Zapalenie pęcherza moczowego - dlaczego występuje? Urolog Jan Karol Wolski opowiada o schorzeniu

Zobacz film: Urosept: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN

Zapalenie pęcherza moczowego to bardzo często przypadłość, która objawia się częstym oddawaniem moczu, pieczeniem przy opróżnianiu pęcherza, a nawet bólem w podbrzuszu. Choroby nie wolno bagatelizować!

Zapalenie pęcherza moczowego częściej dotyka kobiet, które mają krótszą cewkę moczową zlokalizowaną w pobliżu pochwy i odbytu. Stąd łatwo o przeniesienie bakterii do pęcherza moczowego i o zakażenie. Jeśli zapalenie pęcherza moczowego nie zostanie w porę opanowane może spowodować choroby nerek, chociażby odmiedniczkowe ich zapalenie. 

Zapalenie pęcherza moczowego - co je wywołuje?

Za ogromną większość zakażeń pęcherza odpowiada bakteria Escherichia coli, która naturalnie bytuje w okolicy odbytu. Do zakażenia dochodzi, gdy na skutek  niewłaściwej higieny bakteria zostanie przeniesiona do cewki moczowej. Zapalenie pęcherza wywołują także bakterie chlamydia, dwoinka rzeżączki czy gronkowiec. 

Warto zaznaczyć, że zapalenie pęcherza moczowego znacznie częściej diagnozowane jest u osób, które mają cukrzycę, kamicę nerkową lub inną chorobę nerek, nadużywają leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W grupie ryzyka znajdują się także kobiety w ciąży, u których choroba może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Dlatego w okresie ciąży kobieta powinna badać mocz każdego miesiąca. 

Częste chodzenie do toalety u kobiet ciężarnych jest normą. Jeśli pojawia się gorączka to jest to już oczywisty objaw problemów z układem moczowym. Drogi moczowe ciężarnych są uciśnięte przez rosnący płód. U kobiet w ciąży występuje także częstomocz, zwiększa się jego produkcja, zatem pierwsze objawy zapalenia pęcherza moczowego, jak parcie na pęcherz często jest nieodczuwalne - mówi urolog Jan Karol Wolski podczas czatu.

Zobacz: Zobacz zapis czatu o zapaleniu pęcherza moczowego. Na pytania odpowiadał urolog Jan Karol Wolski

A kiedy już zachorujemy...

Wtedy należy zadbać o to, aby zapalenie pęcherza moczowego zostało szybko opanowane. Należy pić dużo wody, gdyż zwiększenie diurezy umożliwia wypłukiwanie bakterii. Warto także stosować leki z grupy mieszanek ziołowych, np. Urosept czy żurawina, które zatrzymują namnażanie bakterii. Warto jednak zaznaczyć, że żurawina nie jest lekiem, a jedynie środkiem profilaktyki.

Polecamy: Fakty i mity na temat zapalenia pęcherza moczowego


Data aktualizacji: 05.11.2018,
Opublikowano: 02.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej