Xylometazolin - ulotka, dawkowanie kropli do nosa

Fot. Deagreez / Getty Images

Krople do nosa Xylometazolin APTEO MED ułatwiają odpływ wydzieliny z zatok przynosowych. Są stosowane w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zapalenia zatok. Zmniejszają przekrwienie błony śluzowej i ułatwiają oddychanie. 

Xylometazolin APTEO MED – działanie leku

Lek Xylometazolin APTEO MED 0,5 mg/ml, krople do nosa, roztwór jest preparatem mającym ułatwić oddychanie przez nos pacjentom z uczuciem zatkanego nosa. Lek działa już 2 minuty po aplikacji i jego działanie utrzymuje się do 10 godzin. Jest lekiem wskazanym dla pacjentów w wieku od 2 do 11 lat. Działa miejscowo, powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych i zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny. 

Xylometazolin APTEO MED – skład leku

W leku znajdziemy substancję czynną jaką jest ksylometazoliny chlorowodorek. Jeden ml roztworu zawiera 0,5 mg ksylometazoliny chlorowodorku, co odpowiada 0,012 – 0,016 mg/kroplę (0.014 ± 15%).

Do pozostałych składników leku zaliczamy sodu chlorek, benzalkoniowy chlorek, roztwór, disodu fosforan dwuwodny, potasu diwodorofosforan, woda oczyszczona. 

Xylometazolin APTEO MED – dawkowanie leku

Lek jest ważny 4 tygodnie po pierwszym otwarciu. Po tym czasie należy lek odnieść do punktu aptecznego. Nie wolno wyrzucać leków do kanalizacji lub śmieci, bowiem powoduje to zanieczyszczenie środowiska. 

Dawkowanie leku Xylometazolin APTEO MED zależy od wieku pacjenta:

  • Dzieci w wieku od 2 do 5 lat (pod nadzorem dorosłych) powinny przyjmować 1 lub 2 krople roztworu Xylometazolin Apteo Med do każdego otworu nosowego 1 do 2 razy na dobę (co 8 do 10 godzin).
  • Dzieci w wieku od 6 do 11 lat (pod nadzorem dorosłych) powinny przyjmować 2 do 4 kropli roztworu Xylometazolin Apteo Med do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę, w razie konieczności.

Zaleca się, aby ostatnią dawkę leku przyjąć bezpośrednio przed snem. 

Nie należy stosować większej dawki, niż ta zalecana. Objawami przedawkowania preparatu mogą być silne zawroty głowy, nadmierne pocenie się, znacznie obniżona temperatura ciała, ból głowy, wolne bicie serca, zaburzenia oddychania, śpiączka, drgawki, nadciśnienie tętnicze (wysokie ciśnienie krwi), po którym może wystąpić niedociśnienie.

Xylometazolin APTEO MED - aplikacja leku

W pierwszej kolejności należy oczyścić nos, a następnie przechylić głowę do tyłu. Krople wpuszczamy do obu otworów nosowych i przez jakiś czas trzymamy odchyloną głowę, aby krople rozprzestrzeniły się po całej jamie nosowej.

Po zakończonej aplikacji końcówkę kroplomierza należy ostrożnie wyczyścić czystą papierową chusteczką, a następnie zakręcić butelkę. 

Leku Xylometazolin Apteo Med nie należy stosować dłużej niż przez 5 kolejnych dni. 

Xylometazolin APTEO MED – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do zastosowania leku jest nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Xylometazolin APTEO MED ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. 

Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego.

Zobaczcie na filmie jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok:

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6

Xylometazolin APTEO MED – przeciwwskazania do stosowania leku

Leku nie wolno stosować w przypadku, gdy pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Ponadto nie powinno się go stosować po przebytej operacji wykonywanej przez nos (np. usunięcia przysadki lub operacji mózgu), a także u pacjentów z jaskrą z z wąskim kątem przesączania.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także sucha błona śluzowa nosa (wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa). 

Jeśli pacjent ma podwyższone ciśnienie tętnicze, cierpi na choroby serca, nadczynność tarczycy, cukrzycę, rozrost gruczołu krokowego lub łagodny nowotwór nadnercza powinien skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Wskazaniem do zasięgnięcia porady lekarza przed przyjęciem leku jest także przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych (inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) lub w przypadku przyjmowania ich w ciągu ostatnich 2 tygodni) oraz nadwrażliwość na substancje o działaniu podobnym do ksylometazoliny. 

Lek nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 2 lat.

Xylometazolin APTEO MED – interakcje

Nie należy stosować leku Xylometazolin Apteo Med w przypadku przyjmowania niektórych leków przeciwdepresyjnych:

  • inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO),
  • trój- i czteropierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.

 Pacjentka w ciąży, planująca ciążę lub karmiąca piersią nie powinna stosować leku. Lek Xylometazolin APTEO MED nie wpływa na umiejętności obsługi maszyn. 

Xylometazolin APTEO MED – skutki uboczne

Lek może powodować reakcje alergiczne, do których zaliczamy trudności w oddychaniu lub przełykaniu, opuchnięcie twarzy, ust, języka lub gardła, świąd z czerwoną wysypką lub pęcherzami. W sytuacji pojawienia się objawów niepożądanych należy przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza. 

Do częstych działań niepożądanych zaliczamy suchość lub podrażnienie błony śluzowej nosa, nudności, ból głowy, pieczenie w miejscu podania.

Bardzo rzadkie działania niepożądane występują rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów i są to reakcja alergiczna (wysypka skórna, swędzenie), przemijające zaburzenia widzenia, niemiarowa lub przyspieszona czynność serca. 

Data aktualizacji: 05.08.2019,
Opublikowano: 31.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej