Zapalenie sutka i gruczołu piersiowego. Jak wygląda u kobiety, mężczyzny i niemowlaka?

Fot: anetlanda / fotolia.com

Zapalenie piersi jest częstym problemem dotykającym kobiety karmiące piersią, ale może wystąpić również u mężczyzny, a nawet niemowlaka. Łatwo je rozpoznać po obrzęku, zaczerwienieniu i bolesności gruczołu piersiowego.

Zapalenie piersi potrafi nie tylko być bardzo bolesne, ale też niebezpieczne – jeżeli wewnątrz gruczołu wytworzy się ropień, czasem konieczne jest leczenie chirurgiczne. Warto wiedzieć jak je rozpoznać, aby móc szybko zareagować.

Co to jest zapalenie piersi i jakie są jego objawy?

Zapalenie piersi jest stanem zapalnym w obrębie gruczołu piersiowego (mlekowego) lub sutka. Najczęściej przebiega jednostronnie i wiąże się z obecnością bakterii. Czasem dochodzi do powstania ropnia wewnątrz piersi lub na sutku. Najczęściej zapalenie gruczołu mlekowego lub sutka występuje u kobiet karmiących piersią, na 2–6 tygodni po porodzie.

Objawy świadczące, że doszło do zapalenia piersi, to:

  • powiększenie piersi,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie,
  • podniesienie temperatury piersi,
  • ból uciskowy lub samoistny,
  • objawy grypopodobne – dreszcze, gorączka, bóle stawów i mięśni, zmęczenie.

Zapalenie sutka u kobiet najczęściej wywołane jest urazami (na przykład podczas karmienia piersią), w trakcie gojenia których doszło do nadkażenia.

Połogowe zapalenie piersi

Połogowe zapalenie piersi występuje u wielu kobiet karmiących piersią, na skutek maceracji brodawek i ich uszkodzeń. Do zapaleń piersi dochodzi też w okresach nawału pokarmu, w czasie odstawiania dziecka lub wydłużania przerw między karmieniami. Wówczas ich przyczyną jest nieprawidłowe opróżnianie piersi lub nadmiar pokarmu, co prowadzi do powstawania zastojów mlecznych. Jeżeli mleko zetknie się z naczyniami krwionośnymi, prowadzi to do powstawania stanu zapalnego. Dodatkowo mogą pojawić się bakterie. Na początku można je leczyć stosując zimne okłady, okłady z kapusty oraz przede wszystkim poprzez prawidłowe opróżnianie gruczołu mlekowego, jednak jeżeli stan ulega pogorszeniu czasem konieczne jest podanie antybiotyku.

Jeżeli nie dojdzie do powikłań, zapalenie gruczołu mlekowego u kobiet karmiących piersią najczęściej trwa około 4 dni. W tym czasie wskazane są: odpoczynek, lekkostrawna dieta i picie dużej ilości płynów. Odpowiednie opróżnianie piersi i stosowanie się do innych zaleceń lekarza sprzyja szybkiemu zażegnaniu problemu. Można również stosować ibuprofen, który działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo i jest bezpieczny podczas karmienia.

W rzadkich przypadkach dochodzi do powstania ropnia piersi. Obecnie leczenie chirurgiczne stosuje się tylko jeżeli jest on bardzo rozległy, najczęściej natomiast możliwe jest odciągnięcie nagromadzonego płynu za pomocą cienkiej igły pod kontrolą USG.

Zapalenie gruczołu mlekowego a karmienie piersią

Zapalenie piersi pojawia się najczęściej podczas karmienia piersią. Najważniejszą metodą leczenia jest jej dokładne i częste opróżnianie, a najlepiej robi to ssące dziecko. Dlatego należy je jak najczęściej przystawiać (jeżeli nie karmi się już piersią lub niemowlę pije zbyt mało, należy skorzystać z pomocy laktatora). W celu jak najdokładniejszego opróżnienia gruczołu mlekowego należy karmić dziecko w różnych pozycjach. Nie ma przeciwwskazań do podawania niemowlęciu takiego mleka. Nie powinno się jednak karmić, jeśli pojawi się w nim krew (w większej ilości) lub ropa.

Zobacz film: Jak długo karmić dziecko piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nietypowe zapalenia piersi u kobiet

Zapalenie piersi może również wystąpić u kobiet niekarmiących piersią. Najczęstszymi przyczynami takiego stanu są:

  • zapalenie sutka w wyniku jego urazu,
  • hipeprolaktynemia,
  • choroby tarczycy,
  • powikłania po założeniu implantów silikonowych,
  • guzy piersi,
  • stosowanie niektórych leków,
  • choroby bakteryjne (na przykład kiła i gruźlica),
  • zakażenia gruczołów łojowych i potowych.

Większość zapaleń piersi najczęściej leczy się za pomocą antybiotyków. Często mają one tendencje do nawracania, dlatego należy wyeliminować ich przyczyny, co jest możliwe w przypadku zakażeń bakteryjnych czy zaburzeń metabolicznych.

Zapalenie sutka mężczyzny

Gruczoły sutkowe u mężczyzn są o wiele mniej podatne na choroby, jednak w rzadkich wypadkach również u nich może dojść do zapalenia sutka. Może ono wystąpić wtórnie do ginekomastii, czyli nadmiernego rozrostu tkanki piersiowej (gruczołu lub tkanki tłuszczowej), co wywołane jest nadmiarem estrogenów pojawiającym się w przebiegu wielu chorób lub w podeszłym wieku, a także w związku z otyłością. Leczenie najczęściej przynosi zadowalające efekty, jednak zawsze należy wykluczyć mało prawdopodobną przyczynę, którą jest nowotwór sutka.

Zapalenie sutka u niemowlaka

Zdarza się, że zapalenie sutka występuje u niemowlaka. Najczęściej dotyka ono dzieci w pierwszych tygodniach po porodzie, częściej dziewczynki niż chłopców. Jego przyczyną jest wysoki poziom hormonów w mleku matki, który sprawia, że gruczoły piersiowe dziecka również zaczynają wytwarzać pokarm. Ponieważ nie może on swobodnie uchodzić, czasem w wyniku tego dochodzi do zapalenia. Jeżeli wytworzy się ropień sutka, konieczne jest podanie noworodkowi antybiotyku (pozajelitowo, w szpitalu) ze względu na ryzyko uszkodzenia gruczołu piersiowego.

Bibliografia:

1. Zapalenie piersi

Data aktualizacji: 01.12.2017,
Opublikowano: 01.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co na deser dla dziecka?

Deser często kojarzy się z czymś słodkim i zazwyczaj niezdrowym. Jako dorośli niejednokrotnie w ramach deseru pozwalamy sobie na lody, kawałek ciasta czy inne słodkie przekąski. Chcąc wyrabiać zdrowe nawyki u niemowlaka musimy jednak pamiętać, że deser dla dziecka powinien być przede wszystkim zdrowy, pełnowartościowy, pozbawiony cukru i sztucznych dodatków. Co będzie najlepsze na deser dla niemowlaka?

Czytaj więcej
Foliany w diecie dziecka - niezbędny składnik dla zdrowego wzrostu dziecka

Kwas foliowy odgrywa dużą rolę w procesie zdrowego wzrastania noworodka, niemowlaka i małego dziecka oraz w prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego. Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości folianów, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem, w tym z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Poznaj rolę folianów w żywieniu dziecka i sprawdź, jak najlepiej wprowadzić je do diety malucha.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka

Dieta mam karmiących bogata w cukier może mieć destruktywny wpływ na rozwój dziecka w okresie niemowlęcym. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez szpital dziecięcy w Los Angeles.

Czytaj więcej
Pękające i poranione brodawki podczas karmienia piersią. Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Pękające i poranione brodawki są częstym problemem kobiet karmiących naturalnie. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Warto znać sposoby na podrażnione brodawki, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czytaj więcej
„Karmiąca mama potrzebuje od wszystkich dużego wsparcia”

- Kamienie piersią to w moim przekonaniu dar natury, który w szczególny sposób wiąże mamę z dzieckiem – mówi położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna Agnieszka Kostyla-Bachurska. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest łatwe. Bywa, że wymaga nauki, samozaparcia i ciężkiej pracy świeżo upieczonej mamy. O trudnej sztuce karmienia piersią porozmawialiśmy z naszą ekspertką, która jak sama o sobie mówi – zawsze walczy o każdą kropelkę mleka.

Czytaj więcej
Dostinex - co to za lek? Jak działa i kiedy się go stosuje?

Dostinex to lek stosowany przede wszystkim przez kobiety, które dopiero co urodziły dziecko. Farmaceutyk ma za zadanie zahamować lub przerwać laktację. Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie.

Czytaj więcej
Dieta nie tylko dla aktywnej mamy. Co powinno się znaleźć w codziennym menu każdej kobiety?

O właściwie zbilansowaną dietę powinniśmy dbać przez cały czas. Dzięki temu mamy szansę zachować nie tylko zdrowie, ale także utrzymać formę. Co powinno znaleźć się w diecie każdej aktywnej mamy? Jak powinien wyglądać jadłospis przyszłej mamy? Na te i inne wasze pytania dotyczące zdrowego odżywiania odpowiadał na live czacie Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny.

Czytaj więcej
Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka jest doskwierającą dolegliwością wieku niemowlęcego, która trwa zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia dziecka. Bolesne skurcze brzuszka to poważny problem, który spędza sen z powiek rodziców. W leczeniu kolek niemowlęcych pomocne mogą się okazać domowe sposoby.

Czytaj więcej
Menu dla mam od dietetyka. Dla kobiety w ciąży, dla mamy karmiącej, pracującej i w czasie menopauzy

Dieta mamy spodziewającej się dziecka oraz mamy karmiącej wymaga delikatnego zwiększenia porcji. Jadłospis mamy pracującej powinien być szybki i łatwy w realizacji. Z kolei dieta mamy w okolicach menopauzy powinna składać się z potraw o niskim ładunku glikemicznym, zawierać odpowiednią ilość błonnika. O ułożeniu dziennego menu dla mam poprosiliśmy dietetyk Martę Jachym.

Czytaj więcej