Wymioty w ciąży – skąd się biorą wymioty w ciąży i jak sobie z nimi poradzić?

Fot: Prostock-studio / fotolia.com

Nudności i wymioty w ciąży to częsty objaw pojawiający się u ciężarnych w 1. trymestrze. Niesłusznie bagatelizowane, nie są leczone, co przyczynia się do pogorszenia jakości życia, a nierzadko także nasilenia objawów. W późnym stadium są trudne do opanowania, dlatego warto skorzystać z konsultacji już na początku ich występowania.

Według badań wymioty w ciąży pojawiające się w 1. jej trymestrze występują u 50–85% ciężarnych kobiet i trwają do 12. tygodnia ciąży. Najczęściej kobieta doświadcza ich w godzinach porannych. U niektórych ciężarnych (zaledwie 1%) rozwijają się niepowściągliwe wymioty (łac. hyperemesis gravidarum). Kobieta oprócz wymiotów w ciąży może mieć także inne objawy, np.: utratę 3–5% masy ciała, zaburzenia elektrolitowe oraz ciała ketonowe w moczu, a także nierzadko wymaga hospitalizacji (źródło). Niepowściągliwe wymioty stanowią duże zagrożenie zarówno dla płodu, jak i dla życia matki, dlatego wymioty są objawem wymagającym wizyty u lekarza prowadzącego ciążę.

Wymioty i brak wymiotów w ciąży – przyczyny

Wymioty w ciąży pojawiają się ze względu na zmiany hormonalne. Bezpośrednią przyczyną występowania tego objawu u ciężarnych jest podwyższone stężenie tzw. hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, która chroni wczesny płód. Na występowanie wymiotów ma także wpływ poziom estradiolu. Nie bez znaczenia jest również poziom progesteronu, który jest odpowiedzialny za spowolnienie perystaltyki jelit i zwiększenie kwasowości żołądka, co sprawia, że organizm kobiety w ciąży naturalnie się oczyszcza. Takie działanie ochrania dziecko przed szkodliwymi substancjami (w tym toksynami), które mogłyby mu zaszkodzić na wczesnych, bardzo ważnych etapach rozwoju. Warto przy tym podkreślić, że brak wymiotów w ciąży wcale nie jest złym objawem. Jeśli nudności i wymioty nie występują, zarówno w 1. trymestrze, jak i w późniejszych etapach ciąży, przyszła mama nie musi się obawiać. Bez tych objawów dziecko także rozwija się prawidłowo, a przy tym zdrowiu płodu i matki nic nie zagraża.

Wymiotowanie żółcią lub krwią w ciąży – dlaczego?

Wymiotowanie żółcią i krwią w ciąży należy każdorazowo skonsultować ze specjalistą. Ciemnozielone wymiociny mogą mieć wiele przyczyn, m.in. mogą występować w trakcie groźnej i wymagającej interwencji medycznej niedrożności jelit, a także mieć związek z refluksem, zapaleniem żołądka czy migreną. Mogą pojawiać się także wtedy, gdy organizm pozbył się już treści pokarmowej i żołądek jest pusty. Wymiotowanie żółcią również zdarza się w ciąży – nie zawsze musi być groźne, jednak lepiej skonsultować ten objaw z lekarzem prowadzącym. U ciężarnych zdarza się także wymiotowanie krwią. Jeśli podczas 1. trymestru wymioty są regularne i częste, śluzówka przełyku może być podrażniona, co może objawiać się krwawieniem, stąd obecność krwi w wymiocinach ciężarnej. Warto jednak podkreślić, że są to jej śladowe ilości. Natomiast silniejsze objawy wymiotowania krwią, wraz z bólem brzucha, gorączką i smolistymi stolcami, mogą wskazywać na poważne stany chorobowe wymagające natychmiastowej interwencji medycznej.

Zobacz film: Bezpieczne podróżowanie w ciąży. Źródło: 36,6.

Co na wymioty w ciąży?

Leczenie wszelkich dolegliwości u ciężarnej, w tym wymiotów, to działanie wpływające nie tylko na matkę, ale również na dziecko. Dlatego w przypadku wymiotów w ciąży stosuje się leczenie objawowe, oparte na zasadach niefarmakologicznych (wykluczając niepowściągliwe wymioty). Jeśli więc kobieta nie wie, co zastosować na wymioty w ciąży, najczęściej zaleca się jej:

  • regularne i częste picie wody

Uniemożliwi to odwodnienie organizmu, które jest często spotykane podczas wymiotów. Wodę należy wypijać między posiłkami (nie w trakcie), ok. 30 minut po spożytym posiłku. Dodatkowo lepiej unikać napojów słodzonych oraz gazowanych i zastąpić je herbatami imbirowymi, które łagodzą nudności i wymioty.

  • zmianę nawyków żywieniowych

Warto pomyśleć nad zmianą tych nawyków i wdrożyć lekkostrawne dania (gotowane, również na parze). Potrawy pikantne i duże objętościowo posiłki nasilają wymioty, dlatego należy ich po prostu unikać. W zapobieganiu wymiotom sprzyja także unikanie drażliwych smaków i zapachów. Ciężarna powinna także pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków – jeśli będzie syta, wymioty nie powinny się nasilać. Aby uniknąć wzmożonych objawów, zawsze warto mieć przy sobie drobną przekąskę.

  • wysypianie się i dotlenianie

Ciąża to nowy stan dla organizmu kobiety. Dlatego w celu zminimalizowania wymiotów warto o niego zadbać poprzez odpowiednią porcję snu. Regularny i zdrowy sen pomoże mu wypocząć i nabrać sił. Ponadto w tym okresie kobieta ciężarna powinna pamiętać o dotlenianiu – wskazane jest częste wietrzenie mieszkania i codzienne spacery.

  • suplementację

Częste wymioty mogą powodować niedobory. Warto skonsultować objawy ze specjalistą, który sprawdzi, które witaminy i inne składniki należy suplementować. Nierzadko u wymiotujących ciężarnych występują braki witaminy B6 – jej suplementacja powinna złagodzić objawy.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.06.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ada 16.11.2018r.

Wiem coś o tym, ale męczyłam się dopóki nie znalazłam gumy imbirowe. polecam, mi pomogły.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej