Woda w płucach – przyczyny i leczenie 

Fot. Zinkevych / Getty Images

Woda w płucach to potoczna nazwa dwóch stanów chorobowych – gromadzenia się płynu w jamie opłucnej lub w miąższu płucnym. Niezależnie od przyczyny konieczne jest wykonanie pełnej diagnostyki i podjęcie przyczynowego leczenia. 

Chorzy dowiadują się często od lekarza, że mają „wodę w płucach”. To opisowe określenie ma tłumaczyć, skąd bierze się duszność, ale nie pozwala na zrozumienie rzeczywistych powodów dolegliwości. Przyczyną są choroby serca, stany zapalne w obrębie układu oddechowego albo nowotwory złośliwe.

Skąd się bierze woda w płucach?

Woda w płucach to tak naprawdę przesięk osocza krwi. Płyn ten tworzy się w przestrzeni pozanaczyniowej w efekcie przesączania się z drobnych naczyń krwionośnych wody, soli mineralnych i niewielkich ilości białka. Przyczyną jest stan zapalny i działanie związanych z nim substancji zwiększających przepuszczalność ściany naczyń krwionośnych (np. histaminy) albo powstanie w niewielkich tętniczkach znacznego nadciśnienia, wywołanego przez proces chorobowy. Zbieranie się płynu w obrębie miąższu płucnego albo w jamie opłucnej jest bezpośrednią przyczyną dolegliwości.

Woda w płucach – przyczyny związane z chorobami serca

Choroby serca są częstą przyczyną zbierania się płynu w obrębie miąższu płucnego. Prawy przedsionek i prawa komora pompują krew do tzw. krążenia małego (płucnego). Po przepłynięciu przez naczynia znajdujące się w pęcherzykach płucnych, oddaniu dwutlenku węgla i pobraniu z powietrza tlenu powinna ona być dalej przemieszczana przez lewą część serca do narządów obwodowych. Problem powstaje wówczas, gdy do płuc dociera prawidłowa ilość krwi, a zbyt mała jej objętość jest odprowadzana dalej. Tworzy się miejscowy zastój i część płynu przesącza się z łożyska naczyniowego do tkanki śródmiąższowej i pęcherzyków płucnych.

Przyczyną takiego stanu są:

  • przewlekła niewydolność lewej komory, spowodowana przez chorobę niedokrwienną serca albo kardiomiopatię,
  • zwężenie lub niedomykalność zastawki dwudzielnej (mitralnej) pomiędzy lewym przedsionkiem a lewą komorą,
  • zwężenie lub niedomykalność zastawki aortalnej, przez którą krew jest tłoczona z serca do aorty,
  • zwężenie aorty.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Wszystkie te schorzenia powodują tzw. zastój płucny, czyli stan określany potocznie jako woda w płucach.

Szczególną przyczyną tego objawu jest ostra niewydolność lewokomorowa, do której dochodzi m.in. w przebiegu zawału mięśnia sercowego lub niektórych napadowych zaburzeń rytmu. W takiej chwili lewa komora może wypompowywać wielokrotnie mniejszą niż normalnie objętość krwi, a prawa „dopycha” do płuc normalną jej ilość. Naczynia płucne przepełniają się, zwiększa się w nich ciśnienie i dochodzi do bardzo szybkiego przesączania się z nich płynu. Powstaje tzw. obrzęk płuc, który powoduje bardzo silną duszność i kaszel. W jego trakcie odkrztuszana jest pienista wydzielina, podbarwiona na różowo krwią z drobnych, pękających naczynek. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Woda w opłucnej – przyczyny i objawy

Przyczynami zbierania się w opłucnej wody (a właściwie płynu przesiękowego lub – zawierającego większą ilość białek – wysiękowego) są zwykle wysiękowe zapalenie opłucnej albo płatowe zapalenie płuc. Choroby te powodują duszność, kaszel, często gorączkę z dreszczami i ogólne osłabienie. Zgromadzony w opłucnej płyn może zostać zakażony przez wędrujące z krwią bakterie i przekształcić się w ropę, tworząc ropniak opłucnej. Jego obecność może w pewnych warunkach stanowić zagrożenie dla życia chorego.

Inną przyczyną przenikania płynu do jamy opłucnej są nowotwory płuc – najczęściej przerzuty raka innych narządów. Guzy takie zwykle występują w większej ilości i umiejscawiają się w obwodowych częściach płatów płucnych. Mogą być zlokalizowane tuż pod opłucną, a rosnąc – naciekać ją. Powoduje to po pewnym czasie zmianę miejscowych warunków i tworzenie się płynu przesiękowego. Gromadzi się on stopniowo w jamie opłucnej, często w dużych ilościach, uciskając coraz bardziej na płuca. Proces ten jest niebolesny, więc chory najczęściej zgłasza się do lekarza późno, gdy pojawia się coraz silniejsza, stała duszność. Niekiedy woda w opłucnej jest pierwszym zdiagnozowanym objawem choroby nowotworowej. Dopiero późniejsza diagnostyka pozwala na stwierdzenie, że w organizmie znajdują się zmiany rakowe z przerzutami.

Zobacz film: Oczyszczanie płuc po smogu. Źródło: 36,6

Woda w płucach – leczenie

Terapia w sytuacji, gdy w płucach lub jamie opłucnej pojawia się płyn, powinna przede wszystkim obejmować działanie przyczynowe. Wady zastawek serca albo zwężenie aorty mogą wymagać leczenia chirurgicznego. Chorobę niedokrwienną serca i zaburzenia rytmu poddaje się farmakoterapii. Znaczące zwężenia naczyń krwionośnych, powodujące dolegliwości, rozszerza się specjalnym cewnikiem z balonikiem lub za pomocą tzw. stentów. Można je też omijać, wykonując pomosty aortalno-wieńcowe (tzw. bypassy). Postępowanie w obrzęku płuc obejmuje podawanie leków zwiększających skuteczność pracy serca oraz preparatów odwadniających, które pomagają odprowadzić nadmiar płynu z płuc.

Jeśli w jamie opłucnej zgromadzi się duża ilość płynu, to niezależnie od przyczyny choroby najczęściej odciąga się go, by poprawić wydolność oddechową chorego. Zabieg ten trzeba niekiedy powtarzać, nawet wielokrotnie. Nie likwiduje on przyczyny zbierania się wody w opłucnej, więc niezbędne jest jednoczesne podjęcie leczenia choroby zasadniczej. 


Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 12.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej