Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci i dorosłych, objawy i leczenie

Fot: andriano_cz / fotolia.com

Zachłystowe zapalenie płuc, zwane też zespołem Mendelsona, to niebezpieczne powikłanie spowodowane przedostaniem się treści żołądkowej do drzewa oskrzelowego lub tkanki płucnej. Może pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej występuje u dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia.

Zachłystowe zapalenie płuc to specyficzna postać zapalenia płuc, czyli ostrej choroby infekcyjnej układu oddechowego, w której stan zapalny obejmuje miąższ płucny, w wyniku czego powstają w nim nacieki zapalne, zaś w pęcherzykach płucnych – wysięk.

Zachłystowe zapalenie płuc – objawy

Zachłystowe zapalenie płuc może być wywoływane przez wiele czynników. Jednym z jest choroba refluksowa przełyku – konsekwencja niewydolności naturalnego mechanizmu zapobiegającego zbyt częstemu i obfitemu przemieszczaniu się treści żołądkowej z żołądka do przełyku.

Do zachłystowego zapalenia płuc może również dojść w wyniku upojenia alkoholowego, a także chorób neurologicznych powodujących zwiotczenie mięśni zwieraczy układu pokarmowego i skutkujących zaburzeniem odruchu kaszlu.

Objawy zachłystowego zapalenia płuc przypominają zazwyczaj dolegliwości występujące w innych postaciach tej choroby. Są to:

  • kaszel;
  • gorączka;
  • poczucie osłabienia;
  • przyspieszenie pracy serca i oddechu;
  • ból w klatce piersiowej;
  • potliwość, występująca szczególnie nocą;
  • ropna wydzielina z dróg oddechowych.

Zachłystowe zapalenie płuc u niemowlęcia

Zachłystowe zapalenie płuc stosunkowo często występuje u noworodków (rozwija się zwykle do 24 godzin od porodu, gdy do płuc dziecka przedostaje się płyn owodniowy lub smółka, czego konsekwencją może być zakażenie bakteriami z rodziny streptococcus) i niemowląt zagrożonych zachłyśnięciem pokarmem.

Zachłystowe zapalenie płuc jest szczególnie niebezpieczne u nowonarodzonych dzieci, ponieważ może wywołać zakażenie ogólnoustrojowe, które w skrajnych przypadkach zagraża życiu. W przypadku najmłodszych dzieci problemem są mało charakterystyczne objawy, łatwe do przeoczenia lub pomylenia z innymi stanami chorobowymi. Jest to zwykle płaczliwość i ogólny niepokój, noworodek często nie chce również przyjmować pokarmu.

Zobacz także: Bezobjawowe zapalenie płuc – przyczyny, objawy, leczenie u dorosłych i dzieci

U starszych dzieci symptomy zachłystowego zapalenia płuc przypominają te, które występują u dorosłych. Można wymienić: kaszel, gorączkę, przyśpieszony oddech, ból w klatce piersiowej, ropną wydzielinę z dróg oddechowych oraz ogólne osłabienie.

Zobacz film: Zapalenie płuc - leczenie. Źródło: 36.6

Jak szybko rozwija się zachłystowe zapalenie płuc?

Zachłystowe zapalenie płuc rozwija się dość szybko, zwłaszcza u małych dzieci, dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie schorzenia przez lekarza. Wprawdzie u większości chorych już po 2–3 dniach następuje poprawa stanu zdrowia, jednak u 15% może rozwinąć się zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) – poważne zaburzenie wywołujące obrzęk płuc z powodu wzrostu przepuszczalności bariery włośniczkowo-pęcherzykowej. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu.

Przy podejrzeniu zachłystowego zapalenia płuc diagnozę stawia się zazwyczaj na podstawie badania fizykalnego oraz analizy zdjęcia rentgenowskiego (RTG) klatki piersiowej, na którym widać wówczas specyficzne nacieki zapalne i zagęszczenia miąższu płucnego.

Niekiedy przeprowadza się również bronchofiberoskopię – endoskopowe badanie pozwalające na wzrokową ocenę wyglądu błony śluzowej tchawicy i oskrzeli, ale także usunięcie zalegającej wydzieliny lub treści przewodu pokarmowego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzanego przez jamę nosową lub jamę ustną.

Zobacz także: Atypowe zapalenie płuc – czym jest? Rodzaje, objawy i leczenie

Zachłystowe zapalenie płuc – leczenie

Zachłystowe zapalenie płuc często wymaga leczenia szpitalnego, co umożliwia obserwację chorego i uniknięcie ewentualnych powikłań. Stosuje się wówczas przede wszystkim farmakoterapię opartą na aplikowanych dożylnie antybiotykach. Kuracja może potrwać nawet 3–4 tygodnie. W ciężkich przypadkach, gdy zachłystowe zapalenie płuc powoduje problemy z oddychaniem, konieczne mogą okazać się tlenoterapia oraz mechaniczna wentylacja.

Zobacz film: Działanie uboczne antybiotyków. Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia:

1.http://www.fizjoterapeutom.pl/files/16/choroby_ukladu_oddechowego.pdf.

Data aktualizacji: 09.01.2018,
Opublikowano: 27.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Lola 13.09.2018r.

A jak pomoc w czasue ataku?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej