Wybielanie zębów pod lupą. Ekspert zdradził nam, co i jak można zrobić, by cieszyć się białym uśmiechem

Getty Images

Hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu. Niestety jednak nie wszyscy mogą się nim pochwalić. Jeśli jednak matka natura nie obdarowała cię śnieżnobiałymi zębami, możesz skorzystać z zabiegów wybielających. Kto może mieć wykonaną taką usługę? Jak się do niej przygotować? Odpowiedzi między innymi na te pytania udzielił nam stomatolog - Michał Kozicki.

Marzy ci się piękny, biały uśmiech? Pomocne z pewnością okażą się zabiegi wybielające. Co trzeba o nich wiedzieć, zanim udamy się do dentystycznego gabinetu? Wzięliśmy tego typu usługę pod lupę i zadaliśmy kilka pytań ekspertowi.

Przeczytaj też: Co jeść, aby mieć mocne i zdrowe zęby?

Wybielanie zębów – kto może mieć wykonany taki zabieg?

Stomatolog Michał Kozicki zaznaczył, że tego typu usługa może być wykonana większości pacjentom. Wyjątkiem od tej reguły będą kobiety w ciąży, a także osoby, u których stwierdzono ubytki próchnicowe lub też stany zapalne dziąseł. Czerwone światło przed wybielaniem zapala się również dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. W wyjątkowych przypadkach można jednak wykonać ten zabieg osobom, które ukończyły 16-cie lat. Mowa tutaj o nastolatkach, u których na etapie rozwoju doszło do estetycznego zaburzenia koloru zębów i które z tego powodu czują się źle psychicznie.

Wybielanie zębów – jakie są techniki?

Główne techniki polegają na wybielaniu gabinetowym i wybielaniu domowym. Wybielanie domowe wymaga pobrania wycisku szczęki żuchwy. To warunkuje nam uzyskanie przezroczystych nakładek, do których aplikowany jest preparat wybielający – najczęściej w formie żelu. Drugą metodą jest wybielanie gabinetowe. Różnica jest taka, że jest to wtedy jedna wizyta, polegająca na nałożeniu preparatu o większym stężeniu – tłumaczy Michał Kozicki.

Przeczytaj też: Kobieta w ciąży u stomatologa. Czy może poprosić o znieczulenie?

Czy to jest bezpieczny zabieg? Nasz ekspert uspokaja, że z założenia usługa ta nie niesie żadnych niebezpieczeństw. Warto jednak pamiętać, by przed wykonaniem jej, skonsultować decyzję z dentystą. Dopiero po uzyskaniu zgody, mamy gwarancję na szczęśliwe zakończenie. A czy są jakieś skutki uboczne? Stomatolog mówi jedynie o konsekwencjach. Taką konsekwencją może być nadwrażliwość (nie u każdego pacjenta musi wystąpić). Może się ona utrzymywać od 3 dni do tygodnia.

Wybielanie zębów – jak się przygotować do zabiegu i o czym należy pamiętać po jego wykonaniu?

Zdecydowałeś się na zabieg wybielania i zastanawiasz się, co dalej? Jeśli otrzymałeś zgodę od stomatologa, skorzystaj najpierw z higienizacji. Polega ona na usunięcia kamienia i osadu. Już sam ten proces zapewnia delikatne rozjaśnienie zębów, ponieważ dzięki niemu usuwany jest osad, który pozostawiają po sobie barwniki zawarte w jedzeniu. A skoro mowa o posiłkach… pamiętaj, że po zabiegu przez dwa tygodnie trzeba przestrzegać białej diety (unikamy produktów, które mogą zabarwić zęby). Warto również wiedzieć, że zęby można wybielać raz na dwa lata. Co pół roku natomiast warto się zdecydować na higienizację.

Przeczytaj też: Czy o zęby dziecka trzeba dbać? Jeśli tak, to jak robić to prawidłowo?

Czy wybielanie zębów domowymi sposobami jest bezpieczne?

Skórka od banan, sok z cytryny, roztwór z sody oczyszczonej, pasty z czarnego węgla… domowych sposobów wybielania sieć zna wiele. Czy są one jednak skuteczne i bezpieczne?

Jest to tania forma próby wybielania zębów. Najczęściej są to preparaty, które nie są zbadane. One nie są dostępne do profesjonalnego użytkowania w gabinecie stomatologicznym. Jest to bardzo często pozorne wybielenie poprzez zebranie tego osadu. […] Drugim etapem jest po prostu ścieranie szkliwa, co jest bardzo niebezpieczne. Warto zauważyć, że szkliwo jest strukturą, która się nie regeneruje. Jeśli zetrzemy to raz, już tego nie zregenerujemy. W związku z czym ta nadwrażliwość i wszystkie negatywne konsekwencje z tym związane już będą się utrzymywać. [..] To są preparaty nieprzebadane i nie polecam ich stosowania – dodaje stomatolog.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całej rozmowy!

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 09.06.2020,
Opublikowano: 09.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej