Wysypka na szyi u dziecka i dorosłego - przyczyny, jak leczyć?

Fot: kanachaifoto / fotolia.com

Wysypka na szyi to przykra dolegliwość mająca podłoże dermatologiczne, alergiczne, lub wynika z trwającej choroby ogólnoustrojowej. Przybiera postać plam, swędzących i czerwonych krost, a także bąbli (pokrzywki).

Wysypka na szyi przybiera formę jednopostaciowych lub wielopostaciowych zmian skórnych. Może pojawić się niezależnie od wieku i płci, zazwyczaj wywołuje spory dyskomfort. Aby poznać przyczynę zmian w okolicach szyi, warto udać się do lekarza dermatologa, który zdiagnozuje rodzaj wysypki i wskaże właściwą metodę leczenia przypadłości.

Wysypka na szyi – najczęstsze przyczyny u dzieci i u dorosłych

Istnieje wiele przyczyn powstawania wysypki na szyi w postaci krostek, grudek i wybroczyn. Dermatolodzy wskazują jednak na kilka chorób, które znacznie częściej dają się we znaki osobom zmagającym się ze zmianami skórnymi w tej części ciała. Wśród nich wymienia się trądzik młodzieńczy, pokrzywkę, a także alergię kontaktową. Rzadziej dotyczą one chorób ogólnoustrojowych, alergicznych czy uszkodzeń narządów.

Trądzik jako przyczyna wysypki na szyi

Trądzik młodzieńczy dotyka osoby w wieku dojrzewania, najczęściej między 11. a 18. rokiem życia. Pierwszymi objawami są zaskórniki – krostki otwarte (ropne) lub zamknięte (podskórne grudki). Mogą znajdować się w obrębie twarzy i szybko się pojawić się na szyi, plecy i ramiona. Z otwartych zaskórników tworzy się stan zapalny. Wśród głównych przyczyn powstawania trądziku młodzieńczego wyróżnia się wzrost poziomu androgenów we krwi, gromadzenie się bakterii w okolicach gruczołów i rogowacenie w obrębie mieszków włosowych.

Zobacz także: Domowa maseczka na wągry z węgla aktywnego, sody, jajka, żelatyny – skuteczny sposób na zaskórniki na twarzy

Podobne objawy mogą pojawić się także u dorosłych. Trądzik u osób dorosłych ma jednak inną przyczynę niż ten dotykający młodzież w wieku dojrzewania. Wynika najczęściej ze stresu i jego destruktywnego wpływu na układ hormonalny, ponadto stosowania makijażu, niewłaściwej diety (słodycze, biała mąka, ostre przyprawy), a nawet miejsca zamieszkania (w dużych miastach stężenia kurzu i spalin są większe niż w pozostałych miejscach, co przyczynia się do wytwarzania łoju). Osoby dorosłe cierpiące na trądzik zauważają u siebie najczęściej zmiany skórne w dolnej części twarzy (dolna część policzków, okolice ust i brody) i właśnie szyi. Często zmiany są mylone z wysypką lub alergią i przez to osoby starające się leczyć trądzik dorosłych na własną rękę podejmują niewłaściwe metody terapii, co skutkuje pogorszeniem stanu. W przypadku trądziku dorosłych oraz trądziku młodzieńczego należy udać się do dermatologa.

Alergia kontaktowa a wysypka na szyi

Jedną z częstszych przyczyn wysypki na szyi jest reakcja alergiczna. Najczęstszymi zmianami na szyi w przebiegu alergii kontaktowej są czerwone krostki, bąble pokrzywkowe, grudki pod skórą, a także swędzące pręgi i obrzęki. Warto pamiętać, że wysypka na szyi może pojawić się po użyciu nowego proszku do prania, płynu do płukania, a nawet w wyniku noszenia nowej bluzy, koszuli czy szalika.

Liczba osób cierpiących z powodu alergii kontaktowej wzrasta z roku na rok, zdaniem lekarzy dzieje się tak za sprawą postępującej alergizacji środowiska. Substancje wywołujące alergie mogą powodować wyprysk kontaktowy, będący jednym z objawów alergii kontaktowej. Alergen, na który wcześniej dana osoba wytworzyła nadwrażliwość, wywołuje kaskadową reakcję stymulacji limfocytów T, co objawia się zmianami skórnymi w różnych postaciach. Aby pozbyć się wysypki na szyi wywołanej alergią kontaktową, powinno się najpierw rozpoznać objawy i jak najszybciej przerwać styczność skóry z alergenem. Konieczna jest wizyta u dermatologa i wykonanie testów skórnych.

Zobacz film: Co i kiedy pyli. Źródło: X-Bank Gallery

Przyczyny wysypki na szyi: pokrzywka

Wysypka na szyi może wskazywać na pokrzywkę. Jest to choroba atakująca dzieci oraz dorosłych. W przebiegu choroby wysypka na szyi charakteryzuje się zmianami wskazującymi na bąble na rumieniowym oraz obrzękowym podłożu. Wysypka na szyi jest swędząca i przypomina świąd skórny. Pokrzywka może być wywołana poprzez kontakt z czynnikiem alergicznym. Oprócz wysypki na szyi (przedostającej się na inne części ciała) mogą wystąpić inne objawy, takie jak zawroty głowy, wymioty i nudności.

Choroby ogólnoustrojowe z występującą wysypką

Wysypka może wskazywać także na aktualnie toczące się choroby ogólnoustrojowe, dlatego jej długotrwałe objawy wymagają wizyty u lekarza. Wśród przyczyn ogólnoustrojowych wysypki, wyróżnia się: uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, żółtaczkę, toczeń rumieniowy układowy, obrzęk naczynioruchowy, skazę białkową.

Leczenie wysypki na szyi

Jak podkreślają lekarze, w większości przypadków unikanie czynnika wywołującego alergie pozwala na znaczne złagodzenie objawów, a nawet całkowite pozbycie się objawów wysypki na szyi. Leczenie większości przypadków polega na łagodzeniu objawów. Stosuje się najczęściej terapie zmniejszające stany zapalne, zwiększające aktywność komórek odpornościowych i dąży się do zahamowania choroby. W przypadku zmian trądzikowych zaleca się m.in. kosmetyki oczyszczające skórę i preparaty antybakteryjne. W walce z wysypką szyi o podłożu alergicznym dermatolodzy przepisują leki przeciwhistaminowe.

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej