Zapalenie rogówki: bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pełzakowe – objawy, przyczyny, leczenie

Fot: vladimirfloyd / fotolia.com

Zapalenie rogówki oka objawia się niezależnie od przyczyny bólem oka, zaczerwienieniem, łzawieniem, światłowstrętem i pogorszeniem widzenia. Leczenie zapalenia rogówki trwa długo i jest mozolne, powinno być rozpoczęte jak najszybciej, by zmniejszyć ryzyko utraty wzroku.

Rogówka jest przednią częścią gałki ocznej i składa się z warstw. Nie jest unaczyniona, ale za to mocno unerwiona. Funkcje rogówki w oku to ochrona gałki ocznej przed wnikaniem bakterii, wirusów i grzybów oraz pasożytów, a także silne skupianie promieni słonecznych i ich załamywanie, by mogły być odbierane przez siatkówkę. Rogówka oka jest całkowicie przezroczysta.

Objawy zapalenia rogówki: bolesne dolegliwości stanu zapalnego

Zapalenie rogówki objawy daje bardzo szybko od powstania infekcji. Symptomy zależą od czynnika wywołującego stan zapalny. Najpopularniejszym typem zapalenia rogówki jest zapalenie bakteryjne – stanowi około 85% wszystkich przypadków. Objawia się:

  • bólem oka,
  • światłowstrętem,
  • przekrwieniem oka,
  • łzawieniem,
  • postępującym pogarszaniem widzenia,
  • naciekami lub owrzodzeniami,
  • zmatowieniem rogówki.

Bakteryjne zapalenie rogówki wymaga szybkiego podjęcia leczenia, ponieważ zwłoka może skutkować utratą wzroku.

Wirusowe zapalenie rogówki objawia się natomiast:

  • płytkim owrzodzeniem na środku rogówki – zwykle wrzody tworzą kształt rozgałęziony (drzewkowate zapalenie rogówki),
  • zmatowieniem rogówki,
  • przekrwieniem oka,
  • silnym bólem,
  • łzawieniem,
  • światłowstrętem,
  • pogorszeniem jakości widzenia.

Symptomy te występują w opryszczkowym zapaleniu rogówki. Odmianą tej choroby jest zapalenie epidemiczne rogówki. Zwykle dotyczy jednocześnie rogówki i spojówki. Oprócz objawów właściwych dla infekcji opryszczkowej występują:

  • obfita wydzielina z oka,
  • ból i powiększenie węzłów chłonnych,
  • obrzęk spojówek,
  • gorączka, ból głowy,
  • nacieki na rogówce.

Jest to rodzaj zakaźnego zapalenia rogówki. Wirus przenosi się przez przedmioty, których używał chory, np. ręcznik do twarzy.

Zobacz film: Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - jak je odróżnić. Źródło: 36,6

Grzybicze zapalenie rogówki objawia się powstawaniem nacieków i owrzodzeń na tej części gałki ocznej. Efektem może być trwałe uszkodzenie rogówki oka.

Niekiedy zdarza się też zapalenie rogówki pełzakowe. To infekcja wywołana przez pierwotniaki. Powoduje:

  • silny ból oka,
  • zaburzenie widzenia,
  • nacieki podnabłonkowe, a z czasem także nacieki okołonerwowe.

Leczenie stanów zapalnych rogówki i innych części oka powinno rozpocząć się jak najszybciej.

Zobacz też: Ból oka połączony z bólem głowy oraz podczas mrugania

Przyczyny zapalenia rogówki: zapalenie rogówki wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pierwotniakowe

Niezależnie od typu infekcji zapalenie rogówki zawsze zaczyna się od uszkodzenia powierzchni tej powłoki. Wystarczy mikrouraz, by rogówka straciła swoje ochronne właściwości – staje się podatna na wnikanie bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków. Do uszkodzenia rogówki może dojść przy kontakcie ciała obcego z okiem, niedomykalności powiek, zbyt długim noszeniu szkieł kontaktowych czy w przebiegu innych chorób oka.

Bakteryjne zapalenie rogówki występuje najczęściej, a powodują je:

  • gronkowce,
  • paciorkowce,
  • pałeczki ropy błękitnej.

Przyczyną wirusowego zapalenia rogówki oka często jest też Herpes simplex, czyli wirus opryszczki. Opryszczkowe zapalenie rogówki nie musi wiązać się z niedawnym zarażeniem. Wirus opryszczki po zarażeniu nie opuszcza ludzkiego organizmu, a utajnia swoją obecność. Opryszczkowe zapalenie rogówki wywołuje wówczas, gdy dochodzi do nagłego obniżenia odporności, np. wskutek przegrzania lub wyziębienia organizmu, gorączki, innych infekcji i stanów zapalnych w organizmie oraz podczas miesiączki. Wirusowe zapalenie rogówki oka może przebiegać także przy zarażeniu wirusami półpaśca, ospy wietrznej i adenowirusami.

Przyczyny zapalenia rogówki grzybiczego i pierwotniakowego są podobne do infekcji bakteryjnych. Grzybica rozwija się w wyniku uszkodzenia rogówki przy długotrwałym stosowaniu antybiotyków i kortykosteroidów, czyli leków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Natomiast pierwotniaki wnikają do gałki ocznej przeważnie podczas kąpieli w basenie czy naturalnym akwenie. Ryzyko jest nieco mniejsze w przypadku wody z sieci wodociągowej.

Zobacz też: Kurza ślepota – objawy, leczenie i przyczyny

Zobacz film: Wyjątkowa operacja przeszczepu komórek macierzystych nabłonka rogówki Źródło: 36,6

Leczenie zapalenia rogówki: jak długo trwa i czy zapalenie jest zaraźliwe

Leczenie zapalenia rogówki oka zależy od przyczyn infekcji. Pomocniczo we wszystkich typach zapalenia zaleca się przestrzeganie higieny oczu, by nie dotykać oczu dłońmi, a także unikać kontaktu z czynnikami drażniącymi. Wirusowe zapalenie rogówki leczy się miejscowo przy pomocy maści lub żeli z acyklowirem lub gancyklowirem. W nawrotach infekcji oka wirusem opryszczki acyklowir stosuje się też doustnie. Objawy wirusowego zapalenia rogówki łagodzą zimne okłady na oczy oraz krople zmniejszające obrzęk i przekrwienie. W wielu przypadkach wirusowe zapalenie rogówki ustępuje samoistnie.

Leczenie bakteryjnego zapalenia rogówki oka opiera się na antybiotykach o szerokim spektrum podawanych miejscowo i doustnie. Są to zwykle cefazolina, ceftazydyna i cyprofloksacyna, czasem miejscowo stosuje się też kortykosteroidy. Bezpośrednio na oko używa się maści, żelów, kropli lub zastrzyków.

W leczeniu grzybiczego zapalenia rogówki zastosowanie mają leki grzybobójcze, które można stosować do oczu – natamycyna, amfoterycyna B w kroplach oraz klotrymazol pod postacią maści.

Zapalenie rogówki pełzakowate wymaga użycia miejscowo propamidyny, neomycyny oraz klotrymazolu. Równolegle doustnie podaje się ketokonazol.

Ile trwa zapalenie rogówki? Czas leczenia zapalenia rogówki jest długi, a terapia skomplikowana. Szczególnie w przypadku zapalenia pierwotniakowego – leczenie może potrwać nawet 12 miesięcy.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej