Zespół Edwardsa – objawy, przyczyny, leczenie, rokowania

Fot: nd3000 / fotolia.com

Zespół Edwardsa jest rzadko występującą chorobą genetyczną, której wynikiem jest najczęściej samoczynne poronienie na początku ciąży. Jeśli mimo wszystko kobiecie udaje się urodzić dziecko, żyje ono krótko z wieloma zmianami chorobowymi. Główną przyczyną zespołu są zaburzenia struktury materiału genetycznego.

Zespół Edwardsa jest chorobą genetyczną prowadzącą do rozwoju zespołu wad wrodzonych. Inaczej jest nazywany trisomią chromosomu 18. Choroba jest częstym powodem samoczynnego poronienia w pierwszym trymestrze ciąży. Zespół Edwardsa występuje raz na 8000 żywych urodzeń. Ryzyko to wystąpienia tego schorzenia wzrasta z wiekiem kobiety. Dzieci, które rodzą się z chorobą, mają wiele wad rozwojowych, w tym upośledzenie umysłowe, dysfunkcję nerek oraz zaburzenia i wady związane z sercem i budową twarzoczaszki.

Zespół Edwardsa – przyczyny

Podstawową przyczyną zespołu Edwardsa jest aberracja chromosomowa – modyfikacja liczby chromosomów. W przypadku tego schorzenia objawia się ono przez wystąpienie trzeciego chromosomu 18 w DNA, z kolei przyczyną jego trisomii są nieprawidłowości związane z procesem gametogenezy.

W czasie tworzenia komórek rozrodczych następuje niepoprawna segregacja chromosomów w obu gametach. Każda z nich prawidłowo powinna mieć po jednym chromosomie z konkretnej pary. Przy zespole Edwardsa jedna gameta jest wyposażona w dodatkowe tworzywo w formie drugiego chromosomu pary 18. Ostatecznie, po zapłodnieniu może powstać komórka z trzema chromosomami 18 pary.

Choroba nie jest dziedziczona z wyjątkiem nosicielstwem translokacji zrównoważonej. Natomiast sama mutacja genu jest procesem spontanicznym. W wyniku tego zaburzenia występującego podczas wytwarzania jajeczek u matki lub plemników u ojca, powstaje nieprawidłowy materiał genetyczny dziecka.

Objawy zespołu Edwardsa

Objawy zespołu Edwardsa są dostrzegalne np. w czasie testu prenatalnego, ultrasonografii 3D (obraz przestrzenny uzyskany dzięki zastosowaniu wysokiej częstotliwości fal dźwiękowych). Lekarz stwierdza małą wagę dziecka, a także zaburzenia w rozwoju układu kostnego oraz uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Objawami zespołu Edwardsa, widocznymi po narodzinach, są zniekształcenia kończyn (brak ukształtowanych , paznokci, odkształcone stopy) czy zaburzenia związane z budową czaszki (głównie małogłowie, dodatkowe ciemiączka, pokaźna potylica). Kolejnymi symptomami są deformacji twarzy, w tym rozszczep wargi i/lub podniebienia, hiperteloryzm – szeroko ułożone oczy czy mikrognacja, czyli mała żuchwa.

U noworodka mogą wystąpić również zaciśnięte pięści, gdzie palec wskazujący układa się na reszcie, a piąty, nachodzi na czwarty palec. Dodatkowo lekarz potwierdza występowanie nieprawidłowości w wielu narządach, m.in. w płucach, sercu oraz nerkach. Zespół Edwardsa objawia się również niedowagą, słabo uformowanymi uszami wadami przepony, oraz przepukliną pępkową. Innymi symptomami są pozostający przewód tętniczy, ubytek w przegrodzie międzykomorowej czy wzmożone napięcie mięśniowe. Dzieci mogą mieć również problemy z narządami płciowymi. W przypadku chłopców występuje wnętrostwo, a u dziewczynek – przerost łechtaczki oraz inne wady w kroczu.

Zespół Edwardsa – leczenie

Diagnostyka prenatalna daje możliwość wykrycia zespołu Edwardsa. W czasie badania USG lekarz może stwierdzić duże ilości płynu owodniowego, czego wynikiem jest zwiększenie macicy w stosunku do wieku ciążowego. Dodatkowo przeprowadzana jest ocena stężęnia PAPP-a oraz beta- HCG w I trymestrze ciąży oraz test potrójny z surowicy krwi oznaczany w II trymestrze ciąży. To jasno wskazuje na podejrzenie choroby. Kolejnym etapem jest badanie prenatalne inwazyjne w formie biopsji kosmówki czy amniopunkcji. Natomiast w fazie postnatalnej potrzebne jest badanie kariotypu, dające możliwość postawienia końcowej diagnozy.

Dzieci mające zespół Edwardsa zazwyczaj umierają w czasie pierwszego miesiąca po narodzinach. Niewiele z nich dożywa roku, najczęściej będąc przez ten okres w ciężkim stanie oraz wymagając profesjonalnej, całodobowej opieki. Zespół Edwardsa nie jest dziedziczony. Nieprawidłowości chromosomowe występują nieprzewidywalnie oraz nie wpływa na nią materiał genetyczny rodziców. Leczenie dotyczy najczęściej rozszczepu kręgosłupa, wodogłowia, infekcji oczu i zatok, zapalenia płuc, wrodzonych wad serca, wysokiego ciśnienia krwi, zapalenia układu moczowego oraz nadciśnienia płucnego.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej