Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio!

mat. prasowe

Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu? Sami zobaczcie.

Wzrok jest radarem do poruszania się w przestrzeni, czuwa nad naszym bezpieczeństwem. Stanowi nieocenioną pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności, kontroluje ich przebieg i efekt. Ma olbrzymie znaczenie w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Rejestruje znaczną część komunikatów pozawerbalnych. Wzrok jest także źródłem wielu przyjemnych przeżyć. Pozwala cieszyć się pięknem, sztuką, naturą. Dodatkowo, jeśli zmysł smaku, zapachu czy słuchu przestają prawidłowo funkcjonować, to właśnie wzrok chroni nas przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Jednocześnie właśnie o kondycję oczu dbamy najmniej.

Oczy na etacie

Oczy pracują przy każdej czynności, którą wykonujemy już od porannego dźwięku budzika. Dodatkowo, podczas dnia i po zmierzchu wystawiamy je na liczne trudności i obciążenia. Wielogodzinna praca przy komputerze, wpatrywanie się w ekrany smartfonów czy telewizorów bardzo nadwyrężają oczy.

Problem wynika ze zbyt rzadkiego mrugania, co w konsekwencji prowadzi do dysfunkcji gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie poszczególnych składników filmu łzowego.. Prowadzi to do problemów z czytaniem, obserwacją ekranów oraz ogólnym dyskomfortem i może pojawić się w każdym wieku” – wyjaśnia Tomasz Suliński ekspert marki Systane® Complete.

Dyskomfort i suchość oczu to niejedyne skutki wielogodzinnego siedzenia przed monitorem. Wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe i wyświetlacze - smartfony, GPS-y, tablety i monitory LCD/LED, telewizory, komputery czy laptopy emitują światło niebieskie, które jest szkodliwe dla naszych komórek.

Uwaga! Niebieskie światło!

Niebieskie światło samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym. Obecne jest w świetle dziennym i utrzymuje nas w stanie czuwania, reguluje także wydzielanie melatoniny. Hormon ten odpowiada za obniżenie ciśnienia krwi, poziomu glukozy i temperatury ciała, czyli czynniki, które odpowiadają za spokojny sen. Długotrwała ekspozycja na niebieskie światło prowadzi do przemęczenia wzroku oraz zaburza rytm snu. Może prowadzić nawet do uszkodzenia siatkówki

i zwyrodnia plamki żółtej oka. Jak się przed nim bronić? Przede wszystkim trzeba ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych na dwie godziny przed snem. Rozwiązanie to dla wielu osób może być niemożliwe, zwłaszcza, że nawet budzik ustawiamy w telefonie. Paradoksalnie, z pomocą przychodzi technologia. Bez problemu znajdziemy bezpłatne aplikacje na telefony komórkowe, które automatycznie przyciemniają wyświetlacz i ograniczają emisję niebieskiego światła. Warto je zainstalować na telefonach wszystkich członków rodziny.

Nawet nie mrugniesz?

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto poświęcić oczom szczególną atencję. Kluczowe jest zadbanie o ergonomię miejsca pracy, odpowiedni sprzęt i jego ustawienie, odpowiednie oświetlenie (uwaga: żarówki energooszczędne również emitują niebieskie światło), nawilżacze i rośliny, wietrzenie pomieszczeń, unikanie dymu papierosowego. Warto pamiętać o piciu dużej ilości wody, podstawowego składnika łez. Pracując, możemy dać oczom odpocząć, przeplatając zajęcia wymagające obsługi komputera z pracą z papierowymi dokumentami lub spotkaniami. Jeżeli potrzebna jest natychmiastowa ulga, można sięgnąć po nawilżające krople do oczu.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Jednak, przede wszystkim wpatrując się intensywnie w ekran komputera lub smartfona, mrugamy pięciokrotnie rzadziej niż powinniśmy. Mruganie jest najprostszą, najszybszą i najskuteczniejszą metodą pozwalającą zapobiec dolegliwościom związanym z przesuszeniem oczu. Wystarczy podczas pracy raz na jakiś czas świadomie mrugać, żeby zapewnić odpowiednie nawilżenie oczu. Wzrok stale skupiony na ekranach, które znajdują się blisko twarzy, odzwyczaja się od patrzenia na odległość, dlatego warto też zastosować metodę 20/20/20, która oznacza, że co 20 minut należy przez 20 sekund obserwować przedmioty znajdujące się w odległości 20 stóp (około 6 metrów). Poprawa gwarantowana. Zobaczycie.

Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 27.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Pokaż jak dbasz o swój wzrok - wygraj wyciskarkę i krople do oczu Systane®

Czytaj więcej
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok? 

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich makroskładników, witamin i minerałów. Od tego jak się odżywiamy uzależnione jest nasze samopoczucie, zdrowie i forma. Dieta nie pozostaje również bez znaczenia dla najważniejszego ze zmysłów - naszego wzroku. Jaka dieta jest dobra na…oko?

Czytaj więcej
Tropiki w miejskiej dżungli. Jak chronić oczy w czasie wakacji w mieście?

Słońce i bardzo wysokie temperatury - to prognoza na najbliższe dni. Nie każdy ma możliwość korzystania z pięknej pogody na urlopie. Upały w mieście bywają nieznośne, są też znacznie bardziej niebezpieczne niż te spędzone na urlopowym wyjeździe. Intensywne promieniowanie i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze reakcje chemiczne, przez które smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni skórę i oczy. Jak ochronić się przed tropikami w miejskiej dżungli?

Czytaj więcej
Słodkie oczy. Do czego może doprowadzić nieleczona cukrzyca?

Cukrzyca jest najszybciej rozwijającą się chorobą cywilizacyjną. Nazywana niechlubnie największą, niezakaźną epidemią, jest diagnozowana u co jedenastego dorosłego na świecie. W Polsce oprócz dwóch milinów zdiagnozowanych chorych żyje niemal milion osób nieświadomych swojego stanu. Nieleczona cukrzyca może mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Co zaskakujące, najczęściej pomagają ją wykryć regularne badania……… okulistyczne.

Czytaj więcej
Mamo, tato, suche oczka! Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka?

Zaczerwienienie, ból, swędzenie i częste mruganie – wielu dorosłych dobrze zna dyskomfort oczu. Kojarzony z pracą przed monitorem i przemęczeniem, w rzeczywistości powodowany jest przez wiele czynników i może dotknąć również dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie - co powinien wiedzieć rodzic o zespole suchego oka?

Czytaj więcej
Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu?

Jak brzmi 9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszym oczom? Które z codziennych nawyków to zbrodnie dla wzroku? Listę najgorszych czynności znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj więcej
Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?

Oczy są wrażliwym narządem, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Jednym z elementów takiej troski jest regularne badanie. Jak często powinno się je wykonywać i kto może je przeprowadzić? Sprawdź!

Czytaj więcej
Po co nam łzy? I skąd się biorą?

Łzy pomagają nam rozładować napięcie, oczyszczają oczy, a więc przynoszą szeroko rozumianą ulgę. Łzy to fizjologiczna reakcja organizmu, która pełni ważną funkcję ochronną oczu, a nie jak często uważamy – przejaw naszych emocji.

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka

Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Zespół suchego oka jest coraz powszechniejszym problemem społecznym. Jak sobie pomóc i do czego może doprowadzić nieleczony zespół suchego oka?

Czytaj więcej
Czy dieta ma znaczenie? Co jeść, by mieć zdrowe oczy?

Problemy ze wzrokiem zwykle tłumaczymy sobie zmęczeniem bądź niewyspaniem. Jak się okazuje, przyczyną wielu dolegliwości może być nieodpowiednio skomponowana dieta. Dowiedz się, w jakie produkty wzbogacić swój jadłospis, by mieć zdrowe oczy.

Czytaj więcej