych warunków. Odrzucenie często przekłada się na agresję i ucieczki z domu. Dorośli z FAS zwykle tracą charakterystyczne cechy fizyczne tej choroby. Opóźnienie intelektualne ocenia się na 6 lat, charakterystyczny jest także niski iloraz inteligencji oraz brak umiejętności samodzielnego życia. Osoby cierpiące na alkoholowy zespół płodowy nie muszą jednak być skazane na porażkę – dobrze dobrana terapia, połączona z życzliwością i wsparciem otoczenia, może umożliwić im szczęśliwe życie.

Zobacz film: Czy czekolada uzależnia? Jak odzwyczaić się od jedzenia czekolady? Źródło: Wiem, co jem

Data aktualizacji: 25.05.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej