Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?

Fot. gpointstudio / Getty Images

Wosk carnauba można znaleźć w żywności pod nazwą E903. Jest on substancją utwardzającą i nabłyszczającą, ale nie wykazuje negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, dlatego nie należy się go obawiać. Stosowany w kosmetykach również jest bezpieczny.

Wosk carnauba jest uzyskiwany w Brazylii z liści występującej tam endemicznej palmy. Ponieważ jest najtwardszym znanym naturalnym woskiem, szybko znalazł zastosowanie w przemyśle, żywieniu i kosmetyce.

Co to jest wosk carnauba?

Wosk carnauba (karnauba) jest naturalnym woskiem roślinnym, pozyskiwanym z liści kopernicji. Jest to wiecznie zielona palma rosnąca w Brazylii. Roślina ta wytwarza sztywną osłonkę na swoich liściach, która spełnia funkcje ochronne. Wydziela się w postaci drobnych łusek przyjmujących kolory od jasnozielonego po brudnoszary. Po oczyszczeniu wosk carnauba ma barwę białą lub żółtą.

Gatunek palm wytwarzających wosk carnauba jest endemitem, który występuje wyłącznie na północy Ameryki Południowej. W wielu krajach traktowany jest jako dobro narodowe i chroniony. Nawet z roślin uprawianych na plantacji zbiera się tylko 20 liści rocznie, aby uzyskać z ich powierzchni wosk.

Jest to najtwardszy naturalny wosk. Nie rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Posiada też wyższą temperaturę topnienia od wosku pszczelego.

Wosk carnauba – zastosowanie

Wosk carnauba wykorzystywany jest jako dodatek do żywności oraz w kosmetyce, a także w produkcji:

  • wosków samochodowych,
  • preparatów nabłyszczających do butów,
  • nici dentystycznych,
  • preparatów konserwujących instrumenty muzyczne,
  • wosków do podłogi i mebli,
  • wosków do desek surfingowych.

Używa się go także do utwardzania mieszanek innych wosków, na przykład pszczelego.

Wosk carnauba w żywności

Wosk carnauba można także znaleźć w żywności, pod oznaczeniem E903. Jest on zupełnie niegroźny dla zdrowia i nie należy się martwić jego obecnością. Spełnia on funkcję nabłyszczającą i utwardzającą. Najczęściej stosuje się go w:

Stosowany jest także w przemyśle farmaceutycznym jako element wiążący substancje czynne, który umożliwia stworzenie łatwych do połknięcia tabletek.

Wosk carnauba w przechowywaniu żywności

Wosk carnauba jest wykorzystywany także podczas przechowywania i przewozu owoców egzotycznych. Zostają one pokryte cienką warstwą tej substancji, która chroni je przed wodą, zanieczyszczeniami i zepsuciem. Badania przeprowadzone na granatach zabezpieczonych woskiem carnauba wykazały, że po 30 dniach w magazynie miały one o 25% wyższą aktywność przeciwutleniającą niż owoce przechowywane w tradycyjny sposób. Przypisuje się to faktowi, że pozostało w nich więcej cennych dla człowieka substancji, takich jak antocyjany, witaminy i taniny. Wosk carnauba wykorzystuje się w ten sposób najczęściej do ochrony brzoskwiń, nektarynek, ananasów, granatów i cytrusów.

Dodatkowo wosk carnauba sam w sobie wykazuje dużą aktywność przeciwutleniającą, dzięki czemu jeszcze silniej zabezpiecza świeże produkty żywnościowe przed zepsuciem.

Wosk carnauba w kosmetyce

Wosk carnauba znalazł swoje miejsce również w kosmetyce, ze względu na swoje właściwości nabłyszczające i fakt, że nie rozpuszcza się w wodzie. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji:

  • wodoodpornych tuszów do rzęs,
  • szminek (pozwala na uzyskanie pomadek, które nie rozpuszczają się w wyższych temperaturach),
  • cieni do powiek,
  • podkładów,
  • dezodorantów,
  • produktów do depilacji ciała,
  • filtrów przeciwsłonecznych.

Czy wosk carnauba jest szkodliwy?

Tajemnicze E903 w składzie żywności może niepokoić, jednak wosk carnauba jest uznany za zupełnie bezpieczny, naturalny i hipoalergiczny dodatek. Inną sprawą jest, że często towarzyszą mu inne, chemiczne składniki. Co więcej najczęściej używa się go do polepszania wyglądu niezdrowych i słodkich przekąsek. Prawdopodobnie więcej szkody powoduje zawarty w nich cukier.

Wosk carnauba w kosmetyce ma opinię jednego z bezpieczniejszych środków, nie ma też tendencji do uczulania. U niektórych osób może jednak wywołać przejściowe nieprzyjemności w postaci:

  • przesuszonej skóry,
  • wysypki lub wysypki kontaktowej,
  • trądziku,
  • zapalenia mieszków włosowych.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o szkodliwych substancjach w żywności to koniecznie przeczytajcie: Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E? I zobaczcie film: 

Zobacz film: Dlaczego producenci dodają do żywności sztuczne barwniki. Źródło: Co nas truje

Bibliografia:

1. Woski stosowane w kosmetykach-część I

2. Carnauba Wax: Side Effects, Uses & Origin

3. Barman K., Asrey R., Pal R. K. i in., Influence of putrescine and carnauba wax on functional and sensory quality of pomegranate (Punica granatum L.) fruits during storage, “Journal of Food Science and Technology”, 51 (11), 2014, s.111–117.

4. Freitas C. A., Vieira Í. G., Sousa P. H. i in., Carnauba wax p-methoxycinnamic diesters: Characterisation, antioxidant activity and simulated gastrointestinal digestion followed by in vitro bioaccessibility, “Food Chemistry”, 1(196), 2016, s. 1293–1300.

Data aktualizacji: 30.11.2018,
Opublikowano: 18.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej