Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

SIphotography/Getty Images

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Cukrzyca - nieprzyjemny zapach z ust 

U osób, które chorują na cukrzycę - zwłaszcza typu 1 -  często obserwuje się charakterystyczny zapach z ust. Jest on nieco kwaśny i może się kojarzyć z zepsutym jabłkiem lub acetonem. Utrzymuje się nawet po umyciu zębów, czy zastosowaniu płynu do płukania ust. Co gorsza, jest on na tyle intensywny, że wyczuwają go inne osoby.

Pojawienie się takiego objawu powinno skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. 

Brzydki zapach z ust przy cukrzycy. Co oznacza? 

Objaw ten najczęściej ma związek z kwasicą ketonową. To zaburzenie metaboliczne, które powstaje na skutek niedoboru insuliny w organizmie. Wątroba zaczyna wytwarzać zbyt dużo glukozy oraz lipolozy, a to prowadzi do występowania tzw. ciał ketonowych. W rezultacie poziom glukozy we krwi bardzo się podnosi. Organizm stara się usunąć nadmiar cukru wraz z moczem. Dlatego u pacjentów z kwasicą ketonową obserwuje się wielomocz, który - bardzo często - skutkuje odwodnieniem. 

Dodatkowo u chorych pojawia się: 

  • senność;
  • spadek ciśnienia;
  • ból brzucha;
  • zaburzenia świadomości. 

Stan ten może stanowić zagrożenie życia. 

Nieprzyjemny zapach z ust - co może oznaczać?

Warto dodać, że brzydki zapach z ust może towarzyszyć nie tylko cukrzycy. Ten metaliczny najczęściej ma związek z chorobą nerek (jeśli nie mogą usunąć mocznika, organizm próbuje zrobić to inaczej - przez oddech lub pot). Zdarza się, że jest on objawem zaburzeń metabolicznych i niedoborów cynku w organizmie.

Zobacz wideo: Czy powstanie lek na cukrzycę typu 1?

Źródło: zdrowie.wprost.pl  

Data aktualizacji: 05.10.2023,
Opublikowano: 05.10.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej