Żądło usuniesz kartą kredytową, czyli pierwsza pomoc przy letnich urazach

Fot: RealPeopleGroup / gettyimages.com

Wakacje to czas beztroski, ale też częstszych urazów. Jak sobie pomóc w nagłych przypadkach, kiedy dostanie się do specjalisty nie jest takie proste?

Lato to czas, kiedy skupiamy się przede wszystkim na relaksie i odpoczynku. Niestety zbytnie rozluźnienie może skończyć się wypadkiem. Chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do zwichnięcia czy podtopienia. Co wtedy robić?  

Jak usunąć żądło?

Przy użądleniu - w pierwszej kolejności - trzeba usunąć żądło. Jak to zrobić? Można do tego użyć karty kredytowej - trzeba ją przycisnąć do skóry i przeciągnąć, a żądło powinno samo wyskoczyć. Jeśli poszkodowany skarży się ból lub skóra jest wyraźnie obrzęknięta, warto zastosować zimny okład.

Trzeba pamiętać, że jad owadów to jeden z silniejszych alergenów. Dlatego w przypadku osób uczulonych konieczne będzie podanie adrenaliny - chorzy zawsze powinni mieć ampułko-strzykawkę przy sobie. Jeśli poszkodowany nie może samodzielnie zrobić zastrzyku należy mu pomóc i wbić strzykawkę w przednio-boczną część uda. Jeśli chory nie ma przy sobie adrenaliny, trzeba jak najszybciej wezwać pomoc lub zgłosić się do lekarza.

Zobacz także: Wstrząs anafilaktyczny u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie ciężkich reakcji alergicznych

Ukąszenie przez żmiję -pierwsza pomoc

Ukąszenie przez żmije pozostawi na skórze dwa ślady w odległości od 3-9 mm. Do tego pojawią się ból oraz opuchlizna. Poszkodowana osoba czuje się osłabiona, nadmiernie się poci. Jad może wywołać także nudności, wymioty, biegunkę czy bóle głowy. Jak pomóc osobie, która została ukąszona? Po pierwsze żadne rozcinanie skóry i wysysanie jadu, które często można zobaczyć w filmach jest niedopuszczalne! Jeśli żmija ukąsiła poszkodowanego w nogę, to kończynę trzeba unieruchomić, a samą ranę oczyścić wodą i osłonić. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się jadu po organizmie można założyć opaskę uciskową (tj. jeśli ugryzienie znajduje się na wysokości kostki, opaska powinna się znaleźć pod kolanem). Trzeba pamiętać, że opaska będzie działała przez ok. 40 minut, dlatego trzeba jak najszybciej wezwać pomoc.

Zobacz także: Ukąszenie przez węża - pierwsza pomoc. Co robić?

Jak pomóc osobie, która się przegrzała?

Do najbardziej charakterystycznych objawów przegrzania należą pocenie się, nudności oraz wymioty. Czasem pojawiają się zawroty głowy, skurcze mięśni, osłabienie, zmęczenie, a także dezorientacja. Poszkodowani mogą mieć bladą skórę, płytki oddech, przyspieszone tętno. Jak pomóc osobie, która się przegrzała? Po pierwsza trzeba jak najszybciej zabrać ją w zacienione miejsce. Następnie trzeba zdjąć jej ubranie i podać coś do picia - najlepiej wodę niegazowaną z odrobiną soli - aby uniknąć odwodnienia. Pomocne będą także chłodne okłady. Jeśli skurcze i drżenie mięśni nie ustępują trzeba wezwać pomoc.

Czy Polacy potrafią udzielić pierwszej pomocy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy Polacy potrafią jej udzielać? Źródło: 36,6

Zwichnięcie - jak pomoc?

Zwichnięta kończyna boli i szybko puchnie. Dolegliwość będzie się nasilała przy próbie postawienia stopy na ziemi. Aby pomóc poszkodowanemu kończynę trzeba unieść, a zimne okłady (uwaga! jeśli korzystamy z lodu to trzeba pamiętać, że nie można go przykładać bezpośrednio do skóry, najlepiej jest zawinąć go w kawałek materiału) złagodzą ból i zmniejszą obrzęk. Nawet jeśli takie doraźne środki pomogą i dolegliwości ustąpią i tak warto skonsultować się ze specjalistą.

Podtopienie. Jak pomóc osobie, która się topiła? 

Osoby, które nie pływają lub nie czują się na siłach w ogóle nie powinny pomagać, tylko od razu wezwać pomoc. Jeśli jednak zdecydujemy się wejść do wody i uratowana przez nas osoba jest przytomna, kaszle i wymiotuje - trzeba wezwać pomoc. Jeśli jest nie przytomna, ale oddycha trzeba ją ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwać pomoc.

Gdy poszkodowana osoba jest nieprzytomna i nie oddycha trzeba udzielić jej pierwszej pomocy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku osób, które się topiły należy zacząć od 30 ucisków, później 5 oddechów ratunkowych. Po tej serii stosuje się zwykły schemat, tj. 30 ucisków, 2 wdechy.

Zobacz  także: Wtórne utonięcie – co to jest, jakie daje objawy i jak wygląda leczenie?

Data aktualizacji: 23.07.2020,
Opublikowano: 23.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej