Wysokie GGTP – jakie są przyczyny i co oznacza?

Fot: Tomasz / fotolia.com

Wysokie, a także podwyższone GGTP świadczy o problemach związanych z wątrobą, drogami żółciowymi oraz o innych schorzeniach, które toczą się w organizmie. Wysokie GGTP może występować także po przebytym zawale mięśnia sercowego oraz w chorobach reumatologicznych.

GGTP zwane jest także gamma-glutamylotransferazą lub glutamylotranspeptydazą, to enzym związany z błonami komórkowymi, występujący w niemal wszystkich narządach ludzkiego organizmu. Największą aktywnością GGTP charakteryzują się jelita i nerki, a ponadto: drogi żółciowe , wątroba, mózg, trzustka, gruczoł krokowy. Poziom GGTP badany z pobranej krwi dotyczy głównie enzymu wytwarzanego w wątrobie.

Funkcje GGTP w organizmie i medycynie

Enzym GGTP odgrywa kluczową rolę w naturalnym mechanizmie obrony antyoksydacyjnej. GGTP odpowiada również za rozkład aminokwasów i wybranych peptydów, dlatego podwyższone lub wysokie GGTP może wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu i rozwijające się w nim choroby. Ponadto GGTP od lat służy medycynie jako jeden z najczulszych markerów w diagnostyce chorób dróg żółciowych. GGTP należy do enzymów, które najszybciej zwiększają poziom w krwioobiegu, gdy dochodzi do zablokowania odpływu żółci.

Zobacz też: Choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych – jakie są objawy kamicy?

Badanie GGTP – na czym polega?

Badanie GGTP polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły łokciowej, najczęściej zlokalizowanej w okolicach zgięcia (dołu łokciowego). Do badania należy przystąpić na czczo i najlepiej rano. W dniu poprzedzającym pobranie powinno się zrezygnować ze spożywania nawet niewielkich ilości alkoholu oraz tłustych potraw, które mogą zafałszować wyniki badań.

Jakie są normy GGTP? Kiedy GGTP jest za wysokie?

Należy pamiętać, że wartości referencyjne GGTP mogą znacznie się od siebie różnić w laboratoriach diagnostycznych, dlatego uzyskane wyniki należy konsultować z lekarzem i zestawiać je z normami obowiązującymi dla miejsca, w którym wykonało się badanie. Orientacyjne normy GGTP wynoszą:

  • 5–29 U/l (j.m/l) w przypadku kobiet,
  • 5–38 U/l (j.m/l) w przypadku mężczyzn.

Przyczyny podwyższonego GGTP. Co oznacza wysokie GGTP?

Przyczynami podwyższonego GGTP we krwi są najczęściej zaburzenia pracy wątroby i dróg żółciowych. Stan nawet nieznacznego podwyższenia enzymu GGTP może sugerować m.in. cholestazę. Podwyższone GGTP jest także oznaką wielu poważnych chorób, w tym schorzeń reumatologicznych i autoimmunologicznych. Wysokie stężenie występuje także z powodu toksycznego uszkodzenia narządów, palenia papierosów, a także u osób cierpiących na epilepsję.

Zobacz też: Choroby wątroby – objawy, choroby genetyczne i immunologiczne

Wysokie GGTP a zaburzenia wątroby

Jednym z najpowszechniejszych zaburzeń pracy wątroby, w których następuje wzrost GGTP we krwi, jest cholestaza. To choroba polegającą na mechanicznym zatrzymaniu odpływu żółci. Cholestaza może przebiegać wewnątrzwątrobowo oraz pozawątrobowo. Chirurdzy i gastroenterolodzy najczęściej wskazują na obecność kamieni w drogach żółciowych jako przyczynę cholestazy, choć może też być spowodowana zwężeniem dróg żółciowych, a także torbielami.

To jednak nie koniec zależności wysokiego GGTP i patologii wątroby. Osoby z wynikami badań znacznie przekraczającymi normę powinny przebadać się także pod kątem wirusowego zapalenia wątroby (żółtaczki), ponieważ występuje spore ryzyko istniejącego zakażenia, gdy GGTP w surowicy wzrasta.

Wzrost aktywności GGTP jest charakterystyczny dla alkoholowej choroby wątroby. Enzym zwiększa aktywność wskutek przyspieszonego metabolizmu alkoholu etylowego. U osób spożywających spore ilości alkoholu dochodzi najczęściej do alkoholowego stłuszczenia wątroby (nawet do 90% wszystkich przypadków), alkoholowego zapalenia wątroby oraz alkoholowej marskości wątroby.

GGTP znacznie przekraczające normy (nawet kilkunastokrotnie) może być uwarunkowane zmianami nowotworowymi, które zachodzą w obrębie wątroby, a także przerzutami do tego narządu ze zlokalizowanych w innych miejscach guzów.

Wysokie GGTP a leki

Podwyższone stężenie GGTP jest charakterystyczne dla osób, które trwale zażywają środki farmakologiczne. Niektóre z nich mogą doprowadzić do polekowego uszkodzenia wątroby i wzrostu GGTP. Największe ryzyko występuje w czasie zażywania leków zawierających ryfampicynę, metotreksat, furosemid oraz leki przeciwpadaczkowe.

Pozostałe przyczyny podwyższonego GGTP

Wzrost aktywności enzymu GGTP można także interpretować jako ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, a nawet nowotwór trzustki. Ponadto, do wysokiego GGTP może dojść u osób cierpiących na epilepsję, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, mononukleozę zakaźną, choroby wrzodowe, zapalnie jelit, zapalenie dróg żółciowych, kamicę pęcherzyka żółciowego, stłuszczenie wątroby oraz po przebytych zawałach serca.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Podwyższone GTTP a inne badania

Pomimo powszechności w diagnostyce zaburzeń wątroby, GGTP nie należy do markerów różnicujących uszkodzenia tego narządu. Jeżeli GGTP jest podwyższone, należy zestawić wynik tego badania z pozostałymi badaniami wątroby lub wykonać szereg testów składających się na tzw. próbę wątrobową (ALT – aminotransferaza alaninowa, AST – aminotransferaza asparaginowa, ALP – fosfataza zasadowa). Dzięki temu lekarz będzie mógł dokładniej zdiagnozować problem związanych z podwyższonym enzymem GGTP. warto ponadto przeprowadzić ultrasonografię wątroby (badanie USG).

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy testom w kierunku COVID-19 można ufać? 

Część pierwsza rozmowy z prof. Tomaszem Wielkoszyńskim – lekarzem, specjalistą diagnostyki laboratoryjnej, uczestniczącym od ponad dekady w krajowych oraz międzynarodowych projektach badawczych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, obecnie zajmującym się również diagnostyką serologiczną COVID-19.

Czytaj więcej
Testy kontrolne na COVID-19. Rusza 145 mobilnych punktów

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło testy kontrolne na koronowirusa. Są one przeznaczone dla wszystkich osób, które przebywają obecnie na kwarantannie. 

Czytaj więcej
#Wezsiezbadaj - dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Nie od dziś wiadomo, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie. Niestety wiele osób unika badań profilaktycznych i trafia do lekarza zbyt późno. O jakich badania trzeba pamiętać?

Czytaj więcej
Przeciwciała monoklonalne – czym są i jak je wykorzystać?

Przeciwciała monoklonalne (ang. Monocloncal antibodies) są zdobyczą nowoczesnej biotechnologii. Białka monoklonalne produkowane są z takiej samej linii komórkowej – limfocytów B. Oznacza to, że cała ich populacja jest dokładnie taka sama i wiąże się tak samo mocno z tymi samymi antygenami.

Czytaj więcej
Czym jest test ROMA? Interpretacja wyników i wskazania do badania

Test ROMA to algorytm służący do diagnozowania raka jajnika. Badanie opiera się na oznaczeniu dwóch markerów – CA 125 i HE4, po uwzględnieniu statusu menopauzalnego pacjentki. Skojarzone oznaczenie HE4 i Ca 125 posiada parametry diagnostyczne lepsze niż oba wyniki interpretowane pojedynczo.

Czytaj więcej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?

Transferyna jest jednym ze wskaźników pozwalających na dokładną diagnostykę niedokrwistości, choć jej niedobór może wynikać również np. z niedożywienia czy uogólnionych zakażeń. Norma transferyny jest taka sama dla obu płci.

Czytaj więcej
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?

Eutyreoza zdarza się w przebiegu niektórych chorób tarczycy, niezaburzających jej struktury i funkcji. Najczęściej są to zmiany wykrywane przypadkowo w badaniu USG. Warto potwierdzić je biopsją cienkoigłową.

Czytaj więcej
Czym są monocyty? Monocyty u dziecka, we krwi, norma

Monocyty, nazywane także fagocytami, to komórki żerne. Ich zadaniem jest pochłanianie bakterii oraz obumarłych tkanek, a także produkcja interferonu, który hamuje namnażanie wirusów. Powstają w szpiku kostnym, a ich niewłaściwe wartości mogą wskazywać na nowotwór lub choroby jelit. 

Czytaj więcej
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?

Jakie badania pozwalają na podstawową ocenę stanu zdrowia? Jak często należy je wykonywać? Morfologia krwi, poziom cholesterolu, OB oraz badanie ogólne moczu możemy zrobić bezpłatnie w naszej przychodni. Warto takie badania przeprowadzać raz do roku.

Czytaj więcej
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja

Konizacja szyjki macicy to zabieg ginekologiczno-leczniczy. Jest zalecany u kobiet, których wyniki cytologii są nieprawidłowe. Okres rekonwalescencji trwa około 4 tygodnie. W tym czasie pacjentka powinna szczególnie zadbać o higienę i powstrzymać się od współżycia.

Czytaj więcej