Wszystko, co musisz wiedzieć o trzecim migdale i zatokach. Laryngolog dr Michał Michalik odpowiadał na Wasze pytania

Fot. LittleBee80 / Getty Images

Choroby zatok mogą przebiegać bardzo różnie. Ważna jest właściwa diagnoza i odpowiednie leczenie. O czym powinni pamiętać chorzy? Jak leczyć katar zatokowy? Czy ogrzewanie zatok pomaga? Zobaczcie, co na Wasze pytania odpowiadał znany laryngolog, dr Michał Michalik.

Pierwszym objawem zwiastującym problemy z zatokami jest katar. Jednak katar może być różny i nie zawsze jest równoznaczny z chorymi zatokami. Podobnie jak krzywa przegroda nosowa nie jest od razu wskazaniem do operacji, a przerośnięty trzeci migdał do natychmiastowego usunięcia. O tego typu zabiegach decydują laryngolodzy. To oni oceniają stan zatok, dobierają odpowiednie leczenie, badają drożność nosa i oceniają kąt skrzywienia przegrody nosowej. Każdy z nas ma krzywą przegrodę. Tylko nie w każdym wypadku będzie ona stwarzać problemy.

Trzeci migdał - czy warto go usuwać?

Problemy z trzecim migdałkiem pojawiają się zazwyczaj u dzieci do 5. roku życia. Niedojrzały układ odpornościowy dziecka bardzo często jest atakowany przez bakterie i wirusy, a maluch ma przez to problemy ze zdrowiem. Trzeci migdał, znajdujący się za języczkiem, w jamie nosogardła, może przerastać i powodować liczne problemy ze zdrowiem właśnie u najmłodszych. 

Trzeci migdał można usunąć w każdym wieku o ile są wskazania. Dotyczą one pogorszenia stanu zdrowia u dziecka: niedrożny nos, problemy ze słuchem, przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych oraz zaburzenia mowy. Wtedy te wskazania sugerują pilne wykonanie zabiegu - mówi dr Michał Michalik.

Wśród problemów, jakie może stwarzać przerośnięty trzeci migdał są bardzo poważne powikłania zdrowotne. Zobaczcie na filmie jakie:

Zobacz film: Objawy przerostu trzeciego migdałka - historia Emilki. Źródło: 36,6

Jednak usunięcie trzeciego migdałka nie zawsze gwarantuje całkowite wyeliminowanie problemu. Problemy mogą powrócić, jak u jednej z naszych Czytelniczek, która zapytała doktora na czacie o to, dlaczego dwa lata po operacji usunięcia trzeciego migdała powróciły częste infekcje i chrapanie w nocy:

Wymaga to pogłębionej diagnostyki - czasami jest tak, że lekarze nie są w stanie usunąć całego trzeciego migdałka. Problem mógł powrócić, ponieważ trzeci migdał odrasta, jeśli nie jest usunięty w całości. Po usunięciu trzeciego migdała jego funkcje przejmują migdałki podniebienne, które mogą przerastać - zaordynował dr Michalik.

Więcej: Powiększone migdały podniebienne i gardłowy. Objawy i leczenie

Diagnostyka zatok

W diagnostyce zatok i problemów chorobowych związanych z nimi wykorzystujemy najbardziej precyzyjne badania - w tym przypadku będzie to trójwymiarowa tomografia komputerowa - dowiadujemy się. 

Najczęściej problemy związane z zatokami dotyczą źle działającego nosa. Najczęściej przyczyną nieprawidłowo działającego nosa jest z kolei krzywa przegroda. Jeśli przegroda jest bardzo krzywa, to wskazana jest operacja, po której powinniśmy odczuć satysfakcjonującą nas poprawę zdrowia.

O śluzówkę nosa i gardła warto dbać nawet wtedy, kiedy nie mamy problemów z zatokami. Nawilżanie, płukanie przynajmniej raz dziennie, sprawią, że będziemy cieszyć się zdrowiem.

Zobaczcie koniecznie: Zapis czatu z laryngologiem dr. Michałem Michalikiem

Data aktualizacji: 02.04.2019,
Opublikowano: 01.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej