Wysypka na twarzy - objaw alergii lub groźnej choroby zakaźnej u dzieci i dorosłych

Fot: zilvergolf / stock.adobe.com

Czerwona lub swędząca wysypka na twarzy jest nie tylko nieprzyjemnym problemem estetycznym, ale może być również objawem chorób. Wysypka na twarzy u niemowlaka potrafi wyjątkowo zaniepokoić rodziców, jednak nie zawsze stanowi powód do zmartwień.

Wysypkę na twarzy mogą wywołać takie przyczyny, jak: infekcje bakteryjne, infekcje wirusowe, alergia oraz różne niegroźne zmiany skórne. Leczenie na ogół polega na eliminacji przyczyn, choć czasem stosuje się leki zwalczające samą wysypkę i zapobiegające swędzeniu.

Wysypka na twarzy u niemowlaka

Kiedy wysypka pojawia się u noworodka, bardzo często wywołuje duży niepokój u rodziców. Nie należy od razu panikować, ale warto skonsultować się z lekarzem, który w pierwszej kolejności wyklucza groźne schorzenia. Oprócz powszechnie znanych chorób zakaźnych, zagrożenie dla niemowlaka, u którego pojawiła się wysypka, mogą stanowić: opryszczkowe zapalenie skóry, zakażenia bakteriami lub pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Pozostałe zmiany pojawiające się u niemowląt są zazwyczaj niegroźne. Mogą to być:

  • rumień toksyczny noworodków - łagodna choroba skórna noworodków, która pojawia się zaraz po urodzeniu i samoistnie ustępuje w przeciągu paru dni;
  • przemijająca melanozoma krostkowa - objawia się pęcherzykowo-kostkowymi zmianami, które nie wymagają leczenia i ustępują w przeciągu paru miesięcy;
  • potówki - wysypka na twarzy, która często wygląda jak kaszka i powstaje w miejscu przegrzania się skóry; nie wymaga leczenia, a jedynie odpowiedniej wentylacji;
  • noworodkowa krostkowica głowy - wywołuje nieprzyjemne krostki; na ogół również ustępuje samoistnie, choć czasem stosuje się maść przeciwgrzybiczą;
  • łojotokowe zapalenie skóry - wygląda, jakby popularna ciemieniucha "schodziła" na twarz; jej przyczyną jest najczęściej wysoki poziom hormonów w mleku matki.

Zobacz także: Wysypka u niemowlaka - jak wygląda? Wysypka a gorączkowanie

Jeśli trudno jest określić, dlaczego pojawiła się wysypka na twarzy u niemowlęcia, to bardzo możliwe, że jej przyczyną jest alergia. W takim przypadku należy zmienić płyn/proszek do prania i kosmetyki, z którymi dziecko mogło mieć styczność. Uczulenie mogą wywołać również syntetyczne i barwione tkaniny. Alergia pokarmowa na ogół związana jest z innymi objawami - bólem brzucha, kolką, anemią i słabym przybieraniem na wadze.

Wysypka na twarzy u dziecka

Podobnie jak u niemowląt, większość zmian skórnych na twarzy u dziecka ma charakter łagodny i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Lekarz, po wykluczeniu chorób zakaźnych i infekcyjnych, przepisuje odpowiednie maści, a w rzadszych przypadkach kieruje do dermatologa. Jeśli wysypka na twarzy u dziecka nawraca, jej przyczyną może być alergia. W takim wypadku wykonuje się testy alergiczne (u dzieci powyżej drugiego roku życia) - a w przypadku określenia alergizujących produktów, należy zastosować dietę eliminacyjną. Należy pamiętać, że wysypka jest tylko jednym z symptomów uczulenia i że unikanie alergenów chroni przed wystąpieniem powikłań alergii - problemów jelitowych, anemii, niedożywienia, słabym przyrostem masy ciała i gorszym rozwojem umysłowym. Zakaźną chorobą wieku dziecięcego objawiającą się wysypką na twarzy jest rumień zakaźny wywołany parwowirusem B19. Choroba ta trwa do dwóch tygodni i zwykle nie wymaga leczenia. Czasami wysypka pojawia się po kilku dniach również na rękach i nogach. Ze względu na jej zaraźliwy charakter, należy izolować dziecko. Kontakt z rumieniem zakaźnym jest groźny dla kobiet w ciąży, u których może spowodować poronienie.

Wysypka na twarzy u dorosłych

Wysypka na twarzy u dorosłych bardzo często związana jest z reakcją alergiczną, która wystąpiła na skutek używania kosmetyków. Nie zawsze musi to być nowy preparat, gdyż do uczulenia może dojść też po dłuższym czasie jego stosowania. Innymi częstymi przyczynami wysypki są zmiany hormonalne i alergie pokarmowe lub wziewne. Jeśli wysypka na ma charakter nawracający, należy wykonać testy alergiczne.  Chorobą objawiająca się wysypką na twarzy jest trądzik różowaty, który może być związany z nadmiernym stresem, zaburzeniami hormonalnymi lub problemami z układem pokarmowym. Jest to dość uporczywa dolegliwość i powinien leczyć ją dermatolog.

Dorośli również mogą cierpieć z powodu parwowirusa B19, którego obecność objawia się rumieniem na twarzy przechodzącym w wysypkę. Czasem występują również bóle stawów oraz objawy grypopodobne. Chorobę jest zaraźliwa, dlatego należy ją przeczekać w izolacji.

Wysypka na twarzy może być wywołana przez odrę

Odra to obecnie rzadko występująca choroba zakaźna, która może wywołać groźne powikłania. Po paru dniach od wystąpienia bólu gardła, nieżytu błon śluzowych oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego na twarzy pojawia się różowa, grudkowata zlewająca się wysypka, która następnie rozprzestrzenia się na tułów. Odrę leczy się objawowo w domu, o ile nie dojdzie do powikłań, a przed zachorowaniem na nią chroni obowiązkowa szczepionka.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Wysypka na twarzy - kiedy są powody do obaw?

Każdą dłużej utrzymującą się wysypkę należy konsultować z lekarzemjednak w przypadku wystąpienia następujących objawów należy zrobić to niezwłocznie:
  • bardzo wysoka gorączka,
  • silny ból i pieczenie wywołane przez zmiany skórne,
  • łuszczenie skóry,
  • pojawianie się ropni.
Data aktualizacji: 28.05.2019,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej