Wrzód weneryczny, inaczej wrzód miękki – leczenie i profilaktyka

Fot: Syda Productions / stock.adobe.com

Wrzód weneryczny wywołany jest przez Gram-ujemne bakterie przenoszone drogą płciową. Leczenie polega na antybiotykoterapii i jest konieczne, by uniknąć powikłań. Wrzód miękki najczęściej lokalizuje się na penisie, w pochwie lub na wardze sromowej.

Wrzód weneryczny, inaczej określany jako wrzód miękki, wywołany jest przez bakterię z rodziny Haemophilus ducreyi (pałeczki Ducreya). Choroba występuje głównie w krajach rozwijających się, choć nie należy wykluczyć przypadków tego schorzenia w państwach uprzemysłowionych. Wrzód weneryczny dotyka najczęściej mężczyzn. Jest przenoszony drogą płciową, szczególnie przez młodych ludzi.

Wrzód weneryczny – epidemiologia

Wrzód weneryczny należy do chorób przenoszonych drogą płciową, jednak szczególnie często występuje w regionach rozwijających się. Najbardziej narażone są osoby prowadzące dość bogate życie seksualne lub utrzymujące się z prostytucji. W państwach rozwiniętych przypadki zachorowań związane są raczej z przeniesieniem schorzenia z innego kraju.

Do zakażenia dochodzi wyłącznie podczas stosunku seksualnego z zakażoną osobą. Bakteria Gram-ujemna po wniknięciu przez uszkodzoną skórę pobudza komórki zapalne organizmu. Ponadto bakteria ta wydziela toksynę, która doprowadza do destrukcji tkanek i owrzodzenia. Bakteria jest wrażliwa na działanie zwykłej wody z mydłem, co oznacza, że ryzyko zakażenia można zmniejszyć po zastosowaniu tych środków bezpośrednio po współżyciu. Nie oznacza to, że mycie całkowicie zniweluje ryzyko zakażenia, jednak istnieje bardzo duża zależność pomiędzy właściwą higieną osobistą a omawianym schorzeniem.

Istnieje podejrzenie, że osoby chore na wrzód miękki mają zwiększone ryzyko zakażenia wirusem HIV. Może wynikać to z faktu, że HIV związany jest z takimi samymi czynnikami ryzyka jak wrzód miękki. Jednak odkryto, że zakażenie Haemophilus ducreyi zwiększa ilość receptorów na komórkach układu odpornościowego, będących jednocześnie receptorami dla wirusa HIV.

Zobacz film: Choroby przenoszone drogą płciową. Źródło: Getty Images, iStock

Charakter i lokalizacja wrzodu wenerycznego

Wrzód miękki najczęściej występuje początkowo jako grudka, która z czasem ulega rozpadowi. Na jej miejscu tworzy się owrzodzenie. Zmiana może być pojedyncza lub mnoga. Ponadto jest ona bolesna, szczególnie pod wpływem dotyku. Wykwitom bardzo często towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych. Pierwotna zmiana, czyli grudka (może być również krostka czy pęcherzyk), pojawia się najczęściej dopiero po 2. tygodniach. Owrzodzenie jest dość płytkie, ma nieregularne brzegi, często otoczone czerwoną obwódką.

U mężczyzn wrzód miękki lokalizuje się na penisie. Najczęściej na napletku, jednak może też występować na żołędzi, skórze prącia, a nawet na skórze worka mosznowego.

U kobiet wrzód weneryczny znajduje się na wargach sromowych i w pochwie, ale również na szyjce macicy. Jeśli do zakażenia doszło podczas kontaktów analnych, wrzód miękki może pojawić się w odbycie.

Inne objawy wrzodu miękkiego to:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • ból podczas współżycia,
  • wzrost temperatury,
  • osłabienie,
  • upławy z pochwy.

Wrzód weneryczny a czynniki ryzyka

Drogą przenoszenia infekcji jest droga płciowa, a czynnikami ryzyka zakażenia wrzodem miękkim są m.in.:

  • współżycie z wieloma partnerami,
  • współżycie bez środków barierowych,
  • współżycie z osobami o dużym ryzyku obecności bakterii (nosicielami), np. z prostytutkami,
  • brak higieny osobistej.

Diagnostyka i leczenie wrzodu wenerycznego

Wrzód miękki powinien być różnicowany z kiłą pierwotną, w przypadku której również objawem jest owrzodzenie na narządach płciowych. Głównym jednak kryterium różnicującym te dwa schorzenia jest ból. Wrzód miękki boli podczas dotyku, natomiast owrzodzenie kiłowe nie.

Wrzód weneryczny nie ustępuje samoistnie, dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Jeśli zmiany nie są leczone, może dojść do powikłań w postaci owrzodzeń węzłów chłonnych. Powikłania występujące u mężczyzn to stulejka, przetoki cewkowe, a u kobiet – przetoki pochwowo-odbytnicze. Przetoki to nieprawidłowe kanały łączące np. pochwę z odbytem czy cewkę z powierzchnią penisa. 

Powikłaniami nieleczonej choroby mogą być:

  • owrzodzenie lokalnych węzłów chłonnych,
  • u mężczyzn – stulejka, powstanie przetok cewkowych, czyli dodatkowych kanałów łączących cewkę moczową z powierzchnią trzonu prącia,
  • u kobiet – wytworzenie przetok łączących kanał pochwy ze światłem odbytnicy.

Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na obrazie klinicznym. W regionach o najwyższej zachorowalności zazwyczaj nie ma szeroko dostępnych metod diagnostycznych. Wykluczenie infekcji kiłowej i opryszczki skłania ku ostatecznemu rozpoznaniu wrzodu miękkiego.

Leczenie wrzodu wenerycznego polega na antybiotykoterapii. Stosuje się azytromycynę, ceftriakson, erytromycynę lub cyprofloksacynę.

Profilaktyka zakażenia wrzodem miękkim

Wrzód weneryczny przenoszony jest drogą płciową, wobec tego profilaktyka to unikanie ryzykownych zachowań seksualnych i posiadania wielu partnerów seksualnych, stosowanie barierowych metod antykoncepcyjnych (prezerwatyw).

Chorzy ze zdiagnozowanym wrzodem miękkim powinni zachowywać całkowitą abstynencję seksualną aż do wyzdrowienia.

Zobacz film: Czym jest seksoholizm? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 26.03.2018,
Opublikowano: 04.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej