Zobacz zapis czatu o bólu kręgosłupa. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. Andrzej Maciejczak

Ewa Drzyzga i prof. dr hab. n med. Andrzej Maciejczak / Fot. Iwona Lisowska

W sobotę 27 października 2018 roku odbył się czat z prof. dr. hab. n. med. Andrzejem Maciejczakiem, który odpowiadał na Wasze pytania związane z bólem kręgosłupa. Jeśli bolą Was plecy - nie bójcie się sprawdzić odpowiedzi.

Ból pleców - wiele osób cierpi z powodu problemów z kręgosłupem. Niestety w dużej mierze sami jesteśmy sobie winni. Siedzący tryb życia, niewłaściwa postawa ciała, niedbałe siedzenie, ba, nawet sen w niewłaściwej pozycji i na kiepskim materacu ma znaczenie. Nie wspominając już o nierównomiernym noszeniu ciężarów lub o podnoszeniu ciężkich przedmiotów (także dzieci) na wyprostowanych nogach, co sprawia, że na nasz kręgosłup oddziałują siły dużo większe niż podnoszona masa. 

Jak zadbać o zdrowy kręgosłup? Jakie postawy powinny nam towarzyszyć, aby uniknąć częstych bóli pleców? Zobaczcie:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak jest neurochirurgiem, specjalizującym się w chirurgii kręgosłupa. Profesor pracuje jako ordynator Oddziału Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnowie oraz kierownik Katedry Neurochirurgii i Spondyliatrii Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Swoje bogate doświadczenie zdobywał w Klinice Neurochirurgii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi w latach 1985-2002, Department of Neurosurgery Institute of Neurological Sciences, Southern General, w szpitalu w Glasgow, Wielka Brytania (1996-1997).

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak jest członkiem zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, członkiem zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, przewodniczącym Polskiego Oddziału AOSpine International Association (Chairperson AOSpine Polish Council), członkiem Congress of American Neurological Surgeons (Amerykańskie Towarzystwo Neurochirurgów), członkiem The Spine Society of Europe (Europejskie Towarzystwo Kręgosłupowe), członkiem European Association of Neurosurgical Societies (Związek Europejskich Towarzystw Neurochirurgicznych). 

Jest autorem 239 publikacji i wystąpień naukowych w literaturze polsko- i angielskojęzycznej w kraju i za granicą. Większość na temat osobistych doświadczeń i osiągnięć w chirurgii kręgosłupa.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem. 

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Data aktualizacji: 27.10.2018,
Opublikowano: 25.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kasia 07.12.2018r.

Witam mam pytanie dotyczące mojej mamy,ma chory kręgosup syndrom ogona końskiego,do tego jeszcze zwerzone kanaliki i przepukline na kręgoslupie ,była u neurochirurga i on jej powiedzial źe jej stan jest powaźny ,i ze musi być operowana ,moje pytanie brzmi gdzie jeszcze mama mogla by zasiegnąć porady ??i co moźna z tym zrobić ?z gory dziekuje i czekam na odpowiedz pozdrawiam .

Justyna 27.10.2018r.

Mam 25 lat ważę 58 kg ze zdjecia rentgenowskiego wyszło ze mam lordozę Oraz rozszczep kręgosłupa na 2 odcinkach jest to odcinek c1-c7 oraz s1-L1 . Mam straszne bóle glowy często dretwieją mi nogi i nietrzymanie moczu wydaje mi się ze między innymi tez powodem jest kręgosłup. Czy może mi coś profesor poradzić?

Katarzyna 27.10.2018r.

Panie doktorze, czy jest sens operować dziewczynkę z zespołem Retta, która ma 26 lat, jest bardzo szczupła, wazy niespełna 40 kg i nie ma w ogole tkanki tłuszczowej. Ma natomiast bardzo duża, postępująca skoliozę, że praktycznie jest zgięta w pół. Co byłoby dla niej lepsze. Czy taka skolioza moze postępować. Rodzicom jakiś czas temu odradzono operacje z uwagi na to, że dziewczynka bardzo by cierpiała, a dodatkowo, z uwagi na brak tkanki tłuszczowej pręt mógłby przebić skore. Jak na nią patrze, to mam obawy, czy ona jednak bardziej nie cierpi z powodu tego sekrzywienia, ucisku na organy wewnętrzne itd.

Kate 86 27.10.2018r.

Czy osoba na wózku inwalidzkim z przerwanym rdzeniem kregowywm mająca przewlekły ból ma szansę na wszczepienie stymulatora? Dodam że leczenie farmaceutyczne jest już najwyższe jakie może być i nic nie pomaga .

Danka822 27.10.2018r.

Choruje na Jamistość rdzenia kręgowego kanał poszerzony 4 mm coraz gorzej chodzę czy kwalifikuje sie do operacji.

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej