Włosy suche, zniszczone farbowaniem, stylizacją – jak je odżywić?

Fot. Nancy Honey / Getty Images

Jak odżywić włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi lub z naturalną tendencją do przesuszania się? Odpowiedzi na to często stawiane przez kobiety pytanie nie zawsze trzeba poszukiwać w drogeriach. Suchym włosom doskonale służą domowe sposoby pielęgnacji.

Suche, matowe, łamliwe i nieukładające się włosy to duży problem estetyczny. Przede wszystkim jednak jest to najczęściej symptom ich niewłaściwej pielęgnacji lub chorób. Dlatego warto nie tylko zadbać o wygląd fryzury, w pierwszej kolejności starając się wyeliminować przyczyny jej niedoskonałości.

Jak odżywić włosy dzięki odpowiedniej profilaktyce?

Włosy wymagające odżywienia to przede wszystkim takie, które zostały zniszczone przez:

  • nieumiejętne (samodzielne) lub zbyt częste zabiegi fryzjerskie (koloryzację, rozjaśnianie, trwałą stylizację),
  • źle dobrane lub niskiej jakości kosmetyki,
  • częstą ekspozycję na wysoką temperaturę (w związku z używaniem suszarki, prostownicy, lokówki), mróz lub promieniowanie ultrafioletowe (UV),
  • suche powietrze,
  • zbyt ciasne upięcia (np. wiązanie gumką),
  • szarpanie w czasie rozczesywania,
  • spanie z mokrą głową (po umyciu).

Przyczyną złej kondycji włosów może być też nieodpowiednia dieta i wywołane nią niedobory pokarmowe – zbyt niska podaż białka, witamin (zwłaszcza A, E i B5), minerałów (głównie cynku, miedzi i krzemu).

Włosy suche to niekoniecznie takie, które zostały zniszczone. Niekiedy ich skłonność do przesuszania się uwarunkowana jest genetycznie. Przykładem są włosy kręcone, których struktura utrudnia odpowiednie rozprowadzenie sebum wzdłuż łodyg, w związku z czym nie są one chronione przed utratą wilgoci. W takich przypadkach fryzurze można dodać witalności jedynie poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. W pozostałych, wyżej wymienionych sytuacjach podstawowym sposobem na odżywienie włosów jest ustalenie przyczyny ich zniszczenia i zaniechanie działań, które do tego doprowadziły.

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem, co kupuję

Odżywianie włosów podczas codziennej pielęgnacji

Włosy suche to takie, które pozbawione zostały naturalnej warstwy ochronnej, jaką tworzy rozprowadzone na nich sebum. Powoduje to rozchylanie się łusek włosa. To z kolei prowadzi do utraty wody i substancji odżywczych. Dlatego aby odżywić włosy po rozjaśnianiu albo zniszczone prostowaniem, należy przede wszystkim zadbać o domknięcie łusek. Posłuży temu stosowanie nawilżających i natłuszczających kosmetyków oraz unikanie ekspozycji na wysokie temperatury.

Dla większości osób podstawowym elementem pielęgnacji fryzury jest mycie głowy. Należy jednak pamiętać, że włosy zniszczone źle reagują na detergenty, a kontakt z wodą, paradoksalnie, wysusza je. Odżywienie włosów wiąże się z bardzo delikatnym myciem łagodnymi szamponami (bez SLS, z jak najprostszym składem), nie częściej niż raz na dwa dni.

Po każdym umyciu należy użyć odżywki (do spłukiwania) o bogatym składzie. Odpowiedni dla suchych włosów kosmetyk powinien zawierać takie komponenty, jak masło shea, oleje (np. arganowy, kokosowy, jojoba), gliceryna, kwas hialuronowy, aloes czy miód. Co najmniej raz w tygodniu warto na pół godziny nałożyć na włosy maskę emolientową, czyli taką, która wygładzi włosy i utworzy na nich tłustą warstwę ograniczającą odparowywanie wody.

Zniszczonym włosom posłużą kosmetyki z dodatkiem protein – keratyną, kolagenem, elastyną. Białka zawarte są też w takich składnikach, jak jedwab, pszenica, owies. Proteiny pomagają w odbudowie uszkodzonej łodygi. Należy jednak oszczędnie stosować je w przypadku włosów, które nie zostały uszkodzone, a są jedynie suche. Podobne zastrzeżenie dotyczy kosmetyków z dodatkiem silikonów. Nie odżywiają one wprawdzie zniszczonych włosów, ale poprawiają ich wygląd. Nie posłużą jednak włosom z naturalną tendencją do przesuszania się.

Po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych kosmetyki trzeba starannie spłukać, pod koniec używając chłodnej wody (celem domknięcia łusek). Następnie włosy należy delikatnie rozczesać (najlepiej rzadkim grzebieniem lub palcami) i albo wysuszyć chłodnym powietrzem suszarki, albo (co bardziej korzystne) pozostawić do wyschnięcia.

Domowe sposoby na odżywienie włosów

Suchym i zniszczonym włosom doskonale służą wszelkie humektanty, czyli substancje, których struktura pozwala na absorbowanie i wiązanie cząsteczek wody z otoczenia oraz zatrzymywanie wilgoci w miejscu zastosowania. Należą do nich miód, aloes, mocznik, gliceryna. Odżywcze maski z ich wykorzystaniem warto stosować 1–2 razy w tygodniu, nakładając je na zniszczone włosy na co najmniej pół godziny. Maskę można przygotować samodzielnie lub dodać humektant do gotowego kosmetyku (np. stosowanej na co dzień odżywki).

Aby odżywić zniszczone włosy, dobrze jest często je olejować. Metoda ta polega na nakładaniu na czyste, wilgotne pasma (na całej ich długości) niewielkiej ilości dobrej jakości oleju roślinnego, który najlepiej pozostawić na całą noc. Włosy suche, spalone, czy po dekoloryzacji najlepiej odżywić olejem lnianym, kukurydzianym, słonecznikowym, arganowym, z makadamii czy z awokado (przeznaczonym do włosów średnio- lub wysokoporowatych). Alternatywną i mniej czasochłonną metodą wykorzystania olejów jest wcieranie ich (w ilości dosłownie kropli) w same końcówki włosów. Nie trzeba ich wówczas spłukiwać.

Suchym, zniszczonym włosom zwykle dobrze służą kwaśne płukanki, które powodują domykanie łusek. Po umyciu głowy warto wykonać jej ostatnie płukanie odpowiednim roztworem (jedna łyżka na pół litra wody) octu owocowego (np. jabłkowego) albo soku z cytrusów.

W trosce o zniszczone włosy należy zadbać także o skórę głowy. Obecnym w niej cebulkom włosowym posłuży przede wszystkim zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. Ich pracę wspomoże również lepsze ukrwienie skóry, dzięki któremu będą lepiej dotlenione i odżywione. W tym celu dobrze jest (np. podczas mycia) wykonywać delikatny masaż głowy.

Zobacz film: Test kosmetyków do włosów. Źródło: Wiem, co kupuję


Data aktualizacji: 19.05.2018,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

jola56 18.08.2021r.

Domowe sposoby nie przyniosą cudów szczególnie bardzo zniszczonym włosom - sama to przerabiałam. Idąc za radą jednej forumowiczki zdecydowałam się na dermokosmetyki klorane z masłem cupuacu. Byłam bardzo zaskoczona, gdy już po pierwszym użyciu przyniosły poprawę kondycji. Skład kosmetyków jest na bazie wyciągów roślinnych , a działanie na tyle delikatne, że nie wywołuje u mnie podrażnień.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej