Zapalenie krtani i tchawicy - objawy, leczenie, czy jest zaraźliwe?

Fot: ajlatan / stock.adobe.com

Zapalenie krtani i tchawicy - objawy, leczenie, przyczyny. Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? Jak wyleczyć ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka? Poznaj domowe sposoby leczenia zapalenia krtani u dzieci, dorosłych, kobiet w ciąży.

Zapalenie krtani to zapalenie fałdów głosowych i otaczających tkanek. Rozróżnia się zapalenie ostre i przewlekłe. Rozpoznania dokonuje się głównie na podstawie objawów klinicznych. Długotrwałe przewlekłe zapalenie może prowadzić do obrzęku, czy też powstawania guzków głosowych (tzw. śpiewaczych). Leczenie może być objawowe, a także przyczynowe, w zależności od etiologii. Również odpowiedź na pytanie, czy zapalenie krtani jest zaraźliwe, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od przyczyny choroby. Zakaźne są zapalenia krtani pochodzenia wirusowego czy bakteryjnego, ale te wywołane czynnikami drażniącymi - już nie.

Zapalenie krtani - przyczyny

W przypadku ostrego zapalenia krtani, przyczyny obejmują:

  • zakażenia wirusowe (najczęstsza przyczyna),
  • czynniki drażniące (np. dym z papierosów i inne zanieczyszczenia powietrza),
  • nadmierna eksploatacja głosu (częsta przypadłość u nauczycieli, śpiewaków).

Przewlekła postać zapalenia krtani związana jest z kolei z przewlekłym narażeniem fałdów głosowych na czynniki drażniące. Mogą to być też zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego czy dym tytoniowy, ale również refluks żołądkowo-przełykowy (kiedy cofająca się, kwaśna treść żołądka drażni nie tylko przewód pokarmowy, a także drogi oddechowe)

Zapalenie krtani - objawy

Bez względu na przyczynę, objawy zapalenia krtani są podobne:

  • złe samopoczucie,
  • gorączka (rzadko powyżej 38 stopni),
  • dyskomfort podczas mówienia i przełykania,
  • kaszel,
  • chrypa.

Może też dojść do obrzęku błony śluzowej krtani, a co się z tym wiąże - do wystąpienia duszności.

Zapalenie krtani u dziecka - co robić? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zobacz też: Kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych - co warto wiedzieć?

Zapalenie krtani - leczenie

Leczenie zapalenia krtani jest najczęściej objawowe. Obejmuje oszczędzanie głosu, nawilżanie powietrza, eliminację czynników drażniących. Czasami stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), antybiotyki, a nawet glikokortykosteroidy, jeśli dany stan tego wymaga.

Możemy sobie pomóc również domowymi sposobami, takimi jak:

  • prawidłowe nawodnienie organizmu - zapobiegamy w ten sposób dodatkowemu wysuszaniu śluzówek. Dotyczy to zarówno dużego spożycia wody, jak i eliminacji płynów odwadniających, np. kawy czy mocnej herbaty;
  • nawilżanie powietrza, inhalacje np. z zastosowaniem kwasu hialuronowego;
  • przyjmowanie syropu z cebuli;
  • stosowanie miodu i cytryny - UWAGA! Miód może działać drażniąco na gardło, dlatego nie należy go jeść, jeśli nasila się u nas kaszel;
  • oszczędzanie głosu - jeśli do zapalenia krtani doszło na drodze nadmiernej eksploatacji głosu, musimy go trochę pooszczędzać;
  • unikanie czynników drażniących - palenia tytoniu, wdychania pyłów, picia alkoholu.

Zapalenie krtani u dzieci

To właśnie na tę grupę należy zwracać szczególną uwagę. Inne są w ich przypadku przyczyny i przebieg. Zapalenie krtani jest nieprzyjemne i często ma tendencję do nawracania, jednak głównie dzieci stanowią grupę o wysokim ryzyku wystąpienia groźnych powikłań. Nawet niewielki stan zapalny może prowadzić do obrzęku błony śluzowej i zaburzeń oddychania. Nie ma żadnych objawów zwiastujących. Właściwie tylko u niemowląt można wcześniej zaobserwować katar czy gorączkę, jednak nie są to charakterystyczne objawy, pozwalające przewidzieć, z czym będziemy mieć do czynienia.

U dzieci przebieg zapalenia krtani jest dość charakterystyczny. Obserwuje się kilkukrotny napad kaszlu. Jest to kaszel szczekający, najczęściej występujący w nocy, który ustaje po zmianie pozycji i zaczerpnięciu przez dziecko świeżego, chłodnego powietrza. Zazwyczaj taki atak ustępuje samoistnie. Stan ten może utrzymywać się do kilku dni. Dziecko może również pochrapywać i mówić bezdźwięcznie.

W przypadku dzieci należy wyróżnić dwie jednostki chorobowe w obrębie krtani, które mogą być dla nich bardzo niebezpieczne, a mianowicie: zapalenie nagłości podgłośniowe zapalenie krtani (krup).

Zawsze, kiedy podejrzewamy jakiekolwiek zaburzenia oddychania u dziecka, tym bardziej w przebiegu jakichkolwiek infekcji w obrębie dróg oddechowych, natychmiast należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Jak działa układ oddechowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Zapalenie nagłośni u dzieci

Stan zapalny błony śluzowej i warstw podśluzówkowych nagłośni, który zagraża życiu, o etiologii bakteryjnej, objawia się gorączką, bólem gardła, zaburzeniami połykania, ślinotokiem, kaszlem. Najważniejszym symptomem jest towarzysząca mu duszność. Jedyną metodą leczenia pozostaje wówczas antybiotykoterapia. Bardzo ważną profilaktyką ostrych stanów są szczepienia przeciwko H. influenzae.

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i niemowląt

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani to ostry stan zapalny błony śluzowej okolicy podgłośniowej krtani. Jest to najczęstsza przyczyna zaburzeń oddechowych u dzieci (szczyt zachorowań przypada pomiędzy 6. miesiącem życia a 3. rokiem życia) o etiologii wirusowej w okresie jesiennym i wiosennym. Dochodzi do obrzęku krtani, a następnie do obumierania i złuszczania nabłonka oddechowego, a w efekcie do zwężenia okolicy podgłośniowej krtani. Zapalenie może rozszerzyć się na okolicę tchawicy i oskrzeli. Najczęstszą przyczyną są: wirus grypy i paragrypy, adenowirusy i metapneumovirus.

Przebieg może być łagodny (większość przypadków), kiedy występuje tylko szczekający kaszel, aż po ciężki przebieg z kaszlem, dusznością, niedotlenieniem dziecka.

Kuracja uzależniona jest od objawów prezentowanych przez dziecko, najczęściej leczenie jest ambulatoryjne, jednak należy zawsze obawiać się wystąpienia wcześniej wspomnianego obrzęku krtani i ciężkiej niewydolności oddechowej. Wtedy konieczne jest zastosowanie glikokortykosteroidów i tlenoterapii.

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej