Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?

Fot.: Henglein and Steets / Getty Images

Wysoki puls, czyli przyspieszone bicie serca, jest częstym źródłem niepokoju. Tymczasem wysokie tętno może być skutkiem wysiłku fizycznego lub stresu. Zdarza się, że objaw ten jest następstwem krwotoku czy gorączki. W rzadkich sytuacjach wskazuje na poważne choroby. 

Wysoki puls może być spowodowany wieloma przyczynami. Należy pamiętać, że rytm bicia serca jest dla każdego człowieka indywidualny, dlatego nie warto wpadać w panikę, jeśli odbiega on od ustalonych norm. Tętno powyżej codziennej normy również nie musi oznaczać niczego złego. Gorzej, jeśli obserwuje się niskie ciśnienie i wysoki puls. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem.

Jak sprawdzić, czy puls jest za wysoki?

Wysoki puls, zwany także wysokim tętnem, jest szybką częstotliwością bicia serca, potocznie określaną szybkim biciem serca. Ten stan jest uwarunkowany fizjologiczną próbą przystosowania organizmu do zmienionych warunków, w których pozostaje ustrój. Serce pełni rolę pompy, która wprowadza krew do krwiobiegu. Jeśli częstotliwość jego pracy jest zwiększona (szybszy puls), krew do organizmu wtłaczana jest szybciej. Taka sytuacja ma miejsce w normalnych, codziennych sytuacjach, takich jak podejmowanie wysiłku fizycznego.

Puls człowieka zmienia się na każdym etapie życia. Orientacyjne normy tętna spoczynkowego wynoszą: ok. 130 uderzeń na minutę u niemowląt, ok. 100 uderzeń na minutę u starszych dzieci, ok. 80 uderzeń na minutę u dorosłych i ok. 60 uderzeń na minutę u osób starszych. Nie oznacza to jednak, że odstępstwo od podanych wartości referencyjnych wskazuje na zaburzenie pracy serca lub inne dolegliwości. W prawidłowych warunkach przyspieszenie bicia serca, czyli wysoki puls, związany jest ze wzmożoną pracą organizmu taki stan nazywamy wówczas tachykardią zatokową.

Czy masz problemy z ciśnieniem?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Przyczyny wysokiego pulsu

Jak wyjaśniają lekarze, istnieje wiele przyczyn wysokiego pulsu. Jednym z powszechniejszych powodów, poza stresem, silnymi emocjami i wysiłkiem fizycznym, jest gorączka. Jeśli temperatura ciała jest podwyższona, samoistnie zwiększa się zapotrzebowanie tkanek na tlen i pozostałe składniki odżywcze. Taka sytuacja wywołuje zwiększenie częstotliwości pracy serca. Wysoki puls to jeden z charakterystycznych objawów ciąży; ulega znacznym zmianom w cyklu menstruacyjnym.

Wysoki puls występuje samoistne w przypadku krwotoku czyli utraty krwi. Może być również spowodowany zatruciem różnego rodzaju substancjami, które obniżają jakość lub utlenowanie krwi. Dotyczy to zwłaszcza zatruć toksynami, jak glikol etylenowy, metanol oraz tlenek węgla. Zażywanie niektórych lekarstw (np. azotanów) jak również narkotyków (m.in. kokainy, amfetaminy) wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania tkanek na tlen oraz substancje odżywcze. Wtedy również samoistnie następuje przyspieszenie bicia serca. Wysoki puls jest częstym zjawiskiem u osób nadużywających kawy, napojów energetycznych, a także alkoholu. Palenie papierosów również prowadzi do zaburzeń pracy tego narządu.. Na wysoki puls mają wpływ różnego rodzaju niedobory: magnezu, wapnia, potasu. Groźne dla serca jest także nadmierne stężenie potasu i sodu we krwi (hiperkaliemia, hipernatremia).

Pozostałe patologiczne stany w których dochodzi do tachykardii są spowodowane m.in. nadczynnością tarczycy, niedocukrzeniem czy niewydolnością samego serca. Serce pompuje niewystarczającą ilość krwi do organizmu w normalnych warunkach (w sytuacji normalnego tętna), co wpływa na konieczność naturalnego przyspieszenia jego pracy. Stan ten wymaga diagnostyki i jak najszybszej pomocy lekarza. Wysoki puls może być również obserwowany w nadciśnieniu, miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca, zapaleniu mięśnia sercowego, wadach serca, a także kardiomiopatii.

Wysoki puls może być związany z zaburzeniami rytmu serca zwanymi tachyarytmiami. Jest to stan, kiedy serce znacznie przyspiesza (do ponad 100 uderzeń na minutę) a samo źródło pobudzające serce do skurczu a tym samym nadające mu częstość uderzeń nie jest prawidłowe, dlatego rytm bicia serca może być wtedy niemiarowy. W takiej sytuacji dochodzi do takich niepożądanych objawów, jak trzepotanie serca, przerwy w pracy serca, uczucie kołatania serca, zawroty głowy, duszność, osłabienie oraz silny niepokój. Uważa się, że najgroźniejszym rodzajem tachyarytmii jest migotanie komór, wówczas komory pracują bardzo szybko i nieskoordynowanie z częstotliwością nawet do 600 uderzeń na minutę, stanowi to bezpośrednie zagrożenie życia.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Niskie ciśnienie, wysoki puls – jak do tego dochodzi?

Podwyższenie częstości pracy serca wiąże się ze zwiększeniem ilości skurczów komór serca w danej jednostce czasu. Ciśnienie tętnicze jest objętością krwi, która jest wydalana z serca w czasie jednego skurczu komór. Jeśli ciśnienie tętnicze spada, serce powinno przyspieszyć pracę, żeby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na krew. U osób zdrowych taki stan jest normalny i nie stanowi o żadnych komplikacjach bądź patologiach w organizmie. Chorzy mający problemy z nadciśnieniem, niedokrwistością, miażdżycą naczyń tętniczych cierpią na zaburzenia równowagi pomiędzy tętnem a ciśnieniem tętniczym. 


Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 12.02.2018 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Elżbieta 23.01.2020r.

U mnie w rodzinie nikt nie ma nadciśnienia.Ja do 57 lat zawsze miałam bardzo niskie ciśnienie potem wystąpiło u mnie nadciśnienie i niestety jestem na lekarz.Lekarz rodzinny w przychodni nie potrafił dobrać mi dobrych leków.Dopiero prywatna wizyta u kardiologa po badaniach /ekg,usg serca/ przyniosła efekty.Mam dobrze dobrane leki.Oczywiscie bardzo rzadko zdarzają się większe ciśnienia ale jest to bardzo rzadko a zwyżki ciśnienia niewielkie. E

Małgorzata 10.11.2018r.

Mam niski ciśnienie a puls 96 i nie wiem, jaką może być przyczyna......

Klaudia7035 03.07.2018r.

Jeśli wczoraj miałam 101 puls a dziś 96 a mam 22 lata to jest wysoki i podkreślam że u mnie w rodzinie każdy choruje na nadciśnienie czy ja też mogę je mieć?

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej