Zawroty głowy w ciąży: przyczyny i metody zapobiegania

Fot: Prostock-studio / fotolia.com

W 3 trymestrze ciąży zawroty głowy wynikają z uciskania macicy na ważne naczynia krwionośne i zwiększonego zapotrzebowania na energię. Na wszystkich etapach ciąży zawroty głowy mogą być skutkiem cukrzycy ciążowej lub anemii ciążowej. Na początku ciąży wynikają ze zmian hormonalnych.

Oprócz zawrotów głowy w ciąży kobiety spodziewające się dziecka cierpią często na bóle głowy o różnym pochodzeniu. Mogą być to bóle napięciowe, migrenowe czy spowodowane stanem przedrzucawkowym wynikającym ze zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi. U kobiet, które nie chorowały na migrenę, może się ona pojawić w ciąży. Napady migreny w ciąży stanowią niemal 90% wszystkich bólów głowy w tym czasie.

Zawroty głowy jako objaw ciąży, przyczyny zawrotów głowy we wczesnej ciąży

Jednym z pierwszych objawów ciąży są zawroty głowy. Biorą się one stąd, że organizm kobiety przystosowuje się do nowej sytuacji, wywołując zamieszanie w gospodarce hormonalnej. Zawroty głowy na początku ciąży wynikają z tego, że większa niż przed zapłodnieniem część krwi krąży w macicy i jej okolicach. Zwykle zawroty głowy we wczesnej ciąży są następstwem nagłych zmian pozycji. Szczególnie często są odczuwane, gdy ciężarna nagle wstanie z pozycji siedzącej lub leżącej.

Inną przyczyną zawrotów głowy na początku ciąży jest spadek ciśnienia tętniczego krwi. Progesteron, którego ilość znacznie wzrasta we wczesnej ciąży, powoduje rozluźnianie ścian naczyń krwionośnych. Jest to bezpośrednią przyczyną zmniejszenia ciśnienia krwi i pośrednią zawrotów głowy.

Zawroty głowy w 2 trymestrze ciąży: anemia i niedocukrzenie

Zawroty głowy w 2 trymestrze ciąży mogą wynikać ze zbyt niskiego i/lub wysokiego poziomu cukru we krwi. Między 24. a 28. tygodniem przeprowadza się test tolerancji glukozy, który wykrywa cukrzycę ciążową. Ten rodzaj cukrzycy pojawia się w trakcie ciąży i znika po porodzie. Nieleczona cukrzyca ciążowa może powodować wady rozwojowe u płodu, ma też negatywny wpływ na matkę. Najgroźniejsza w cukrzycy ciążowej jest hipoglikemia, czyli niedocukrzenie. To spadek poziomu cukru we krwi poniżej 70 miligramów na decylitr. Hipoglikemia w ciąży może skończyć się nawet śpiączką lub śmiercią kobiety.

Zawroty głowy w ciąży w 2 trymestrze mogą być też objawem utrzymującej się anemii ciążowej. Zbyt małe wartości hemoglobiny i hematokrytu połączone z niedoborem żelaza powodują osłabienie, zawroty i bóle głowy, zwiększoną męczliwość, chroniczne zmęczenie i problemy z koncentracją, a także bladość skóry i napady duszności. Anemia ciążowa grozi poronieniem i zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka wad rozwojowych i zahamowania wzrostu płodu.

Przyczyny zawrotów głowy w ciąży w 3 trymestrze

Zawroty głowy w ciąży w 3 trymestrze występują najczęściej, biorąc pod uwagę cały okres ciąży. Mogą być objawem cukrzycy ciążowej albo anemii ciążowej, ale zazwyczaj wynikają ze zwiększonego zapotrzebowania na energię oraz fizycznego ucisku naczyń krwionośnych.

W 3 trymestrze ciąży zawroty głowy są częste i mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli kończą się omdleniami. Upadek naraża zdrowie i życia zarówno matki, jak i dziecka. Jeśli występują często, należy skonsultować się z lekarzem.

Już na 3 miesiące przed porodem płód jest na tyle duży, że uciska naczynia krwionośne, niekiedy zaburzając prawidłowy przepływ krwi. Objawy nasilają się przy spaniu na prawym boku i przy nagłych zmianach pozycji ciała. Śpiąc lub leżąc na prawym boku, kobieta ustawia się w pozycji, która sprzyja uciskaniu przez macicę żyły dolnej głównej.

Rośnięcie płodu wymaga dostarczania organizmowi matki odpowiedniej ilości energii. Jeśli w diecie ciążowej jest za mało kalorii lub składników mineralnych i witamin, ciężarna może odczuwać zawroty głowy. Czynnikiem sprzyjającym omdleniom w ciąży w 3 trymestrze jest utrzymująca się anemia wynikająca z niedoboru żelaza.

Sposoby na zawroty głowy w ciąży i zapobieganie omdleniom

Silne zawroty głowy w ciąży występujące z omdleniami lub objawami cukrzycy ciążowej czy anemii ciążowej powinny skłonić do konsultacji z lekarzem prowadzącym i ewentualnie diabetologiem.

Zalecane produkty to:

  • mięso królika, indyka, chuda wołowina i cielęcina,
  • produkty wielozbożowe,
  • płatki owsiane,
  • tłuszcze roślinne,
  • chude mleko i jego przetwory,
  • grube kasze,
  • świeże warzywa i owoce o dużej zawartości witaminy C, np. pomarańcze, czarna porzeczka, czerwona papryka.

Owoce, na które trzeba uważać w ciąży, to arbuz, banany, owoce z puszki w słodkich syropach oraz przetwory z owoców, szczególnie słodzone dżemy.

Najlepiej na czas ciąży zrezygnować z jedzenia słodyczy, słonych przekąsek, tłustych mięs i tłuszczów zwierzęcych, a także picia kawy w dużych ilościach i słodkich napojów gazowanych i niegazowanych. Niewskazane są też fast foody, w tym frytki, pizza, kebab, hamburgery i hot-dogi.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 22.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej