Wskazania do porodu kleszczowego, jego przebieg i możliwe powikłania 

Fot: freepeoplea / stock.adobe.com

Jeśli w trakcie porodu występują komplikacje zagrażające życiu lub zdrowiu matki czy dziecka, a na cesarskie cięcie jest za późno, ratunkiem jest poród kleszczowy. Skutki porodu kleszczowego dla dziecka to krwiaki i otarcia naskórka na główce, bardzo rzadko dochodzi do poważniejszych powikłań.

Poród z użyciem próżnociągu, czyli poród próżniowy, to rodzaj porodu zabiegowego przypominający poród kleszczowy. Metody różnią się jedynie narzędziem, przy pomocy którego lekarz przesuwa dziecko. Przy porodzie próżniowym jest to pelota – przyssawka w kształcie odpowiednim dla głowy dziecka. Pelota przysysa się do głowy dziecka i umożliwia jego przesunięcie w drogach rodnych.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Poród kleszczowy: wskazania i przebieg

Poród kleszczowy to rodzaj porodu zabiegowego, czyli przy użyciu narzędzi. Metoda porodu kleszczowego pochodzi z XVII wieku, ale współcześnie wygląda zupełnie inaczej niż w swoich początkach. Podstawową różnicą jest to, że w dawnych czasach używano kleszczy w inny sposób, co było przyczyną licznych powikłań dla matki i dziecka. Dziś kleszcze w rękach doświadczonego lekarza są narzędziem ratującym życie i zdrowie dziecka i rodzącej.

Poród kleszczowy wykonuje się wtedy, gdy poród przebiega z komplikacjami, a na cesarskie cięcie jest już za późno, ponieważ główka dziecka przesunęła się w dół kanału rodnego. Od tego momentu dziecko może urodzić się jedynie dołem. Wskazania do porodu kleszczowego to:

  • II faza porodu – parcia i wydawania dziecka na świat – przedłużająca się ponad 2 godziny,
  • kobieta przez zmęczenie nie jest w stanie efektywnie przeć,
  • wyniki KTG, czyli kardiotokografii (monitoruje czynność serca płodu i czynność mięśnia macicy), są niepokojące,
  • istnieje ryzyko niedotlenienia dziecka z powodu przedwczesnego odklejenia się łożyska,
  • skurcze macicy są zbyt intensywne i za częste, przez co negatywnie oddziałują na dziecko,
  • przedłużający się poród stanowi zagrożenie dla kobiety – gdy choruje na nadciśnienie, ma wadę serca, jest zagrożona pogorszeniem lub utratą wzroku.

Poród kleszczowy jest wykonywany tylko wówczas, gdy główka dziecka przesunęła się do kanału rodnego, szyjka macicy jest w pełni rozwarta, odpłynęły wody płodowe i kobieta nie jest w stanie skutecznie przeć. Użycie kleszczy jest niemożliwe, jeśli dziecko jest ułożone nieprawidłowo (pośladkowo lub poprzecznie). Przeciwwskazaniem jest też złe ułożenie główki – czołowe lub twarzyczkowe ze zwrotem bródki do kości krzyżowej. Poród kleszczowy jest niemożliwy także w przypadku niewystarczającego rozwarcia szyjki macicy lub zbyt wąskiej miednicy kobiety.

Lekarz odbierający poród decyduje o użyciu kleszczy wówczas, gdy nie widzi możliwości, by dziecko przyszło na świat siłami natury. W czasie trwania akcji porodowej w obliczu zagrożenia zdrowia i życia dziecka lub matki ginekolog działa szybko. W takich chwilach nie ma czasu na tłumaczenie, na czym polega procedura, ani na pytanie o zgodę rodzącej.

Zobacz także: Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Porody kleszczowe przeprowadza się w znieczuleniu zewnątrzoponowym albo tylko z miejscowym znieczuleniem krocza. Poród kleszczowy zaczyna się od umieszczenia cewnika w cewce moczowej kobiety, a następnie nacięcia krocza. Jest to często niezbędne, by włożyć do dróg rodnych przyrząd. Nacięcie wykonuje się w trakcie skurczu. Lekarz wkłada do kanału rodnego kolejno obie łyżki, po czym dopasowuje je do głowy dziecka i łączy je specjalnym zawiasem z ogranicznikiem w kleszcze. Kolejny etap polega na współpracy lekarza i rodzącej – powinna ona wykonywać polecenia jego i położnej i przeć, kiedy jest o to proszona. Najlepiej, by podczas zabiegu rodząca nie poruszała się niepotrzebnie. Lekarz z każdym kolejnym skurczem przesuwa dziecko przy pomocy kleszczy w stronę wyjścia. Po urodzeniu główki kleszcze są zwalniane, a reszta ciała rodzi się naturalnie.

Zobacz film: Do czego masz prawo w czasie porodu? Źródło: O Matko

Możliwe powikłania po porodzie kleszczowym

Poród kleszczowy konsekwencje ma i dla dziecka, i dla matki. Powikłania po porodzie kleszczowym odczuwane przez kobietę to:

  • silny ból krocza po jego nacięciu i użyciu kleszczy do porodu,
  • przedłużony czas połogu, gojenia okolic intymnych,
  • zwiększona podatność na zakażenia ran krocza,
  • problemy z oddawaniem moczu i wydalaniem kału po porodzie – tym bardziej jeśli podczas porodu doszło do uszkodzenia zwieraczy (często jest to nietrzymanie moczu i kału lub towarzyszący tym czynnościom ból).

Poród kleszczowy powikłania u dziecka może mieć następujące:

  • otarcia naskórka na główce,
  • siniaki na główce,
  • ustępujące odkształcenia główki.

Zobacz także: Poród naturalny czy cesarka - wskazania, przeciwwskazania i różnice

Bardzo rzadko powikłania po porodzie kleszczowym to:

  • uszkodzenie nerwu twarzowego, co skutkuje zaburzeniami w mimice twarzy, a niekiedy zaburzeniem czucia w tym obszarze,
  • uszkodzenie splotu ramiennego – wymaga leczenia chirurgicznego lub rehabilitacji,
  • niedotlenienie – dochodzi do niego wtedy, gdy decyzja o porodzie zabiegowym zapada zbyt późno.

W związku z ryzykiem niedotlenienia pojawia się także zagrożenie, że u dziecka wystąpi padaczka, porażenie mózgowe lub że będzie cierpiało na ADHD, czyli zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi.

Zobacz film: Co zabrać do szpitala przed porodem? Źródło: O Matko

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej